שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יוצאי גבעתי לפצ"ר: הצהר כי לא תיפתח חקירה פלילית נגד הקצינים מקרב רפיח
  בעקבות חשיפת ynet של ההקלטות מצוק איתן ניסחו לוחמי מילואים מכתב לאלוף עפרוני. "פעולות הקרב נועדו לממש את הערך כי לא משאירים פצועים בשטח". המכתב פורסם בפייסבוק של עמותת הבוגרים וישוגר לאחר שיצבור חתימות. בהפצצות לאחר חטיפת סגן הדר גולדין ז"ל נהרגו עשרות פלסטינים

  מכתב הקצינים והלוחמים: שלושה ימים אחרי חשיפת הקלטות הקרב מרפיח ב-ynet, יוצאי גדוד הסיור של חטיבת גבעתי בהם לוחמים וקצינים שמשרתים במילואים באופן פעיל, פרסמו מכתב שבכוונתם לשלוח לפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, ובו קריאה חד משמעית: הודע בהקדם כי לא תיפתח חקירה פלילית נגד הקצינים שהשתתפו בקרב ברפיח.

   

  יוצאי הגדוד כתבו במכתב: "אנו קצינים וחיילי מילואים, בוגרי גדס"ר גבעתי, המשרתים שירות מילואים פעיל ביחידות צה"ל הלוחמות, עוקבים בדאגה אחר הפירסומים באמצעי התקשורת לפיהם הפרקליטות הצבאית שוקלת לפתוח חקירה פלילית נגד קצינים מגדס"ר גבעתי בגין אירועי הקרב ברפיח ב-1 באוגוסט.

   


   


  1 באוגוסט: הפצצות ברפיח לאחר החטיפה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  1 באוגוסט: הפצצות ברפיח לאחר החטיפה (צילום: EPA)
   

  הקרב ברפיח תועד בהקלטות, שבהן נשמעים הקצינים מסתערים על מחבלים, מנסים לכבוש את מחנה חמאס, תוקפים שוב ושוב את המסגד שבו הסתיימה מנהרת החטיפה עד שהגיעו למסקנה שלפיה סגן הדר גולדין אינו בחיים. באותן שעות קריטיות - מרגע ההיתקלות שהובילה לחטיפה ועד הצהריים - הפעיל צה"ל נוהל חניבעל. הפלסטינים טוענים כי האש שהופעלה, בעיקר מהאוויר ומכלי ארטילריה, כללה מאות רבות של פגזים ופצצות שנורו ללא הבחנה והובילה למותם של עשרות רבות של פלסטינים בלתי מעורבים, ולפציעתם של עוד מאות.

   

  במכתב שמיועד לפצ"ר ציינו הולחמים: "מהיכרותנו האישית ומתוך היכרות עם הערכים עליהם מחונכים חיילי הגדס"ר אנו סמוכים ובטוחים כי לוחמי הגדס"ר והחטיבה פעלו בשעות הקרב בצורה מקצועית, אחראית וערכית, תוך הפגנת גבורה יוצאת דופן, מתוך מטרה לחלץ את הקצין החטוף ולנהל אש מול האויב. כל הפעולות שהתבצעו באותו יום על ידי הקצינים היו במטרה לממש את אחד מערכי צה"ל החשובים ביותר לפיו לא משאירים פצועים בשטח".

   

  בלעדי: קולות הקרב הדרמטי נחשפים    (צילום: דובר צה"ל, יואב זיתון, וצלמי ynet, הדמיית תלת-מימד: ענבל גרוסמן, עריכה: נגה מימראן)

  בלעדי: קולות הקרב הדרמטי נחשפים    (צילום: דובר צה"ל, יואב זיתון, וצלמי ynet, הדמיית תלת-מימד: ענבל גרוסמן, עריכה: נגה מימראן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לדברי הקצינים והלוחמים, "פתיחת חקירה מהווה הפרה חמורה של הקוד האתי של חיילי צה"ל. מדובר בתקדים מסוכן שייתכן ויהיו לו השלכות קשות על מפקדי הצבא בהמשך שיחששו לעשות את המוטל עליהם בסיטואציות דומות בשל חשש מתביעות. האפשרות שקצינים שפיקדו על לוחמי הגדס"ר בגבורה תוך סיכון חיים ממשי ימצאו עצמם בחקירה פלילית, על
  פעולות שהתבצעו תוך כדי לחימה בקרב זה מקוממת ומדאיגה. יותר מכך, אנו מודאגים מהמסר וההשלכות ארוכות הטווח של שבירת האמון העדין שבין חיילים סדירים, אנשי מילואים וקצינים לבין צה"ל ומדינת ישראל ששולחת אותם לחזית הלחימה תוך סיכון חייהם, נמנף את חירותנו הדמוקרטית להפעיל לחץ ציבורי כבד ככל האפשר על מנת להביא לידיעת הציבור את עמדתנו".

   

  מכתב הקצינים מתפרסם גם בדף הפייסבוק של עמותת "השועל" המאגדת את יוצאי היחידות החטיבתיות של גבעתי. בכוונת מארגני המכתב לאסוף חתימות במהלך סוף השבוע ולשגרו לפצ"ר בתחילת השבוע הבא.

   

  הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, התייחס השבוע לחשיפת ynet כשאמר כי הוא נותן גיבוי מלא למפקדי חטיבת גבעתי אך באותה נשימה ציין כי גם הם מצפים שהצבא יבדוק עצמו ויתחקר עצמו בצורה יסודית ונחושה ולא בצורה מחופפת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים