שתף קטע נבחר

פעילות נרחבת ברפיח, בצה"ל "מנסים להבין מה קרה בדקות שאחרי החטיפה"

יממה לאחר חטיפתו של סג"מ הדר גולדין אמר הבוקר גורם צבאי בכיר כי החיפושים נפרשים על פני תא שטח גדול והודה: "לא יודעים אם הוא חי או לא". הטיפול במנהרות, הדגיש, "קרובים מאוד לסיום". הירי נמשך, חייל נפצע קל מפצמ"ר באשכול. דיווח: אירופה מציעה נתיב ימי בין עזה לקפריסין

גורם צבאי בכיר התייחס הבוקר (שבת) לניסיונות האיתור של הקצין החטוף הדר גולדין. "הפעילות ברפיח כוללת סריקות רחבות בליווי אש", אמר הגורם הצבאי הבכיר. "יש ברפיח תא שטח גדול שבו מתמקדת הפעילות גם הבוקר". בבוקר היום ה-26 למבצע "צוק איתן" אמר הגורם הצבאי הבכיר כי "ביממה האחרונה פוצצו כוחות צה"ל ארבע מנהרות ואנחנו קרובים מאוד למבצע סיום הטיפול במנהרות. הנזק שאנחנו רואים לאחר בקרת הפיצוצים הוא משמעותי". בינתיים, נמשך ירי הרקטות לנגב המערבי - ומאחת מהן נפצע קל חייל בשטחי מועצת אשכול.

 

"צוק איתן" - כתבות נוספות

"נתניהו דרש מארה"ב: לעולם אל תפקפקו בי"

כרם בלי שלום: האנשים מהפינה של המדינה

תיעוד מעזה: לוחמים משתחלים למנהרה

בשבת ב-6:00: רקטות לגוש דן ולשרון

 

עוד אמר הגורם הצבאי הבכיר: "ביממה האחרונה תקפנו 200 מטרות, רובן בסיסי פיקוד ושליטה. ראינו מעט חיכוך בשטח למעט תקרית גבעתי ואירוע נוסף של ירי נ"ט על טנק בסג'עייה". בין המטרות שהותקפו גם אתרים לייצור ואחסון אמצעי לחימה ומפקדות טרור שמוקמו בבתי פעילי טרור, בהם גם חליל בהתינו, ראש המטה לביטחון פנים של הגי'האד האיסלאמי הפלסטיני וחבר במועצה הצבאית של הארגון. בנוסף, הותקף ביתו של חאלד מנאעמה מפקד כוח חמאס בשייח רדואן. כמו כן, תקף חיל האוויר את המשגר שממנו נורה הבוקר מטח הרקטות לאזור המרכז.

 

בפעילות הבוקר בצפון הרצועה נפצע באורח בינוני חייל מירי צלף פלסטיני.

 

בנושא החטיפה הוסיף הגורם כי צריך לקחת בחשבון את הפיצוץ שהיה והעובדה שהלוחמים היו קרובים זה לזה. "אנחנו עדיין ללא הנחת עבודה אם הוא בחיים או לא", הודה הגורם הצבאי הבכיר. "מנסים להתחקות מה קרה בדקות שאחרי. אין לנו עדויות פרטניות לגבי המתאבד. החיילים נהרגו כתוצאה מפיצוץ וירי". עוד הוסיף הגורם הבכיר כי בזירת החטיפה היו ארבעה-חמישה לוחמים. "הם סרקו מרחב מנהרה שהמודיעין איתר כחוצת גדר 2,000-1,500 מטר משטחנו בשטח פתוח ליד בתים, שם נתקלו בחוליה וזיהו פיר שכנראה משם הגיחו המחבלים ולשם הובילו את הקצין".

סג"מ הדר גולדין ()
סג"מ הדר גולדין
 

הגורם התייחס להמשך הלחימה ואמר כי "הכוחות בשטח משוחררים מכל מגבלה ואם יש הזדמנות הם תוקפים. הלילה הותקפו חמישה מסגדים המשמשים בסיסי פיקוד ושליטה. ביממה הקרובה נרכז מאמץ על השלמת המנהור". בצה"ל אמרו כי במסגדים היו גם אתרים לאחסון מצבורי רקטות ואמצעי לחימה ובאחד מהם הופעל גם מרכז הכשרה מבצעי. כמו כן, הותקף מבנה במתחם האוניברסיטה האיסלאמית שמהווה חלק מהתשתית הצבאית של חמאס.

 

"אנחנו במצב טוב מאוד ביעדים שהגדרנו באופן חד וברור ביחס לדרישות הרמטכ"ל ביום הראשון של המבצע, בין בפגיעה המנהרות ובין פגיעה בתשתיות חמאס", אמר הגורם הצבאי הבכיר. "אנחנו עם בין 700 ל-800 מחבלים הרוגים".

 

הרס ברפיח (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הרס ברפיח(צילום: MCT)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

 

אירופה מנסה לתווך

ובתוך כך, העיתון "אל-חיאת" מדווח הבוקר כי האיחוד האירופי הציג בפני מצרים שורה של הצעות בעניין הסרת המצור מרצועת עזה. אחד מנציגי האיחוד האירופי, כריסטיאן ברגר, הציג אתמול במהלך ביקור בקהיר הצעה לפתוח מחדש את ששת המעברים ברצועת עזה כדי להבטיח חופש תנועה והעברת סחורות. בנוסף,הוצע להציב פקחים אירופים במעבר רפיח ובמעברים נוספים לצד אנשיו של אבו מאזן. .

 

הדיפלומט האירופי אמור להציג את ההצעות של האיחוד האירופי בנושא גם בפני הרשות הפלסטינית ולאחר מכן בפני ישראל. הצעתו כוללות גם אפשרות של פתיחת נתיב ימי בין נמל לרנקה בקפריסין לרצועת עזה כדי להעביר סיוע הומניטרי. נראה כי ההצעה מבוססת על הבנות "עופרת יצוקה" בעניין המעברים שהתבססו על הסכם המעברים משנת 2005, קרי - נוכחות של פקחים אירופים, מצלמות של הצד הישראלי במעבר ונוכחות של כוח מטעמו של אבו מאזן.

 

הריסות מסגד ברצועה (צילום: AP) (צילום: AP)
הריסות מסגד ברצועה(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גורמים פלסטיניים דיווחו בצהריים כי המשלחת שהרכיב הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לדיונים בהסכם הפסקת אש יצאה מרמאללה לקהיר. המשלחת צפויה לעבור בדרכה גם בעמאן. שר החוץ המצרי סאמח שוכרי אמר הבוקר בעניין זה: "אנחנו מברכים על שיתוף הפעולה של הצדדים בעניין ההזמנה של מצרים", אמר שוכרי, "אולם המשך הירי לא עולה בקנה אחד עם ההזמנה למשא ומתן".

 

השר המצרי הבהיר כי ההזמנה עדיין קיימת, אולם הדגיש כי ההזמנה מצד מצרים והאו"ם מותנית ביישום של הפסקת האש. יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כבר הודיע אתמול כי הוא מתכוון לשלוח את המשלחת היום לקהיר "יהיו אשר יהיו הנסיבות". אחד מחברי המשלחת העריך כי הדיונים יחלו מחר.

 

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר כי "המשלחת הפלסטינית תגיע היום לקהיר כדי להתחיל בהתייעצויות עם הבכירים המצרים, אולם אף בכיר מעזה לא ישתתף בגלל המצב הביטחוני".

 

"החטוף טרף את הקלפים"

למרות ההתקדמות בטיפול במנהרות, ישראלים שביקרו הבוקר פצועים בבית החולים סורוקה בבאר שבע חשים כי הסוף אינו נראה באופק. "החייל החטוף טרף את הקלפים מבחינת האנשים", אמר חזי חזן תושב המרכז. "מרגישים אווירת נכאים. יש שקט מאוד מתוח. אתה לא יודע מה הולך לקרות".

 

אזרח אחר, שלמה אבגי, סיפר כי בנו קיבל אתמול צו 8: "ביום ראשון הוא אמור להתחיל ואני מקווה שעד אז זה ייגמר. אם לא, נהיה בבעיה. ב'עמוד ענן' הם היו על הגבול ולא נכנסו. הוא משרת בגבעתי. אם הייתי יכול הייתי מחליף אותם. מבחינתי שום דבר לא השתנה. לא הייתה אף פעם באמת רגיעה. צריך להמשיך עם המבצע עד הסוף. לצערי אני לא חושב שיש ברירה". דני וידל מראשון לציון אמר כי "אנחנו מתעסקים עם טרוריסטים. הם לא מבינים מה זה הסכמים. לצערי הם מבינים רק כוח. יש לי ילדים קטנים ואין לנו ממ"דים. בתור אבא אני לחוץ. לא הייתה שום רגיעה".

 

במהלך הלילה פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע שבעה חיילים במצב קל, אחד מהם אושפז והשאר שוחררו. בתוך כך חל שיפור במצבם של שלושה חיילים שנפצעו באורח קשה והם מטופלים ביחידה לטיפול נמרץ. בשעה זו מאושפזים בבית החולים 23 חיילים, מהם חמישה במצב קשה, שמונה במצב בינוני והשאר במצב קל. כמו כן, ביממה האחרונה פונו למרכז הרפואי ברזילי באשקלון 20 חיילים. בשעה זו מאושפזים בבית החולים 36 חיילים, מהם שניים במצב קשה, חמישה במצב בינוני והיתר במצב קל.

 

גם היום הירי מרצועת עזה לעבר ישראל נמשך. ב-6:00 בבוקר התעוררו אלפי ישראלים לקול אזעקות. חמאס שיגר רקטות לאזור השרון וגוש דן, ושתיים מהן לפחות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. דקות לאחר מכן שוגרה רקטה לעבר באר שבע, שיורטה גם היא. ב-12:00 פצמ"ר התפוצץ מחוץ ליישוב במועצת אשכול ללא אזעקה. חייל נפצע קל. וכ-20 דקות לאחר מכן התפוצצה רקטה מחוץ ליישוב במועצת שדות נגב, במקרה הזה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מתן צורי ואיתי גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
עשן מעל רפיח, היום
צילום: MCT
צילום: דובר צה"ל
פיר מנהרה בעזה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים