שתף קטע נבחר

הוירוס שגורם ל-14% מהתינוקות להגיע למיון

כולם חוששים מהשפעת, אך הרופאים מזהים מגמה מדאיגה אחרת: ווירוס ה-RSV, שגורם למחלת הברונכיוליטיס, מביא מספר הולך וגדל של תינוקות מתחת לגיל שנתיים לחדרי המיון - והופך אלים הרבה יותר. "כדי למנוע הדבקה חשוב לשמור על היגיינה ולא לשלוח ילד חולה לגן", אומרים במשרד הבריאות

חוששים משפעת? עד כה הסכנה של החורף היא דווקא וירוס אחר, ה-RSV שגורם למחלת הברונכיולוטיס. נתוני משרד הבריאות מראים שהשפעת עדיין לא ממש הגיעה לישראל, אבל פעילות ה-RSV גבוהה משמעותית לעומת השנים האחרונות. בכל שנה אחוז הביקורים של תינוקות עד גיל שנתיים במיון בגלל RSV עומד על 8%, אך השנה הוא קפץ ל-14%.

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

 

"RSV הוא נגיף שבכל כמה שנים יש לו התנהגות אלימה יותר. הוא נפוץ מאוד בזמן האחרון, ואצלי במחלקה מאושפזים 50% מהילדים בגלל RSV",

אומר פרופ' דוד גרינברג, מנהל היחידה למחלות זיהומיות ילדים בבית החולים סורוקה ויו"ר החוג למחלות זיהומיות בילדים.

 

הווירוס, מזהיר פרופ' גרינברג, הוא מסוכן לא פחות מהשפעת, ובניגוד אליו יש לו רק חיסון סביל, כלומר, הזרקת נוגדנים לגוף, בניגוד לחיסון השפעת, למשל, בו מוזרק וירוס מומת והגוף מפתח נוגדנים בעצמו. "זהו חיסון מאוד יקר ולכן ההמלצה להתחסן היא רק לאוכלוסיות שבסיכון, כלומר, פגים וילדים עד גיל שנה עם מחלות נלוות", מוסיף פרופ' גרינברג.

 

רוב הילדים נחשפים לנגיף בימי חייהם הראשונים, ועד גיל שנתיים מרביתם גם יחלו בו ויפתחו מחלה קלה, שכוללת נזלת ושיעול, ובמקרים אחרים ברונכיולוטיס, שהיא דלקת בסימפונות שנגרמת מזיהום בריאות ובדרכי הנשימה. אחד מהסיבוכים השכיחים של הנגיף הוא דלקת ריאות חיידקית, והוא אף עלול לגרום למוות.

 

דרכי ההדבקה בנגיף הן באמצעות חשיפה להפרשות מדרכי הנשימה, הניתזות מאדם חולה בזמן התעטשות או שיעול. הטיפול בו הוא באמצעות תרופות להורדת חום, מתן נוזלים, שאיבת הנוזלים מדרכי הנשימה ואפילו הנשמה.

 

"חיסון ה-RSV נמצא יעיל רק לפגים, וגם על כך יש דיונים כיום. אין דרך למנוע את המחלה, מלבד להקפיד על היגיינה, לשטוף ידיים ולא לשלוח ילד חולה לגן. אחת לכמה שנים יש קפיצה בכל מיני וירוסים, יותר אנשים נחשפים לנגיף, מתחסנים באופן טבעי, ואז התחלואה יורדת, החסינות יורדת, והווירוס שוב מתגבר", אומר פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
וירוס RSV. החיסון יקר
צילום: shutterstock
מומלצים