שתף קטע נבחר

משרד החוץ מזהיר: כך ייראה הצונאמי המדיני

תחזית קודרת ל-2015 במסמך מסווג, שנחשף הבוקר ב"ידיעות אחרונות": "יחריף הסחף באירופה לעבר העמדות הפלסטיניות, עוד פרלמנטים יכירו במדינה פלסטינית, חשש מסנקציות וסימון מוצרים ולא בטוח שארה"ב תשתמש בווטו אחרי הבחירות". וזה לא הכול

החרפת הצעדים האירופיים נגד ישראל, חשש שארצות הברית תפסיק להשתמש בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון: מסמך מסווג של משרד החוץ, שנחשף הבוקר ב"ידיעות אחרונות", מציג תחזית קודרת במיוחד לשנת 2015 ומראה עד לאן יכול להגיע הצונאמי המדיני, שבמובנים מסוימים כבר החל.

 

עוד בחדשות:

ארונות הקורבנות בארץ. נמשך המצוד בצרפת

היום: מתפקדי העבודה בוחרים רשימה

 

המסמך מתריע מפני המשך הסחף באירופה לעבר העמדות הפלסטיניות. "ההשפעה האמריקנית מצליחה לעת עתה לעכב החלטות מעשיות עד אחרי הבחירות בישראל. תהליך זה בא לידי ביטוי בהמשך והחרפת מהלך ההכרה במדינה פלסטינית בפרלמנטים המדינתיים", נכתב, לאחר שעד כה הכירו הפרלמנט האירופי והפרלמנטים בספרד, בריטניה, צרפת ואירלנד במדינה פלסטינית.

הפרלמנט הצרפתי. האחרון בקרב מדינות אירופה שהכיר במדינה פלסטינית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפרלמנט הצרפתי. האחרון בקרב מדינות אירופה שהכיר במדינה פלסטינית(צילום: EPA)

לפי המסמך, שעליו חתום סמנכ"ל תיאום גלעד כהן, התהליך הזה בא לידי ביטוי גם "בפעילות הצרפתית העצמאית, כולל במועצת הביטחון, ובהחרפת האיתותים השליליים לישראל שכבר החלו בזירות". המסמך למעשה מסכם דיון הערכת מצב בינמשרדית שקיים שר החוץ אביגדור ליברמן והוא נשלח בתפוצה רחבה לשגרירויות ישראל בחו"ל.

 

משרד החוץ מתריע במסמך זה מפני המשך והחרפה של הצעדים האירופיים נגד ישראל, ובכללם "סימון מוצרים מההתנחלויות, עצירת אספקת חלקי חילוף, שיח על סנקציות נגד ישראל, דרישה לפיצוי על נזקים שישראל גרמה לפרויקטים אירופיים בשטחים, פעילות אירופית בשטחי C שבשליטת ישראל ועוד". סימון המוצרים הוא תהליך שהחל בכמה מדינות ועלול להתרחב למדיניות כלל-אירופית, ועצירת אספקת חלפים נעשתה על ידי כמה מדינות אירופיות כבר במהלך מבצע "צוק איתן".

  

"האירופים יוצרים באופן ברור זיקה בין היחסים המדיניים לאלו הכלכליים, ובהקשר זה ראוי לזכור כי אירופה היא שותפת הסחר הראשית של ישראל", נכתב במסמך. "יש לתת את הדעת לתהליכים פנימיים באירופה ולהשלכות אפשריות על עתיד האיחוד, וכן למגמות הקצנה ולעליית גורמי ימין ושמאל קיצוני, לבחירות הצפויות ביוון שעלולות לשים סוף ליחסים המיוחדים עם ישראל, לבחירות בצרפת ב-2017 ועוד".

 

לגבי היחסים עם ישראל מתריע משרד החוץ כי "לנוכח המדיניות הפלסטינית השיטתית להעתיק את הסכסוך לזירת האו"ם, אין ביטחון שארה"ב תמשיך להשתמש בזכות הווטו שלה גם אחרי הבחירות בישראל. אחרי הבחירות נעמוד בפני אתגר מחודש בנושא הפלסטיני, שישליך גם על היחסים עם אמריקה".

 

משרד החוץ מתייחס גם למצב במזרח התיכון: "באזור מתרחשים תהליכים משמעותיים נוספים, למשל התחמשות ארגוני הטרור חמאס וחיזבאללה, שמפתחים יכולות ואף משפרים אותן באופן משמעותי. נשק מדויק הופך להיות נפוץ יותר בזירה. ארגוני הטרור פועלים לשפר את יכולות הדיוק שלהם לצד חיזוק יכולות בתחום כלי הטיס הבלתי-מאוישים. מרחב ההתמודדות של ישראל מול איומים אלה אינו מנותק מהנעשה בזירה הפלסטינית".

 

בנוגע למשא ומתן של המעצמות מול איראן, נערך משרד החוץ לאפשרות שהפעם המשא ומתן ייגמר בהסכם כבר במחצית הראשונה של שנת 2015. במשרד מעריכים כי יהיה זה הסכם רע, שישראל תהיה מהיחידות בעולם שיתנגדו לו. הבידוד הזה, נכתב במסמך, עלול להתעצם לנוכח המשך הביקורת על ישראל בנושא הפלסטיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מועצת הביטחון. סוף לווטו האמריקני?
צילום: AFP
מומלצים