שתף קטע נבחר

מחקר מצא: מוצרי חלב מורידים את לחץ הדם

ילדים ובני נוער שסובלים מיתר לחץ דם הם כבר לא דבר נדיר, והם בעלי סיכון גבוה לסבול מהמחלה גם בבגרות. מחקר שנעשה בנושא מצא כי אכילת מוצרי חלב מסייעת להפחתת הסיכון ללחץ דם גבוה ב-36%

יתר לחץ דם בשנות הילדות נחשב כגורם המנבא בצורה טובה יתר לחץ דם בשלבים מאוחרים יותר של החיים. בהנחיות התזונתיות האמריקניות, שהתפרסמו לפני כחמש שנים, קבעו אנשי המקצוע כי קיימות עדויות המצביעות על כך שצריכת חלב ומוצריו קשורים ללחץ דם נמוך יותר במבוגרים. מחקר שנערך בנושא אישר את הדברים, והצביע על כך שצריכת מוצרי חלב קשורה גם ללחץ דם תקין גם בילדים ומתבגרים.

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים>>

 

במחקר, שנערך בארצות הברית, השתתפו למעלה מאלפיים ילדות. הן נבדקו 10 פעמים לאורך עשור מאז שהיו בנות תשע. מהמחקר עלה כי דפוס תזונה שכלל שתי מנות או יותר של מוצרי חלב ושלוש מנות או יותר של פירות וירקות ביום הביא לסיכון נמוך ב-36% לכך שהן יסבלו מיתר לחץ דם בסוף גיל ההתבגרות.

 

כאשר בודדו את ההשפעה של כל קבוצת מזון בנפרד נמצא כי צריכת שתי מנות או יותר של מוצרי חלב הייתה קשורות בירידה משמעותית מבחינה סטטיסטית בסיכון ללחץ דם גבוה בגיל ההתבגרות המאוחר, בעוד שצריכת ארבע מנות או יותר של פירות וירקות לא הביאו להפחתה משמעותית סטטיסטית בסיכון ליתר לחץ דם.

 

המחקר גם ניתח את ההשפעה של צריכת מוצרי חלב, שכללה מוצרי חלב דלי שומן ועתירי שומן, על לחץ הדם בילדים. נמצא כי צריכה גבוהה של מוצרי חלב, ללא קשר לתכולת שומן, הייתה קשורה לסיכון מופחת ללחץ דם גבוה בגיל ההתבגרות המאוחר.

 

יש לציין כי מחקרים קודמים הראו כי דיאטת ה-DASH, דיאטה עשירה בירקות, פירות ומוצרי חלב דלי שומן, מפחיתה יתר לחץ דם במבוגרים. מחקר זה חידש בכך שההשפעה המועילה של DASH על לחץ הדם עשויה לחול גם על נערות מתבגרות.

 

מגיפת ההשמנה: מחלות של מבוגרים - בילדים

מגיפת ההשמנה הפוקדת את העולם הביאה להופעת "מחלות מבוגרים" אצל הילדים. כך, למשל, קיימת בשנים האחרונות עליה מדאיגה במספר הילדים שלוקים ביתר לחץ דם ובערכי כולסטרול גבוהים. גם מגיפת האיידס ממשיכה להתפשט בקרב צעירים, ולא רק באוכלוסיות סיכון.

 

נתונים אלו הביאו את האיגוד האמריקני לרפואת ילדים, הנחשב לאורים והתומים בתחום ברחבי העולם,

לעדכן לפני קצת פחות משנה את לוח הבדיקות הרפואיות אצל פעוטות, ילדים ובני נוער. בין היתר עוברים הילדים האמריקנים בדיקות לגילוי יתר לחץ דם, כאשר הבדיקה הראשונה נעשית כבר בגיל שלוש, ובדיקות נוספות יערכו מדי שנה לאורך כל הילדות. בנוסף הם עוברים בדיקת כולסטרול, שמבוצעת בין גיל תשע ל-11 שנים, לדיכאון ועוד. הבדיקות נערכות בבתי הספר ובטיפות החלב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חלב. מפחית את הסיכון ללחץ דם גבוה
צילום: shutterstock
מומלצים