שתף קטע נבחר

תבעו מאביהם 200 אלף שקל: "הזנחת אותנו"

שני אחים, ילדים להורים גרושים, תבעו מאביהם פיצוי על כך שלא תמך בהם רגשית וכלכלית בילדותם ובנעוריהם. בית המשפט דחה אותם

בית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה דחה תביעה שהגישו שני אחים נגד אביהם בטענה שהזניח אותם בילדותם – רגשית וכלכלית. הם דרשו ממנו פיצוי של 200 אלף שקל, אבל השופטת נאווה גדיש קבעה שאף אם האב עשה טעויות בתקופת ילדותם ונעוריהם, אין מדובר בהורה מזניח שהתנהגותו מגיעה לכדי רשלנות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובעים, ילדים להורים גרושים, הגישו את התביעה הראשונית במאי 2012, ובתחילה הופנו הצדדים לטיפול משפחתי. אך לאחר כמה חודשים הודיעו האחים כי אין להם אמון באביהם והם מעוניינים להמשיך בהליך המשפטי.

 

לטענתם, במהלך ילדותם הפקיר אותם אביהם לגורלם, לא תמך בהם כלכלית ולא שילם מזונות, לא העניק להם חום ואהבה, מעולם לא קנה להם מתנות לימי הולדת, הטיל עליהם פחד והתעלל באמם מבחינה כלכלית.

 

האב הכחיש באופן מוחלט את הטענות והתעקש כי הם פועלים על פי הנחיית אמם. לדבריו, הוא עשה כל שביכולתו על מנת להיות חלק מחייהם, וחלק ניכר מהזמן אכן נפגש איתם בבית אמו, הסיע אותם לחוגים, ומימן שיעורי נהיגה והשלמת בגרויות. לדבריו, היחסים נותקו אחרי שאמם הסיתה אותם נגדו.

 

בנוסף טען כי למרות הגירושין, ילדיו לא חוו כל משבר שמצדיק הגשת תביעה, מה גם שלא נגרמו להם נזקים, שהרי כיום שניהם אנשים בוגרים ונורמטיביים, שסיימו תיכון עם תעודת בגרות, שירתו בצבא, ומנהלים מערכות יחסים תקינות.

 

לא בר פיצוי

השופטת גדיש דחתה את התביעה לאחר שהגיע למסקנה כי לא מדובר באב מזניח או מתעלל, וקיבלה את דבריו שלפיהם מימן ועזר בבית. היא ציינה כי התובעים לא תמכו את גרסאותיהם בעדויות של בני משפחה אחרים, אפילו לא של אמם.

 

היא הוסיפה שגם אם האב עשה טעויות לאורך הדרך ואכזב לא פעם את ילדיו, לא די בכך כדי לקבוע כי הפר את החובות המוטלות עליו על פי חוק, או כי גרם להם נזק שהוא בר פיצוי בתביעה נזיקית.

 

השופטת גדיש הבהירה שמערכת המשפט תתערב במערכת יחסים המתרחשת בתוך הבית פנימה רק במקרים של הפרה בוטה של זכויות הילדים או של פגיעה בטובתם באופן מובהק. על מנת לקבוע אם התנהגותו של ההורה עלתה כדי רשלנות או האם הפר את חובותיו החקוקות, יש לבחון את כלל נסיבות חייו של ילד, ולא להיתלות באירוע בודד כזה או אחר, טראומתי ככל שיהיה בעיני הילד.

 

נקבע כי התובעים יישאו בהוצאות משפט בסך 10,000 שקל. במידה שיסכימו לחזור לטיפול משפחתי בתוך ארבעה חודשים, הטיפול ישולם מתוך ההוצאות, ואם יופסק על ידי מי מהצדדים, ישלמו לידי הנתבע את יתרת הסכום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים