שתף קטע נבחר

יצא בזול: עבודות שירות על 200 צמחי קנאביס

בחיפוש בביתו של תושב ראשל"צ התגלתה מעבדה משוכללת ובה מאות שתילים וכסף רב במזומן. השופטת התחשבה בו כי "השתילים היו צעירים"

שוטרים שפשטו על בית בראשל"צ גילו בו מפעל קטן ומשוכלל לגידול קנאביס. נגד בעל המקום הוגש כתב אישום, אבל למרות העבירות החמורות לכאורה העדיפה שופטת השלום בעיר, שרית זמיר, לשקם את הנאשם ולא להטמיעו בחברת עבריינים. לפיכך היא גזרה עליו שישה חודשי עבודות שירות בלבד, ונימקה זאת בין השאר בכך שהשתילים שנתפסו היו צעירים, ולכן לא נגרם נזק.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בספטמבר 2013 הגיעו שוטרים לביתו של בן 35 בראשל"צ וביקשו לערוך חיפוש במחסן נעול שבחצר האחורית. הם גילו שם מעבדה לגידול קנאביס ובה כ-200 שתילים ושקיות במשקל כולל של 4.3 קילוגרם. בנוסף מצאו השוטרים ציוד ומערכות מתוחכמות ששימשו לגידול הסם, וכן כסף רב במזומן.

 

בבית המשפט הודה הנאשם בעבירות של ייצור, הכנה והפקה של סם, החזקת סם שלא לצריכה עצמית, והחזקת כלים המשמשים להכנת סם. במסגרת הסדר הוסכם כי מתוך הכספים שנתפסו יחולט סכום של 100 אלף שקל.

 

התביעה טענה שהכמות שנתפסה מרמזת על רמת מעורבותו של הנאשם בעולם הסמים ועל מטרתו למכור אותם. משכך עתרה המדינה להשית על הנאשם 15 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס, בנוסף לחילוט הכספים שעליו הוסכם.

 

מנגד התעקש הנאשם כי אין כל ראיה לכך שמכר את הסם או שהתכוון למכור אותו, וכי מדובר בחומר שאינו בגדר סמים "קשים". לשיטתו, יש להתחשב בכך שהודה בביצוע העבירות כבר בחקירתו הראשונה ובבית המשפט, והסכים על חילוט הכסף.

 

הוא הביע חרטה וצער על מעשיו והוסיף כי מאז מעצרו הוא החל לעבור מיוזמתו הליך טיפולי מוצלח, וכי הוא נמצא מאז בתחילתה של דרך חדשה ונקייה מסמים. שירות המבחן אישר את דבריו.

 

שתילים צעירים

השופטת זמיר ציינה שהתפשטות עבירות הסמים גורמת נזק רב ליחיד ולחברה, וכי הציוד שבו השתמש הנאשם והיקף הגידול מלמדים שלא מדובר במעידה ספונטנית אלא בעסק של ממש.

 

עם זאת היא הדגישה כי השתילים במקרה זה נתפסו בעודם צעירים, והנאשם לא הספיק להפיק מהם סם, ולכן לא נגרם נזק בפועל. השופטת זמיר ציינה כי מתחם העונש המתאים לעבירות שביצע הנאשם נע בין 6 ל-16 חודשים מאסר, וענישה כספית משמעותית שתרתיע מפני הפיתוי הכלכלי שבגידול ומכירת הסם.

 

עם זאת היא הדגישה שחוק העונשין מאפשר שימוש גם באמצעי ענישה שונים ממאסר מאחורי סורג ובריח שעלול להפיל אדם לתוך סביבה עבריינית מובהקת. שליחת הנאשם שנמצא בהליך שיקום מוצלח אל כותלי הכלא, קבעה, תקטע את ההליך שהוא עובר.

 

לפיכך היא גזרה על הנאשם שישה חודשי מאסר שיבוצעו בעבודות שירות בעמותת "פתחון לב", ומאסר על תנאי. בנוסף, השופטת הטילה עליו קנס של 25 אלף שקל.

 

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד איתי שמואלי
  • ב"כ הנאשם: עו"ד סוחמי
  • עו"ד רונן בנדל עוסק במשפט פלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים