שתף קטע נבחר

פרס ישראל: יונה אליאן פורשת מהשיפוט

על רקע עזיבת השופטים והמועמדים לפרס ישראל בתחום הספרות בשל התערבות לשכת ראש הממשלה, הודיעה גם השחקנית יונה אליאן על פרישה מהוועדה בתחום הקולנוע. "זו פגיעה באמנות", אמרה

פרשת פרס ישראל ממשיכה להסתעף: השחקנית יונה אליאן הודיעה הערב (ד') לוועדת הפרס כי היא פורשת מתפקידה כחברת ועדת השיפוט בתחום הקולנוע. "התנהלות שיש בה שיקולים זרים לאמנות זה לא המקום שממנו אני באה", אמרה השחקנית ל-ynet.

 

"אני לא יכולה להיות מעורבת בדבר כזה, אני שומעת את אשר קורה, וזו פשוט פגיעה בדבר הזה שנקרא אמנות שמגיעה משיקולים טהורים. כשהציעו לי להיות חלק מוועדת הפרס, עשיתי את זה בלב טהור, ואבל שהדברים מתחילים להיות עכורים - אני לא רוצה לקחת חלק בזה".

 

יונה אליאן. מצטרפת לעוזבים (צילום: דן בלילטי) (צילום: דן בלילטי)
יונה אליאן. מצטרפת לעוזבים(צילום: דן בלילטי)
 

אליאן הודיעה על העזיבה אחרי גל פרישות בתחום הספרות והקולנוע. אתמול הודיעו ארבעה שופטים בוועדה לחקר הספרות, פרופסור נסים קלדרון, פרופסור

נורית גרץ, פרופסור זיוה בן פורת וד"ר אורי הולנדר, כי הם פורשים בעקבות ההחלטה של לשכת ראש הממשלה לפסול את הפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד מלשמש כשופטים בוועדה. בהמשך הסירו את מועמדותם לפרס הסופרים יגאל שוורץ ויצחק בן נר. ב"הארץ" פורסם כי במקביל הוחלט לפסול את חיים שריר מלשמש כשופט בוועדת הקולנוע, והחלטה זו הביאה לפרישתו של רם לוי מהוועדה, וכעת גם לפרישתה של אליאן.

 

פסילת השופטים הוסברה בפוסט שפורסם היום בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולפיו ההחלטה נבעה בשל ההרכב של ועדת השיפוט. "הרכב הוועדה שבוחרת את הזוכים בפרס ישראל חייב להיות מאוזן ולשקף נאמנה את מגוון הזרמים, העמדות והרבדים המרכיבים את החברה הישראלית", נכתב שם, "ואולם במשך השנים מונו לוועדה הבוחרת יותר ויותר גורמים קיצוניים בעמדותיהם, ובהם גורמים אנטי ציוניים - למשל כאלה התומכים בסרבנות לשרת בצה״ל - ופחות מדי נציגים אותנטיים של חלקים נרחבים אחרים בעם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
יונה אליאן. "לא רוצה לקחת בזה חלק"
צילום: גבי מנשה
לאתר ההטבות
מומלצים