שתף קטע נבחר

חשיבה חיובית: כל אחד יכול ללמוד מחשבים

"אי אפשר לתאר את תחושת הסיפוק כשרואים את התלמידים מגלים עולם חדש שנותן להם תקווה", מספרת אפרת, המתנדבת כמדריכת מחשב בעמותת "מחשבה טובה". העמותה, שחוגגת עשור, מפעילה פרויקטים טכנולוגיים בקרב נוער בסיכון, פגועי נפש ואוכלוסיות מוחלשות

"למחשבה טובה הגעתי במקרה, ראיתי בבית יד שרה בירושלים את הדלת של עמותת 'מחשבה טובה', שאותה לא הכרתי קודם. נכנסתי לשאול אם הם מחפשים מתנדבים והם ענו לי: 'כן, בשמחה'. הם סיפרו לי שזו עמותה שמנגישה שימושי מחשב לקבוצות מוחלשות באוכלוסייה ומאחר שאני מדריכת מחשבים במקצועי זה התאים לי מאוד", כך מספרת אפרת, שמתנדבת מזה כשנה כמדריכת מחשבים בקורסים שונים של עמותת "מחשבה טובה". 

 


 

"הקבוצה הראשונה בה התנדבתי הייתה קבוצה של כ-20 פגועי נפש, שקיימה מפגשים פעם בשבוע, למשך שעתיים וחצי, במשך כחצי שנה. צריך להבין, מדובר בקבוצה של אנשים שעברו משבר נפשי, בעלי רמות שונות של פגיעה", מוסיפה אפרת.

 

 

"במפגשים הראשונים הם גילו חוסר ביטחון בשימוש במחשב ובלטו הרגישות הגבוהה והרתיעה שלהם בכל פעם שניגשתי אליהם. אבל עם הזמן, ראיתי כיצד הביטחון שלהם הולך וגדל ואיך הם נהנים מהיכולת שלהם להשתמש במחשב. במיוחד כשגילו את הגלישה באינטרנט. השימוש באינטרנט פתח בפניהם עולם שלם של ידע ועניין. בנוסף, גם מערכת היחסים הבינאישית בין חברי הקבוצה הפכה לטובה יותר. עם הזמן הרגשתי איך הם מתקרבים אחד לשני וגם אלינו, המדריכים".

 

"לחלק זה נשמע טרוויאלי". פרויקט גמר בפאוור פוינט ()
"לחלק זה נשמע טרוויאלי". פרויקט גמר בפאוור פוינט

 

מציגים סיפור חיים

לקראת סוף הקורס הוטלה על המשתתפים משימה מורכבת: להכין מצגת פאוור פוינט. "לחלק מכם זה אולי נשמע טריוויאלי", אומרת אפרת, "אבל לאנשים פגועי נפש, שחלקם לא נגעו מעולם במחשב לפני תחילת הקורס, זו אינה משימה פשוטה. המשימה הזו החלה בחששות גדולים מצד המשתתפים, שלא היו בטוחים שיוכלו לעמוד באתגר הגדול. אבל, בהדרגה, ראיתי סביבי איך נוצרות מצגות יפהפיות שבחלקן כתבו המשתתפים את סיפורם האישי, כתבו על היצירות והאהבות שלהם ועיצבו את המצגת ברמה שהפתיעה גם אותי ואת המדריכים האחרים. במפגש האחרון הצגנו את המצגות בפני כולם וערכנו מסיבת סיום שהייתה מרגשת ביותר".

 

אפרת מסבירה כי "שיקום נפשי של פגועי נפש הוא תהליך ארוך מאוד, הדורש מגוון כלים. הקורס העניק למשתתפים, מעבר ליכולות הטכניות של שימוש במחשב תחושת סיפוק ויכולת עצומה. אברהם, מדריך הקורס, פועל מתוך תחושת שליחות גדולה, השקיע ולימד מכל הלב ויצר אווירה מאוד חיובית ומאחדת בין משתתפי הקורס ובין שאר המדריכים".

 

"סיפוק מאוד גדול מהנתינה לאוכלוסייה החלשה" ()
"סיפוק מאוד גדול מהנתינה לאוכלוסייה החלשה"
 

 

אפרת מתנדבת כיום בקבוצה חדשה של עולות מאתיופיה וצפוייה להצטרף קבוצת נשים נוספת שמשתתפת בפרויקט "חושבות קדימה" בקריית מנחם שבירושלים, גם אותו מפעילה עמותת מחשבה טובה.

 

"אני מרגישה סיפוק מאוד גדול מהנתינה לאוכלוסייה החלשה, בקהילה שבה אני חייה. אי אפשר לתאר את תחושת הסיפוק והשליחות כאשר רואים את התלמידים מגלים עולם חדש שנותן להם שמחה ותקווה ואפילו אפשרות אמיתית להשתלב בעולם התעסוקה", מוסיפה אפרת.

 

  • עמותת "מחשבה טובה" חוגגת עשור של פעילות בהופעה של להקת אתניקס. האירוע יתקיים ביום ראשון, ה-15.3.15, בהיכל לאומנויות הבמה בהרצליה, בית חיל האוויר, בשעה 19:30.
  • כל ההכנסות מרכישת הכרטיסים הן קודש לפעילות עמותת "מחשבה טובה". ניתן להזמין כרטיסים דרךהאתר

 

 

  • רוצים גם אתם לעשות טוב? לכל אירועי יום מעשים טובים - לחצו כאן .
  •  לפרטים נוספים - "יום מעשים טובים" גם בפייסבוק .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נותן תקווה לשינוי אמיתי
צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי
רוצים גם אתם לעשות טוב? הצטרפו ליום המעשים הטובים
צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים