שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בעצם פיטרו אותם: מפעל נמכר "עם העובדים"

  חברת "מנעולי ירדני אחזקות" נמכרה לבעלים אחרים, וחלק מעובדיה יודעו על כך רק ברגע האחרון. בית הדין קבע: הם זכאים לקבל דמי הודעה מוקדמת

  בית הדין הארצי לעבודה קבע לאחרונה כי כשעובדי חברה שנמכרה מועברים "מיד ליד", הם זכאים להודעה מוקדמת על המהלך על מנת שתהיה בידם האפשרות לבחור היכן לעבוד. בערעור שעסק בעובדי מפעל מנעולים שנמכר לבעלים אחרים נקבע שהחברה המוכרת תשלם לעובדים דמי הודעה מוקדמת אף שבפועל לא פוטרו במסגרת העברת הבעלות.

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  חברת "מנעולי ירדני אחזקות" נמכרה ב-2008 לחברת "אסטרון עבודות הנדסיות". בהתאם להסכמה בין שתי החברות, עובדי המפעל העוסק בייצור מנעולים ומפתחות יפוטרו מ"מנעולי ירדני" ויקבלו פיצויי פיטורים, אך ימשיכו לעבוד – אצל החברה החדשה. אלא שהסכמה הובאה לידיעת העובדים רק במועד החלפת המעסיקים.

   

  ב-2009 הגישו עובדים תביעה נגד "מנעולי ירדני" לתשלום דמי הודעה מוקדמת, שכן לטענתם היו זכאים לה לפני חילופי המעסיקים כדי שיוכלו להחליט אם הם מעוניינים להמשיך. לדבריהם בכך נמנעה מהם האפשרות לחפש עבודה חלופית.

   

  בתחילה דחה בית הדין האזורי את תביעתם וקבע שבמצב של חילופי מעסיקים באותו מקום עבודה, הראשון פטור מהודעה מוקדמת או תשלום דמי הודעה מוקדמת במקומה. בית הדין קיבל את טענת החברה שלפיה תשלום דמי הודעה מוקדמת היה עשוי לגרום למצב שבו העובדים נהנים מתשלום כפול עבור אותו חודש.

   

  העובדים לא ויתרו, ובמרס 2011 הגישו ערעור לבית הדין הארצי. הם טענו שמאז עברו לחברה החדשה הורעו תנאי העבודה שלהם וחלקם אף פוטרו.

   

  השופטת יעל אנגלברג שהם ציינה בפסק הדין כי לעובד נתונה הזכות להחליט היכן ובשירות מי הוא רוצה לעבוד, ואין להתייחס אליו ככלי על לוח השחמט. ההחלטה "להעביר" את העובד ממעסיק למעסיק ללא הודעה מוקדמת או לחילופין תשלום בגינה, שוללת ממנו את זכות הבחירה – גם אם בסופו של דבר העובד מחליט להמשיך במקום עבודתו.

   

  השופטת הוסיפה כי חוק הודעה מוקדמת חל על כל מעסיק שמבקש לפטר עובד, והוראותיו אינן כוללות הסתייגויות. משהוסכם כי העובדים פוטרו ושולמו להם פיצויי פיטורים – הם זכאים גם להודעה מוקדמת.

   

  עוד קבעה השופטת כי הטענה שתשלום דמי הודעה מוקדמת יגרום לכך שישולם לעובדים שכר כפול היא מופרכת. כל שהיה על המעסיקה לעשות כדי להימנע מהתשלום, הסבירה, היה להודיע לעובדיה מבעוד מועד על הכוונה לפטרם. משבחרה לשמור את המידע לעצמה – זו בעיה שלה.

   

  השופטת קיבלה את ערעור העובדים וחייבה את "מנעולי ירדני" לשלם להם דמי הודעה מוקדמת בהתאם לתקופות העבודה שלהם, בסך כולל של 145,567 שקל, בתוספת הוצאות משפט בסך 1,000 שקל שישולמו לכל אחד מהעובדים. הנשיא יגאל פליטמן והשופט (בדימוס) עמירם רבינוביץ הצטרפו לפסק הדין.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערת: עו"ד מרטין אנגל
  • ב"כ המשיבה: עו"ד לירון כהנא
  • עו"ד יהודה בוקוולד עוסק בדיני עבודה
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים