שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

קולות של תקווה

"צפיתי בפעוט בן 10 חודשים עם שתל שבלול דו צדדי כשהוא מאזין לשיר ילדים. המטפלת עצרה מעת לעת את המנגינה כדי להשמיע לו את ההבדלים בין קול לדממה. כששמע צליל הוא החל לחייך ולרקוד, וכשהמנגינה הפסיקה, הוא הביט לעבר נגן המוסיקה במבט עצוב המבקש לשמוע צלילים נוספים. הוצפנו ברגשות והעיניים לא הפסיקו לדמוע. הקטנטן מסוגל לשמוע כמו ילד רגיל". המתנדבת שני ניסמן משתפת

עד לא מזמן התגוררתי במדינת קליפורניה שבארצות הברית. שם גם נולדתי. למדתי תואר ראשון ביהדות באוניברסיטת קנזס אך כאן לא תמה סקרנותי לגבי ארץ ישראל. באוגוסט השנה, הגעתי לישראל, במסגרת תכנית "מסע" כדי להתמחות בתחום הריפוי בדיבור בקרב הקהילה החירשת בישראל. החשיפה היחידה הקודמת שלי לתחום זה הייתה מבת הדודה שלי, רבקה, שהיא חירשת מלידה, וחלק ניכר משנות ילדותי ביליתי בחברתה.

 

רבקה היא האישה החרשת הראשונה בעולם שהוסמכה לרבנות וזו גאווה של ממש עבורי ועבור משפחתי. היא נבחרה לאחת מ-50 הרבניות המשפיעות באמריקה וכיום היא משמשת רבנית בקהילה היהודית בקליפורניה.

 

מלבד השאיפה שלי להתפתח בתחום הריפוי בדיבור (קלינאות תקשורת), רציתי גם להכיר מקרוב את החיים בארץ ישראל, וברגע שהתקבלתי לתכנית המסייעת לצעירים להתמחות במקצוע בישראל - ידעתי שזו הזדמנות נדירה ועליי לקחת אותה בשתי ידיים. לאחר מחקר מקיף על בתי ספר ומרכזי עבודה בתחום הריפוי בדיבור בקהילה החירשת, נתקלתי במרכז מיחא – מרכז רב תחומי המסייע למאות ילדים עם לקות בשמיעה. למרבה המזל, הם קיבלו אותי בשמחה להתמחות של חמישה חודשים.

 

ההתבוננות בקלינאי התקשורת במסגרת הטיפולים נחשבת לאחת החוויות המרתקות ביותר עבורי. ההשפעה הרבה שיש למטפלים על הילדים אינה מוטלת בספק, והטיפולים עזרו לי להבין שזה מסלול הקריירה שבו עליי לבחור.

 


"הטיפולים עזרו לי להבין שזה מסלול הקריירה שבו עליי לבחור"

 

באחד הטיפולים במהלך ההתמחות צפיתי בפעוט בן 10 חודשים עם שתל שבלול דו צדדי כשהוא מאזין לשיר ילדים באמצעות נגן המוסיקה. המטפלת עצרה מעת לעת את המנגינה כדי להשמיע לו את ההבדלים בין קול לדממה. כששמע צליל הוא החל לחייך ולרקוד, וכשהמנגינה הפסיקה, הוא הביט לעבר נגן המוסיקה במבט עצוב המבקש לשמוע צלילים נוספים. אני וקלינאית התקשורת הוצפנו ברגשות והעיניים לא הפסיקו מלדמוע. הקטנטן מסוגל לשמוע כמו ילד רגיל.

 

"היא לא נתנה לחירשות לעצור אותה מלהגשים את חלומותיה"

גם הצורה שבה בת דודתי, רבקה, התמודדה עם לקות השמיעה שלה שימשה לי השראה רבה. במהלך שהותי בישראל רבקה מתקשרת ומתעניינת בעשייתי ומביעה התרגשות רבה. היחסים שלי עמה תמיד היו רבי משמעות עבורי. היא היחידה במשפחה שנולדה חירשת, אך בעינינו לא היה מדובר במגבלה כי אם במשהו ייחודי שכל כך אפיין אותה.

 

היא אף פעם לא נתנה לחירשות לעצור אותה מלהגשים את חלומותיה ועד היום היא ממשיכה להשפיע ולגעת בכל כך הרבה אנשים בכל מקום שאליו היא הולכת. מסע חייה התחיל בארה"ב, דרך שהות בישראל ועד להסמכתה כרבנית החירשת הראשונה בעולם. למדתי ממנה שאין דבר העומד בפני הרצון וללא ספק יש לה חלק גדול בבחירה שלי לעסוק בתחום הריפוי בדיבור דווקא בקרב אוכלוסיית החרשים.

 

אני מאמינה שבעזרת מודעות בקרב הציבור, טכנולוגיה חדשה, גילוי מוקדם ולימוד שפה מדוברת, ניתן לסייע לכל הילדים והמבוגרים לקויי השמיעה. במרכז מיחא למדתי עד כמה חיוני תחום זה לחברה הישראלית והחלטתי שנכון לעכשיו אני נשארת בארץ וכולי תקווה שאהיה חלק בלתי נפרד מהמרקם החברתי בישראל ביום מן הימים.

 

  • "בגוף ראשון" - מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל- shlomit-sh@y-i.co.il וציינו - למדור "בגוף ראשון". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת.
  • לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן.
  • רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה" מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. היכנסו או התקשרו ל-9093*.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום משפחתי
שני ובת הדודה הרבנית רבקה
צילום משפחתי
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים