שתף קטע נבחר

"הנעדר" במעצר בחג: "חוסר אחריות מחריד"

ניב אסרף, הצעיר בן ה-22 מבאר שבע שהקפיץ מדינה שלמה, יישאר במעצר עד יום שני. אתמול "החטוף" שלא היה נעצר עם חברו. הוא חשוד בבידוי ראיות, שיבוש הליכי חקירה, הפרת הסדר הציבורי והפרעה לשוטר. פרקליטו של החבר שחשוד בסיוע: "הוא חשש שאסרף יתאבד"

"החטוף" יעשה את ליל הסדר מאחורי סורג ובריח: אחרי שבמשך כמעט עשר שעות אתמול עצרה המדינה מלכת וחששה לשלומו, הבוקר (יום ו') כבר הובא ניב אסרף לבית המשפט, לדיון בהארכת מעצרו. הצעיר בן ה-22 מבאר שבע, שביים את חטיפתו ונעצר אתמול ביחד עם חברו לאחר שהתברר כי היה בקריית ארבע ולא נחטף מבית עאנון, חשוד בבידוי ראיות, שיבוש הליכי חקירה, הפרת הסדר הציבורי והפרעה לשוטר. בית משפט השלום בירושלים האריך הבוקר את מעצרו של אסרף בהסכמת הצדדים בשלושה ימים. גם מעצר החבר, ערן נגאוקר, הוארך בשלושה ימים.

 

אתמול, מעט לאחר חצות, הודיע דובר צה"ל כי אסרף לא נחטף. "האירוע בחברון הוא פלילי. הנעדר נמצא חי ליד קרית ארבע", אמר הדובר, תא"ל מוטי אלמוז. הכוחות חוזרים לשגרה והחקירה עוברת למשטרה. אנחנו מקווים לגמור את מעשה הקונדס הזה". נגאוקר, חברו של אסרף שדיווח על החטיפה, הוא חייל צה"ל.

 

ניב אסרף באזיקים (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
ניב אסרף באזיקים(צילום: רועי ינובסקי)

השופט חן אביטל ציין הבוקר בדיון כי "אין חולק למעשה בדבר קיומו של חומר הראיות הקושר את שני המשיבים לפרשה שהחלה אמש כחשש לחטיפת אזרח ישראלי בשטחים והסתיימה בסופו של דבר במהלך הלילה לאחר שהסתבר כי מדובר במעשה שטות או קונדס של שני המשיבים. מדובר במעשה חסר אחריות באופן מחריד במציאות חיינו, במיוחד לאחר שבעבר הלא רחוק נחטפו ונרצחו נערים באזור סמוך לאזור שהתרחש האירוע".

 

עו"ד מוטי יוסף, שמייצג את אסרף, אמר: "המעצר הוארך בהסכמה מהסיבה הפשוטה שסברתי בעצה עם משפחתו כי יש מקום לתת למשטרת ישראל וגורמי שב"כ לבצע חקירה כדי להבין את אשר אירע. גם בדיון לא נכנסתי לנבכי החקירה כי לא מצאתי לנכון לעשות את זה. המשפחה מצטערת וכמובן גם ניב עצמו מצטער על מה שאירע. כמו שנציג המשטרה אמר - חצי מדינה עצרה נשימתה בשעה שלוש בצהריים. התחושות לא קלות למשפחה ויחד עם זאת הם תומכים בו ומעודדים אותו וזה לא המקום לשפוט אותו".

 

פרקליטו של נגאוקר, עו"ד איתי יצחק, אמר בבית המשפט כי "מדובר בחשוד שהחבר שלו ניב אסרף היה במצב נפשי קשה והוא חשש שישלח יד בנפשו ועל כן נטל חלק באירוע הזה כדי לגרום לחברתו של ניב אסרף לדאוג לו. אני לא מקל ראש, מדובר באירוע חמור ואני מבין את הדאגה. מדובר באירוע לא מוסרי וטוב שהסתיים כמו שהסתיים. במצב שחשוד אחד הסכים למעצרו לא רואה למה לא ניתן לשחרר את החשוד השני. הוא מסר גרסה מפורטת והביע חרטה".

נגאוקר. חשוד בעזרה ל"חטוף" ()
נגאוקר. חשוד בעזרה ל"חטוף"

ממשטרת מחוז ש"י נמסר אתמול כי אסרף אותר בוואדי בקריית ארבע, כשברשותו קופסאות שימורים ושק שינה: "ה'נעדר' וחבריו ביימו חטיפה. הרקע למעשה ייחקר וימוצה הדין עד תום. אנו רואים את מעשה הקונדס בחומרה. בזבוז משאבים וטרטור כלל מערכות הביטחון על אירוע כוזב הינו אירוע חמור ביותר, במיוחד במציאות ביטחונית רגישה זו". הבוקר ציינו כאמור במשטרה כי עלות החיפושים אחר אסרף נאמדת במיליוני שקלים.

 

שמואל, אביו של אסרף, הביע הבוקר חרטה וביקש להתנצל על המעשה של בנו. לדבריו, "אנחנו מתנצלים בפני כל האנשים שסייעו בחיפושים, אני לא יודע מה עבר עליו. אנחנו שמחים שחזר, אבל גם מודאגים בגלל מצבו הנפשי".

 

משפחת אסרף: "מצאנו את האפיקומן שלנו"

במשפחת אסרף חגגו את עובדת היותו של בנם בחיים, ועד הבוקר התעלמו מהעובדה שהוא הקפיץ מדינה שלמה על הרגליים. אמו של ניב אמרה: "אני מאושרת. אני ב'היי'. חזר לי החיוך, אני שמחה כל כך". אחיותיו של ניב אמרו: "מצאנו את האפיקומן שלנו". האחות סתיו הוסיפה: "קודם כל נהרוג אותו במכות. לא הלכתי לעשות גבות בגללו".

 

 
אסרף וחברו החייל, לפני דיון הארכת המעצר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
אסרף וחברו החייל, לפני דיון הארכת המעצר(צילום: אלי מנדלבאום)

האירוע החל אחרת לגמרי. בשעה 16:17 אתמול התקבלה שיחה במוקד 100 של מחוז ש"י מצעיר שטען כי הוא וחברו אסרף נתקעו עם רכבם בגלל תקר בגלגל. הצעיר שהתקשר סיפר כי חברו הלך להביא כלי עבודה כדי להחליף גלגל, אך לא שב. תוך זמן קצר עלו שאלות לדבי אמיתות הדיווח, אבל במשטרה ובצבא לקחו את השיחה ברצינות ושיגרו לשטח כוחות רבים שפתחו בסריקות נרחבות.

 

בסריקות השתתפו מאות חיילים ושוטרים, בהם גם לוחמים מיחידות מיוחדות שהוקפצו לזירה. כמו כן, צה"ל הפעיל מזל"טים ובלוני תצפית, לוחמים סרקו בתים בתוך הכפר בית עאנון, חיפשו בתוך כלי רכב של פלסטינים וסגרו צירים. בסוף של דבר התברר כי כל זה היה רק בגלל תעלול של צעיר וחברו, שעלה למדינה סכומים עצומים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי ינובסקי
ניב אסרף
צילום: רועי ינובסקי
מומלצים