שתף קטע נבחר

הכנסת כבר ירוקה - ומה עם הממשלה?

הגיע הזמן שכל משרדי הממשלה יאמצו את היעדים הירוקים שהוצבו, ילכו בעקבות הכנסת וינקטו בצעדים הפשוטים והיעילים שמועילים לסביבה - וגם יחסכו להם מיליונים בתפעול השוטף

בשבוע שעבר נחנך בכנסת הגג הסולארי הפרלמנטרי הגדול בעולם. בכך יישמה הכנסת את החלטתה מלפני שנתיים, לקדם שורה של פרויקטים סביבתיים שיהפכו אותה לפרלמנט הירוק בעולם, ובו-בזמן גם יאפשרו להקטין את הוצאות התפעול של הבית במיליוני שקלים מדי שנה.

 

טקס חנוכת הגג הסולרי התקיים יום אחרי "שעת כדור הארץ", שעה סמלית של כיבוי אורות המצויינת ברחבי העולם, ומהווה קריאה של הציבור הרחב למקבלי ההחלטות להתמודד בנחישות עם משבר האקלים. יומיים קודם לכן עברה ישראל לשעון קיץ (לפני אירופה), שבין מטרותיו גם חסכון באנרגיה הודות לניצול שעות השמש.

 

בכך ציינה ישראל סוף שבוע ירוק, שכלל כמה צעדים חשובים בדרך לקיימות, לחשיבה סביבתית ולהבנה שמדיניות סביבתית טובה גם לכלכלה, גם לחברה - וגם למה שנשאיר לדורות שיבואו אחרינו.

 

לוחות סולארים בכנסת (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
לוחות סולארים בכנסת(צילום: דוברות הכנסת)

 

קיים מנהג יהודי יפה לצאת, החל מראש חודש ניסן, אל הטבע הקרוב אלינו, לחפש שני עצי פרי מלבלבים ולברך ברכת הודיה, הלא היא "ברכת האילנות". ברכה זו מעידה על המקום שמילאו הטבע, הצומח ועונות השנה אצל חז"ל, ועל רצונם שהאדם יכיל אותם כחלק מהווייתו.

 

מערכת עדינה ומאוזנת 

גם היום, ההתייחסות שלנו לטבע ולסביבה אינה רק כלכלית וטכנולוגית, אלא נובעת ממשהו עמוק בהרבה, של הכרה ביחסי הגומלין המורכבים בינינו כבני אדם לבין הסביבה שלנו. הגנת הסביבה איננה מותרות. עלינו לשמור על הסביבה קודם כל למען עצמנו והדורות הבאים שלנו. הטבע הוא מערכת עדינה ומאוזנת, ופעילותנו - כמו שריפת דלקים מחצביים לייצור חשמל - היא התערבות שמפרה את האיזון הזה, וגוררת תופעות כמו שינויי האקלים.

 

במשך מיליוני שנים, ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה לא השתנה ועמד על פחות מ-300 חלקיקים מתוך מיליון. הכמות הבטוחה להמשך הישרדות האנושות היא 350 חלקיקים למיליון, אבל בחודש שעבר נמדדה לראשונה רמה שעלתה מעל 400 חלקיקים למיליון. במאתיים השנים האחרונות האנושות הגבירה במהירות את קצב שריפת הדלקים המאובנים כמו פחם ובנזין, ובכך העלתה את ריכוזי ה-CO2 באטמוספרה. כמו כן, האדם גורם להגברת פליטות גז החממה מתאן על ידי גידול במספר חיות המשק המגודלות למאכל כמו פרות וחזירים, ובמקביל נכרתים יערות בצורה מסיבית וקטנה יכולת קיבוע הפחמן בכדור הארץ.

 

המדענים קובעים, כי העלייה התלולה בריכוז ה-CO2 באטמוספרה גורמת לשינוי האקלים אותו אנו חווים בעשורים האחרונים. הם צופים עלייה בטמפרטורה הגלובלית הממוצעת, המסת קרחוני העד בקטבים, עלייה במפלס פני הים ושינויי דפוסי האקלים בדרך שעלולה לסכן את חיינו הנוחים כאן. כבר כעת אנו חווים - גם בארץ - אירועי מזג אוויר קיצוניים בעוצמה ובתדירות שלא היתה בעבר.

 

בסוף השנה תתקיים בפריז ועידה חשובה של האו"ם, שאמורה להגיע להסכם עולמי על יעד מוסכם להפחתת פליטות גזי החממה בעולם. לקראת הוועידה אמורה כל מדינה להתחייב ליעדים לאומיים של הפחתה כזו, שהשגתם תפוקח על-ידי האו"ם.

 

צעד קדימה, צעד אחורה 

אבל לצערנו, בישראל כמו בישראל, הדרך נעשית צעד אחד קדימה וצעד אחד לאחור. אחרי הוועידה ההיסטורית בקופנהגן בשנת 2009 קיבלה הממשלה החלטה נכונה ואישרה תוכנית לאומית להפחתת פליטות. כל מכשיר ופעולה במסגרת התוכנית נבחנו מראש, גם באגף התקציבים באוצר, והוכחו כיעילים מבחינה כלכלית. התעשיינים, העיריות - אפילו הירוקים - תמכו בהחלטה זו. ואז, לפני כשנתיים, התכונית הוקפאה והכסף נעלם.

 

בימים אלה כולנו מצפים להקמתה של ממשלה חדשה. הרבה אתגרים ניצבים בפניה, והתמודדות עם השלכותיו של משבר האקלים על ישראל היא אחד החשובים שבהם. דווקא עם המשימה הזאת ניתן להתמודד בהשקעות צנועות יחסית, שמחזירות את עצמן במהירות. היעד שמקובל בעולם מסתמך על מספר הקסם 20:20:20 - 20 אחוז הפחתה בצריכת האנרגיה דרך צעדי התייעלות, 20 אחוז שימוש במקורות אנרגיה מתחדשת מתוך כלל הייצור במשק, וכל זאת עד שנת 2020.

 

יו"ר הכנסת יואל יולי אדלשטיין זכה בשנה שעברה באות היוקרתי ביותר של

 ארגוני הסביבה "אות הגלובוס הירוק", על החזון הסביבתי שהנחיל לכנסת, שהגג הסולארי שנחנך השבוע הוא חלק מרכזי ממנו. משמח לגלות, שהכנסת קיימה תוך פחות משנה את רוב ההבטחות שהועלו אז.

 

הגיע הזמן שכל משרדי הממשלה והחברות המובילות במשק יאמצו את היעדים האלה, ילכו בעקבות הכנסת וינקטו בצעדים הפשוטים והיעילים שמועילים לסביבה - וגם יחסכו להם מיליונים בתפעול השוטף. ארגוני הסביבה מצפים שהמנהיגות הירוקה של הכנסת תסחוף אחריה גם אחרים, ובראשם הממשלה החדשה.

 

נאור ירושלמי הוא מנכ"ל חיים וסביבה - ארגון הגג של התנועה הסביבתית בישראל

פורסם לראשונה 11/04/2015 08:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
הפנאלים על גג הכנסת
צילום: דוברות הכנסת
נאור ירושלמי
מומלצים