שתף קטע נבחר

לא רק חוקים: הכנסת תחל לייצר חשמל

על גג הכנסת החלו להציב שדה סולארי שייצר כ-450 קילוואט. ראש תחום איכות הסביבה בכנסת: "מצפים לחיסכון של כ-2 מיליון שקלים בשנה"

עוד צעד לעבר כנסת ירוקה יותר וחסכונית: היום (א') החלה הקמת השדה הסולארי על גגות משכן הכנסת. השדה הסולארי של הכנסת ישתרע על פני 4,650 מ"ר מגגות הכנסת ויהיה בעל הספק של 450 קילוואט מותקן. עלותו: 1.7 מיליון שקלים. יחד עם צעדי התייעלות אנרגטית נוספים, המתבצעים כבר מתחילת השנה שעברה, צפויה הכנסת להפחית את צריכת האנרגיה שלה בשליש עד סוף שנת 2015. השדה הסולארי, שמורכב מ- 1,406 פאנלים פוטווולטאיים, יפעל בשיטת "מונה נטו" - כלומר קיזוז מחיר ייצור האנרגיה המתחדשת מעלות הצריכה.

 

עוד בכלכלה ירוקה וקיימות

 

זהו הפרויקט המרכזי בחלק א' של תוכנית כנסת ירוקה. כלל הפרויקטים של כנסת ירוקה, בהשקעה של כ-7 מילליון שקל, ייצרו חיסכון שנתי של כ-2 מיליון שקל. החזר ההשקעה הממוצע של כלל הפרויקטים הוא כ-5 שנים.

 

 (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
(צילום: דוברות הכנסת)

 (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
(צילום: דוברות הכנסת)

 

"אנחנו מצפים כי מכלול היעדים להתייעלות אנרגטית והשימוש בשדה הסולארי יביא להפחתה של כשליש מחשבון האנרגיה של הכנסת", אמר ד"ר שמואל חן, ראש תחום איכות הסביבה, כנסת ירוקה.

 

יש לציין כי חשבון החשמל בלבד של הכנסת עומד על כ-4.5 מיליון שקלים בשנה. "אנו מצפים לראות חיסכון כולל של כ-2 מיליון שקל לשנה. אנחנו השדה הגדול מכל הפרלנטרים בעולם. אחרינו יש את הבונדסטאג. לכן מדובר בפרוייקט כל כך מרשים".

 

פרוייקט כנסת ירוקה החל לפני כשנה בהובלת יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין. הוא כולל 13 מיזמים להתייעלות אנרגטית, בהם גם חיסכון במים ופסולת. יש לציין כי אחד הצעדים הראשונים היה הפסקת השימוש בבקבוקי מים מינרלים והמעבר לשימוש בקנקנים. הדבר התבטא בחיסכון של 30 קו"ב בקבוקי פלסטיק. מדובר בחיסכון של חצי מיליון שקלים.

מנכ"ל הכנסת רונן פלוט ליד הפנאלים (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
מנכ"ל הכנסת רונן פלוט ליד הפנאלים(צילום: דוברות הכנסת)

  

וזה לא הכול. גופי התאורה במבנה הכנסת הישן, מעל אלף גופים, הוחלפו לתאורת לד. מדובר בחיסכון של כ-60 אחוזים בחשמל.

 כמו כן, בכל מבני הכנסת הותקנו בקרי נוכחות שמכבים את התאורה והמיזוג אוטומטית לאחר היציאה מהחדר, והותקנה תוכנה ל-1,400 מחשבים בכנסת שיכבו אותם בסוף היום או אחרי כשעתיים ללא שימוש. פרוייקט המחשבים יחסוך 658 אלף שקלים בשנה.

 

"מדובר בפרוייקט חשיבות עצומה. המטרה היא להעביר את הכנסת לתקופה של קיימות", אמר ד"ר חן. "קיימות כוללת חברה, סביבה וכלכלה. אנחנו פועלים לחנך את אנשי הכנסת בנושא קיימות, ונותנים דוגמא אישית לממסדים אחרים שיאמצו את גישתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
התקנת הפנאלים בכנסת
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים