שתף קטע נבחר

הזזתם מחוגים? שעון הקיץ התחיל הלילה

בשעה 02:00 זזו מחוגי השעון לשעה 03:00. למרות הפסד של שעת שינה - נרוויח עוד שעות אור במשך 212 הימים הבאים, עד סוף חודש אוקטובר

שעון הקיץ חזר: הלילה (יום ו') זזו מחוגי השעון שעה אחת קדימה. כך נרוויח שעות אור רבות יותר ביממה, אם כי הפסדנו שעת שינה אחת - בשעה 02:00 המחוגים זזו לכיוון שעה 03:00. הטלפונים החכמים מתעדכנים בעצמם, ובכל מקרה - כך תוודאו שהשעה תהיה הנכונה. מאחר שרוב מקומות העבודה לא פעילים בימי שישי, בחרו לערוך את שינוי השעון ביום זה, במטרה להקל עד כמה שאפשר את הפסד שעת השינה לקראת העבודה. 

בשעה 02:00 הזיזו את המחוגים לשעה 03:00 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בשעה 02:00 הזיזו את המחוגים לשעה 03:00(צילום: shutterstock)
 

המעבר לשעון הקיץ מסיים 152 ימים של שעון חורף, שנכנס לתוקף ב-26 באוקטובר. שעון הקיץ יימשך 212 יום ויסתיים במוצאי שבת, 24 באוקטובר בשעה 2:00 לפנות בוקר.

 

מנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, אמר כי "הניסיון המצטבר מלמד שהמעבר לשעון קיץ תורם בחיסכון למשק הישראלי בהיקף של כ-300 מיליון שקל בשנה, ובשיפורים בנושא הבטיחות בדרכים, השפעה חיובית על תרבות הפנאי ותרומה לבריאות הפיזית והנפשית של כל אזרחי ישראל".

גדעון סער. האריך את שעון הקיץ בעת שכיהן כשר הפנים (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
גדעון סער. האריך את שעון הקיץ בעת שכיהן כשר הפנים(צילום: איתי בלומנטל)

המעבר לשעון הקיץ יביא עמו את הקיץ גם לישראל עם שרב כבד שישרור היום. ברוב האזורים הטמפרטורות יעברו את רף 30 המעלות, בין היתר בתל אביב ובבאר שבע ימדדו 34 מעלות. בחיפה יהיו 31 מעלות. בשבת בבוקר עדיין יהיה חם ויבש מהרגיל. במשך היום השרב יישבר וילווה באובך וברוחות ערות.

 

ותרו על מאבק עם הילדים

איך מכינים את הילדים, שאמורים להגיע כרגיל לגנים ולבתי הספר, לקימה מוקדמת יותר בעקבות הזזת השעון? רוית גוטמן, מנחת הורים במכון אדלר, הסבירה שיש לוותר מראש על המאבק עם הילדים על ההירדמות שעה אחת קודם, משום שזו תלויה בשעון הביולוגי. עם זאת, היא הסבירה כי יש להיערך לקימה המוקדמת. "עם הילדים אנחנו יכולים לעשות תיאום ציפיות", אמרה גוטמן, "יש להסביר להם את עניין הקדמת השעון ולחזור איתם שוב על טקס השינה. מתחילים להסביר על הקימה המוקדמת עוד לפני הערב שקודם להזזת השעון.

הקיץ מגיע לבקר יחד עם הזזת השעון. ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הקיץ מגיע לבקר יחד עם הזזת השעון. ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

"כדאי לספר על השעה החדשה שבה יקומו ולהדגים את טכניקת הזזת המחוגים. אפשר לספור באצבעות יחד עם הילד ולחשב כמה שעות שינה ייוותרו כתוצאה מכך, ולשוחח על כך שאולי יהיה לו קשה יותר לקום בבוקר".

 

גוטמן הוסיפה כי "הילד לא יילך לישון שעה אחת קודם. ההירדמות וגם היקיצה נעשות לפי שעון ביולוגי, אז הורים יכולים לוותר מראש על המאבק של שינה שעה אחת קודם. אבל יש להכין את הילד רעיונית לכך שיקום מעט יותר עייף ויכול להיות שירצה להתפנק במיטה. כדאי להסביר לו שזה לא יהיה אפשרי כי יש גן למחרת. אפשר להסביר שהוא יוכל להשלים את השעה הזו בצהריים. כל התהליך תלוי בהכנה מראש ולא בניסיונות להעיר את הילד בלחץ. יש להכין את הלבוש של הילד ושל ההורים מראש כדי שבשעה הייעודה נהיה 100% מוכנים".

 

ואיך יוכלו מבוגרים שעובדים ביום שישי להיערך לשעת שינה אחת פחות? לדברי ד"ר סוזי קגן, מטפלת משפחתית, יש חשיבות למודעות של מבוגרים להקדמת הקימה. "אם העבודה ביום שישי דורשת ריכוז רב או שמתוכננת פגישה חשובה בעבודה, יש להתכונן לכך מראש. אם צרכתם אלכוהול בערב שלפני הזזת השעון, נסו לשתות כמויות רבות של מים לפני השינה כדי לדלל את השפעת האלכוהול כך שבבוקר תוכלו לתפקד".

 

פתרון נוסף הוא יצירת אווירת שינה. "כמו בתופעת הג'ט לג", אמרה קגן, "יוצרים עבור הגוף סביבה מתאימה, אוכלים ארוחת ערב מוקדמת ומחשיכים את החדר. כך מאותתים לגוף מסרים פסיכולוגיים שמקבילים לשעת השינה הטבעית. רוב אלה שיאחרו לעבודה בשישי הם מי שלא העריכו נכונה את פער השעות".

פורסם לראשונה 26/03/2015 09:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחוגים זזו קדימה. שעון קיץ
מומלצים