שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ממצאים מדאיגים: פירות וירקות מודברים – פוגעים בפוריות

  חוקרים מאוניברסיטת הרווארד מצאו ירידה משמעותית בספירת הזרעונים ופגיעה קשה בהם, בחלק ניכר מהגברים שאכלו ירקות ופירות שעברו הדברה. "הממצאים עומדים בקו אחד עם מחקרים קודמים ", אומר מומחה

  אם חשבתם שירקות ופירות אורגניים הם שטות, כדאי לחשוב שוב: מחקר חדש מגלה ממצאים מדאיגים על השפעת חומרי ההדברה על המזון שלנו. החוקרים מאוניברסיטת הארוורד מצאו פגיעה קשה בזרעונים, בקרב גברים שצרכו פירות וירקות שעברו הדברה.

   

  קראו עוד:

  אושר: פחות חומרי הדברה בפירות ובירקות

  דו"ח: מהם הפירות והירקות עם הכי הרבה ריסוס?

  מחקר ישראלי: קשר בין הפרעות קשב לחומרי הדברה

   

  אולי בכל זאת עדיף פירות וירקות אורגניים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אולי בכל זאת עדיף פירות וירקות אורגניים(צילום: מוטי קמחי)

   

  המחקר שפורסם בגליון החדש של כתב העת Human Reproduction, בדקו 338 דגימות זרע מ-155 גברים בגילאי 18 עד 55 שהגיעו למרכז פוריות בין השנים 2007 ל-2012. בנוסף, הגברים נשאלו על צריכת ירקות ופירות.

   

  הגברים חולקו לארבע קבוצות: החל מאלה שצרכו את הכמות הגדולה ביותר של פירות וירקות מודברים – מעל מנה וחצי ביום, עד לאלה שצרכו את הכמות המועטה ביותר – פחות מחצי מנת פרי או ירק מודבר ביום.

   

  החוקרים מצאו כי אלה שצרכו את הכמות הגבוהה ביותר של חומרי ההדברה, סבלו מפגיעה קשה באיכות תאי הזרע: הם היו בעלי ספירת זרע נמוכה ב-49% ו-32% פחות תאי זרע תקינים, בהשוואה לקבוצה שצרכה את הכמות הנמוכה ביותר של פירות וירקות מודברים.

   

  אצל הגברים שצרכו את כמות הפירות והירקות המודברים הגבוהה ביותר, נמצאה ספירת זרע של 86 מיליון זרעונים לכל שפיכה, לעומת אלה שצרכו את הכמות הנמוכה ביותר של מזון מודבר, שהיו בעלי ספירה של 171 מיליון זרעונים לשפיכה.

   

  אחוז הזרעונים הממוצעת בקבוצה ה"נקייה" מחומרי ההדברה עמד על כ-7.5%, בהשוואה ל-5.1% תאי זרע תקינים בלבד, אצל אלה שצרכו את כמות חומרי ההדברה הגבוהה ביותר דרך המזון.

   

  "הממצאים מדגישים את המאמצים שיש לעשות, כדי להפחית את חומרי ההדברה במזון", אמר פרופ' יורגהצ'בארו, ראש צוות החוקרים מהמחלקה לתזונה ואפידמיולוגיה בהארוורד, "אחת הדרכים היא לצרוך ירקות ופירות אורגניים, שמכילים כמויות נמוכות עד אפסיות של חומרי ההדברה המסוכנים".

   

  "תאי הזרעונים רגישים מאוד לכימיקלים ורעלנים" מסביר הפרופ' אייל שיינר, מומחה לגינקולוגיה וסגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה, "כחלק מהבירור של בעיות פוריות ועקרות של בני זוג, אנו תמיד שואלים על חשיפה כזו. הממצאים מעניינים, והם עומדים בקו אחד עם מחקרים קודמים שכבר הראו שרעלנים שונים עלולים לפגוע בפוריות".

   

  עם זאת, מסביר פרופ' שיינר, אין עדיין סיבה לפאניקה. "צריך לזכור שספירה תקינה לגבר היא 20 מיליון לשפיכה, כשבמחקר הקבוצה שנחשפה לכמות הגבוהה ביותר של חומרי הדברה במזון היתה עם מעל 80 מיליון זרעונים. מספיק זרע אחד כדי להביא להפרייה. אבל אין ספק שהממצאים דורשים התייחסות, ומחקרים נוספים שיבדקו האם החשיפה לפירות וירקות אורגניים, גם פוגעת בפוריות".

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אוכל פירות וירקות? זה עלול לפגוע בפוריות שלך
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים