שתף קטע נבחר

חמאס נערך לסבב הבא: מוחמד דף חי ופעיל, מייצרים רקטות וחופרים מנהרות מסביב לשעון

בארגון הטרור, שפועל לשוב לנקודה שבה היה ערב צוק איתן, שורר מתח בין הזרוע המדינית לזרוע הצבאית, שמתוסכלת מכך שהתוכנית להזרים כוחות גדולים לישראל דרך המנהרות ולחטוף אזרחים נגנזה ברגע האמת. בינתיים, מתכוננים למלחמה, אבל נשארים מחויבים לרגיעה. רצועת עזה, תמונת מצב

תשעה חודשים אחרי סיום מבצע "צוק איתן" ניתן לומר כי לא רק שמוחמד דף, רמטכ"ל חמאס, ניצל מניסיון החיסול שלו במהלך המבצע, שבו נהרגו אשתו ובנו, אלא שהוא גם חזר להיות פעיל בזרוע הצבאית. כך מעריכים גורמים בישראל. בעבר דף ניהל את צבאו של הארגון באופן ריכוזי ועסק בכל הרבדים – מאסטרטגיה כוללת של הזרוע הצבאית ועד לפרטים הקטנים כמו מעקב אחר פיתוח של חלקי רקטות.

מבוקש מספר 1. מוחמד דף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מבוקש מספר 1. מוחמד דף(צילום: AFP)
 

אך במקביל מורגש בחודשים האחרונים מתח גדול בין הנהגת הזרוע הצבאית לבין הנהגת הזרוע המדינית של חמאס, אשר מקורו בצוק איתן. הזרוע הצבאית של חמאס חשה שההנהגה המדינית הכשילה את המהלך הצבאי שיכל לשנות את כל פני המבצע ואת תוצאותיו.

 

צבא חמאס עמל במשך שנים על מכת פתיחה בהפתעה, שלאחריה ייפתח המבצע הגדול ברצועת עזה. מהלך הפתיחה המתוכנן היה להזרים באמצעות המנהרות עשרות לוחמים לתוך השטח הישראלי באזור כרם שלום שבדרום הרצועה, לפשוט על יישוב או כמה יישובים, לבצע הרג המוני וחטיפה ולשוב עם בני הערובה לתוך הרצועה. זה היה המהלך שהיה אמור לפתוח בעקבותיו את מבצע צוק איתן. את המבצע הזה הגה מוחמד דף בעצמו.

היערכות חמאס מעבר לגדר ()
היערכות חמאס מעבר לגדר
מחנה אימונים של הארגון ()
מחנה אימונים של הארגון
 

אלא שההנהגה המדינית לא נתנה לזרוע הצבאית אור ירוק לפתיחת המהלך, וכך מגלגלת אליהם הזרוע הצבאית את האחריות על כישלון המבצע. המתיחות בין הצדדים קיימת גם על רקע נושאים אחרים, כמו דחיפתו של מוחמד דף להתקרב לאיראן בכדי לקבל תקציבים ונשק לעומת הזרוע המדינית שבה משעל דוחף להתקרבות לסעודיה – האויבת המושבעת של איראן. ככלל, ישנו חוסר הערכה בסיסי וזלזול של הזרוע הצבאית כלפי ההנהגה המדינית, ומתיחות שכזאת עלולה להוביל לכך שביום מן הימים הצבא יתחיל לקבל החלטות עצמאיות בנוגע לפעילותו. מקרים כאלה היו כבר בעבר כאשר אחמד ג'עברי עמד בראש הזרוע והוציא אל הפועל פיגועים נגד ישראל ללא יידוע או תיאום עם הזרוע המדינית.

 

למרות המתיחות הגדולה, הזרוע הצבאית של חמאס מקבלת מההנהגה המדינית תקציבים בנוסף לכסף שמוזרם אליה מאיראן. מסלול הכסף שמגיע לחמאס הוא חובק עולם ומקורו בחלפנים ממדינות רבות שמעבירים את הכסף למצרים. משם הוא מועבר לסיני וממנה - דרך מנהרות ההברחה - במזוודות מלאות בכסף מזומן לרצועת עזה. למרות המבצע הנרחב של צבא מצרים להשמדת המנהרות ברפיח, ישנן שם עוד עשרות מנהרות פעילות.

 

חופרים סביב השעון ומייצרים רקטות

זמן קצר אחרי סיום המבצע חמאס חזר לחפור מנהרות התקפיות והגנתיות כאחד מתוך הבנה שלישראל עדיין אין מענה לכך. המנהרות החדשות נחפרות במקומות חדשים ואין ניסיון לשקם את המנהרות שנחשפו ונהרסו במהלך המבצע. חמאס משקיע בפרויקט המנהרות יותר כסף מאשר בעבר, ומעסיק למעלה מאלף חופרים שעובדים סביב השעון בשלוש משמרות, שישה ימים בשבוע. לצורך דיפון המנהרות משתמש חמאס בבטון שנקנה בשוק השחור בעזה, בעץ ובפלסטיק קשיח. בסיום צוק איתן התגלו ברצועת עזה 32 מנהרות התקפיות שחלקן כבר היו בשטח ישראל. חמאס קבע לעצמו יעד לשוב לאותה נקודה שהיה בה ערב המבצע.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

גם בתחום הרקטות חמאס שב לפעול במסגרת הייצור העצמי. בחודשים האחרונים נעשה מאמץ לחזור ולהשלים את מלאי הרקטות שהיו לארגון ערב המבצע. ישנו ריכוז מאמצים לייצר רקטות קצרות טווח שיפגעו בעוטף עזה מפני שהן הוכחו כאפקטיביות ביותר אל מול כיפת ברזל, אך קיים גם ייצור של רקטות לטווחים של 75 ק"מ המגיעות לגוש דן ולירושלים וכן רקטות לטווחים של 150 ק"מ המגיעות לפאתי חיפה. במסגרת הניסיון של חמאס להתמודד עם מערכת כיפת ברזל, יתכן שהארגון ינסה במבצע הבא לירות בו-זמנית מטחי רקטות ממקומות שונים בכל רחבי הרצועה אשר יכוונו למטרה אחת בישראל וכך הם מקווים שיצליחו לעבור באופן חלקי את מחסום הכיפה ולפגוע במטרה.

 

בניין הכוח ההתקפי בתחום הקומנדו הימי והיבשתי נמשך וישנה גם פעילות שנועדה להמשיך ולהעצים את מערך כלי הטייס הבלתי מאוישים שנמצאים בידי חמאס. בכל התחומים הללו של בניין הכוח, חמאס נעזר במומחים שהגיעו לרצועת עזה מאיראן ומסוריה.

 

אחד מהלקחים שהופקו בתחקירים שבוצעו אחרי צוק איתן הוא שישנו צורך לפתוח זירה נוספת במהלך סבב לחימה מול ישראל ולכן חמאס החל בבניית תשתיות בסיני אשר יטרידו את צה"ל בירי מזירה נוספת. לצורך זה סביר שמתקיים ערוץ קשר בין חמאס לבין אנשי דאעש בסיני וזאת על אף חילוקי הדעות האידיאולוגיים בין שני הצדדים. חמאס מבין שהוא זקוק לסיוע של אנשי דאעש בכדי לבצע הברחות מסיני לתוך הרצועה. במקרה של מלחמה בצפון נגד חיזבאללה – חמאס ישקול להצטרף כזירה שנייה בכדי להקשות על צה"ל.

 

כיום חמאס רואה את עצמו מחויב לרגיעה מול ישראל ואין לו שום עניין להסלים את המצב, בשעה שהוא עוד לא השלים את בניין הכוח שלו ערב המבצע. זו הסיבה שחמאס מיהר להבהיר כי הוא לא זה שירה את הרקטה לעבר עוטף עזה ביום חמישי שעבר. המסרים בין חמאס לישראל הועברו, למרבה ההפתעה, דרך מצרים, וזאת חרף הניתוק המוחלט בינה לבין הנהגת חמאס – מה שמוכיח שמנגנון המסרים הוותיק ישראל-מצרים-חמאס ולהיפך עדיין מתפקד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים