שתף קטע נבחר

חמאס משקם מנהרות תקיפה: 'המלט מישראל'

מתכוננים לסבב הבא: גורמים פלסטיניים ברצועה אמרו ל-ynet כי בעקבות היווצרות שוק שחור של המלט המוכנס דרך ישראל, מצליח חמאס לשים את ידו על מלט ומייצר עמו לוחות בטון המשמש לדפנות מנהרות התקפיות

שלושה חודשים אחרי סיום מבצע "צוק איתן" נראים סימנים לכך שחמאס החל בשיקום של המנהרות ההתקפיות שנחפרו לכיוונה של ישראל ונהרסו על ידי צה"ל במהלך התמרון הקרקעי. לפי גורמים פלסטיניים ברצועת עזה, הארגון עושה זאת באמצעות השתלטות על המלט שנכנס דרך ישראל לשיקום הרצועה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

4 התמוטטו ליד מסעדה באשדוד, מצבם קשה

הרוסים עם פוטין: "הוא המושיע שלנו"

 

בחמאס הבינו במסגרת הפקת הלקחים אחרי המבצע כי המנהרות ההתקפיות מהוות את אחד ממרכיבי המפתח של הלחימה מול ישראל, ולפיכך הזרוע הצבאית, שמערך המנהרות ברצועת עזה מסונף לה, החליטה לשוב ולהתקדם בתחום הזה.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גורמים פלסטיניים ברצועת עזה אמרו ל-ynet כי בעקבות היווצרות שוק שחור של המלט המוכנס לרצועת עזה דרך ישראל, מצליח חמאס לשים את ידו על מלט שמועבר לצורך שימושים צבאיים כמו יצירת לוחות בטון המשמש לדפנות מנהרות התקפיות.

 

ככלל, חמאס כבר החל בהיערכות לקראת הסבב הצבאי הבא מול ישראל. במסגרת היערכות זו - מלבד שיקום המנהרות ההתקפיות - הוא חידש את ייצור הרקטות מחומרים דואליים המוברחים ממצרים דרך הים ובעיקר דרך מנהרות ההברחה ברפיח. למרות המבצע המתמשך של צבא מצרים בסיני ובגבול עם הרצועה נותרו כמה עשרות מנהרות שעדיין פעילות.

 

בשבועות האחרונים ביצע חמאס עשרות ניסויי ירי רקטות לעבר הים. כמות הרקטות לכל הטווחים שיש בידי חמאס מוערכת באלפים בודדים והיא עדיין רחוקה מהכמות שהייתה בידיו ערב מבצע צוק איתן. 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בחמאס הבינו בעקבות הצלחתה המרשימה של מערכת כיפת ברזל כי ירי פצצות מרגמה ורקטות לטווח קצר אפקטיביות הרבה יותר מירי של רקטות לטווח בינוני המגיעות לגוש דן משום שלישראל אין פתרון מבצעי שיכול להתמודד עם איום הפצמ"רים.

 

בחמאס מגבשים דוקטרינה שלפיה במערכה הבאה יוזרמו קבוצות גדולות של מחבלים דרך המנהרות שינסו לגרום לחלק מהמערכה להתנהל בתוך שטח ישראל ולא רק בתוך רצועת עזה. ייתכן שדוקטרינה זו שאבה השראה מתורת הלחימה של חיזבאללה בלבנון.

 

הזרוע הצבאית של חמאס אף מינתה שני מפקדי חטיבות חדשים שהחליפו את ראיד אל-עטאר, מפקד חטיבת רפיח, ומוחמד אבו שמאלה, מפקד החטיבה הדרומית של רצועת עזה, שחוסלו במהלך מבצע צוק איתן.

 

עם זאת, על אף ההיערכות לקראת סבב הסלמה נוסף, אוכף חמאס בתקיפות את האיסור לירות רקטות לעבר שטחה של ישראל

 מרצועת עזה. אנשיו מנעו ירי שכוון לישראל בחודשים האחרונים מאז סיום המבצע ואף עצרו במהירות רבה פעילי טרור מארגונים אחרים שהצליחו לירות רקטות. חלק מהרקטות האלה נפלו בשטח ישראל וחלק בשטח הרצועה.

 

שיקום רצועת עזה מתנהל לפי שעה בעצלתיים. הנהגת חמאס המדינית והצבאית מדברת בגלוי על המערכה הבאה ואפשר שהיא תהיה קשורה בקצב התקדמות השיקום כיוון שלחץ אזרחי על חמאס ברצועת עזה עשוי לגרום לארגון להפנות את הזרקור לכיוונה של ישראל באמצעות עימות צבאי נוסף.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המלט מישראל. חמאס מתכונן לסבב הבא
צילום: רויטרס
מומלצים