שתף קטע נבחר

יוצאי אתיופיה יפגינו שוב: "הפעם לא לוותר"

בקהילה האתיופית מרגישים שההפגנה בירושלים היא ציון דרך ושיש לנצל את המומנטום: כעת מתוכננת הפגנה בת"א וצעדה מעזריאלי לאיילון ביום ראשון. המשטרה נערכת מחשש ששוב יהיו התנגשויות. מלכת היופי לשעבר טיטי: "גאה בעדה שנלחמת על הצדק"

בעקבות ההפגנה הסוערת של בני ובנות הקהילה האתיופית אמש בירושלים, מסתמן כי הפגנות המשך כבר מתארגנות ברשתות החברתיות ובפורומים של יוצאי אתיופיה. הפגנה נוספת מתוכננת כעת ליום ראשון בתל-אביב, ומארגניה רוצים שהיא תכלול צעדה ממגדלי עזריאלי לנתיבי איילון בשעות אחר הצהריים.

 

פעילים מרכזיים בקהילה האתיופית הביעו אתמול (יום ו') שביעות רצון מתוצאות ההפגנה שלשום. "לא טוב שהיו אלימות ופצועים בשני הצדדים, אבל אנשים היו צרכים להבין שיש לנו מצוקה שחייבת להיפתר אחרי עשרות שנים של אי שיוויון וגזענות".

 

ספינאו מלקו, המתגורר במרכז קליטה במבשרת ציון, חושב שהמאבק הנוכחי של הקהילה האתיופית חייב להביא לתוצאות שונות מבעבר: "כבר היו לנו מאבקים שנגמרו ללא תוצאות, והפעם אנחנו חייבים להמשיך ולא להפסיק עד שהחברה והפוליטיקאים יתעוררו. המצב הזה לא יכול להימשך. אנחנו ישראלים כמו כולם, חלק גדול מיוצאי אתיופיה הם אנשים שנולדו כאן ומגיעות להם הזכויות שלהם".

 

עקב ההפגנה שלשום נערכת גם המשטרה לאפשרות של הפגנות נוספות. המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו ביקש לזרז את עבודתו של הצוות לבדיקת הטענות של יוצאי אתיופיה, צוות שהוקם רק בחמישי. גורמים במשטרה העריכו שהצוות יגבש מסקנות ודרכי פעולה כבר בימים הקרובים.

 

אתמול בצהריים שלח המפכ"ל דנינו איגרת לשוטרים והמתנדבים, ובה שיבח את פועלם באירוע: "אבקש לברך את כל שוטרי ולוחמי משטרת ישראל ולחזקכם. לא אתן למקרה קיצון כזה או אחר לפגוע בכל הארגון". מוקדם יותר הבוקר, בהודעה לתקשורת שהוציאה המשטרה, שב המפכ"ל והבהיר כי החליט לפטר את השוטר והמתנדב שתקפו השבוע באלימות חייל צה"ל ממוצא אתיופי, וזאת בכפוף לשימוע. עוד הדגיש המפכ"ל בעקבות האירועים האלימים אתמול כי המשטרה לא תאפשר הפרות חוק וסדר.

ההפגנה הסוערת בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההפגנה הסוערת בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
(צילום: רועי ינובסקי)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מאז ההפגנה בחמישי בערב מלאים הפורומים של יוצאי אתיופיה בסיפורי מפגינים. בין השאר מספרים שם על לוחמי יס"מ של המשטרה ממוצא אתיופי שסירבו לבקשת מפקדיהם שישמשו כשוטרים סמויים בהפגנה ועל חיילים ממוצא אתיופי שהגיעו על מדים להשתתף בהפגנה אף שמפקדיהם אסרו עליהם לעשות זאת.

 

ציון אבונה, סטודנטית ממוצא אתיופי בת 25 שלומדת במרכז הבינתחומי הרצליה, אמרה ל-ynet: "אנשים גאים מאוד במה שהיה. רבים בקהילה הבינו שביחד יש לנו כוח ושרק ככה אפשר להעיר את המדינה. מעולם לא הייתי גאה כמו שהייתי גאה ביום חמישי, גם כשסיימתי את קורס הקצינים בבה"ד 1 וגם כשסיימתי את השירות הצבאי שלי לא התרגשתי ככה מהעוצמה של כולנו ביחד".

 

פעילים צעירים בקהילה האתיופית יצאו נגד פעילים מבוגרים יותר בעקבות נכונותם לשתף פעולה עם הרשויות והמשטרה בניסיון למנוע את ההפגנה או למתן אותה, בין היתר באמצעות מפגש משותף שנערך אתמול בצהריים עם מפכ"ל המשטרה דנינו. יש לציין כי ההפגנה אתמול התארגנה במשך כמה ימים ברשתות החברתיות. הארגונים הוותיקים של הקהילה הסירו את ידיהם מארגון ההפגנה בשל החשש, שהתאמת בסופו של דבר, שזו תגלוש לאלימות.

 

גם מלכת היופי של ישראל לשעבר טיטי, בת העדה האתיופית, התייחסה לתנועת המחאה של יוצאי אתיופיה וכתבה בפייסבוק: "לצערי נחשפתי לעוולה שהמשטרה מגבה את השוטרים האלימים אשר היכו אדם חף מפשע. אני מצטערת על שלא יכולתי להשתתף בהפגנה המוצדקת הזו. עד מתי תהיה אפליה דבילית כזו, אתם מודעים לכך שאנו בשנות האלפיים? איך יכול שוטר (מילה כבדה) לקחת את החוק לידיים ולהכות אדם חף מפשע ולהתנהג כעבד כי ימלוך. ראיתי את הסרטון והזדעזעתי. מאחלת לחייל רפואה שלמה ובהזדמנות זו מצדיעה לו. לסיכום רק אומר שאני כקצינה בצה״ל גאה להיות אתיופית וגאה בעדה שלנו שנלחמת על צדק!".


פורסם לראשונה 01/05/2015 19:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"לא טוב שהייתה אלימות, אבל אנשים היו צריכים להבין"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים