שתף קטע נבחר

למה קייט מידלטון מעצבנת אתכם?

חונכנו למציאות מעוותת ולא נכונה שבה הלידה היא סבל נוראי המתקשר לבתי חולים. מה כל כך קשה לנו בצפייה בדוכסית היפה אחרי לידה? יכול להיות שמשהו בתפיסת הלידה השתבש כאן?

לא נשארת לשכב במיטה (צילום: AP) (צילום: AP)
לא נשארת לשכב במיטה

 

קייט מידלטון נעמדה שוב למבחן והפעם כמה שעות אחרי הלידה, מצוידת בתינוקת רגועה, עקבי סטילטו גבוהים, פן מדויק ואיפור. הבריטים הריעו לה אבל הרשת הישראלית רק ירדה עליה ועל העמידה שלה כמה שעות אחרי הלידה מחויכת ולא נאנחת מתפרים וכאבים.

 

מה כל כך קשה לנו בצפייה בדוכסית היפה אחרי לידה ולמה דווקא היכולת שלה להציג את התינוקת ולעמוד שם נינוחה, מפריעה לנו כישראלים? יכול להיות שמשהו בתפיסת הלידה והיולדת השתבש כאן? אולי גם אנחנו התחלנו להאמין בכל מה שמראים לנו בטלוויזיה ולחשוב שאי אפשר אחרת מלבד לייצר מציאות לידה רפואית שבה גברים מחטטים ומקבלים החלטות בזמן שאנחנו שוכבות על מיטה ומנסות לנשום בין הצירים?

 

עוד בנושא:

רוצה לרזות אחרי לידה? תתחילי לאכול

דיכאון אחרי לידה: מה ההשפעה על התינוק?

מחקר ישראלי: 26% מהיולדות סובלות מפוסט-טראומה

 

סרטי הלידה שאנחנו רואים בטלוויזיה מציגים מציאות דיכוטומית מוזרה. בסרטים הלידה אורכת כחמש דקות בממוצע, מלווה באנחות כבדות ובסופה נולד תינוק נקי ומתוק, חייכן עם עיניים כחולות ענקיות. אין תפרים, ואקום או אפידורל וגם אין דם או תינוק מצופה בשכבת ורניקס. בתוכניות הראליטי שמגישים לנו לעומת זאת, המציאות הפוכה. נשים מחויבות לשכב על הגב, מקבלות אפידורל עוד לפני הפתיחה. הלידה לא זורמת כמעט אף פעם והיא מלווה בכאבים, שכנוע מהיר לקבל אפידורל ובעיקר שכיבה בתנוחה שלא מזרזת לידה ולא מקלה על כאבים.

 

חונכנו למציאות מעוותת ולא נכונה שבה הלידה היא סבל נוראי המתקשר לבתי חולים. במאה חמישים שנים האחרונות נלקחה הלידה מהנשים והולאמה למקום אחר. פעם היו יולדים בבית עם מילדת, אישה עוזרת לאישה בתחום ביתי ורגוע. היום הלידה היא חלק מכני שצריך לעבור, שמסביב הסמכות היא של הרופא. מרכזי לידה טבעיים בישראל נסגרו ונפתחו והם לא מהווים מקום בחירה אמיתי לנשים, בעיקר שבקושי יש מרכזים כאלה.

 

במקום יכולת בחירה בוחרים בשבילנו. במקום יכולת להתנועע ולבחור כיצד ללדת אנחנו מוכתבות בידי אחרים. מספיק לצפות בתוכנית הראליטי ששודרה לאחרונה על לידות, ולראות שמשהו עובד שונה בחדרי הלידה בארץ. הצוותים מקסימים, החדרים יפים אבל הלחץ, הנראות של בית החולים עם כל הציוד המחבר מיד לבטן והתחושה שחייבים לעצור, לשכב ולקבל מיד משככי כאבים, יוצר מציאות שבה האישה חולה וזקוקה לטיפול.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

התפיסה בחלק ממדינות אירופה היא לשלוח את האמא אחרי הלידה הביתה, כן קראתם נכון - לא להישאר לשכב על מיטה עם סדיני בית חולים, אלא לחזור מהר למיטה שלה, לבושה בבגדים שלה. יש בזה היגיון כיוון שאישה אחרי לידה זקוקה אכן למנוחה, אבל גם לתנאים נעימים.

 

אני לא יודעת מי חשב שלחלוק מקלחת ושירותים עם עוד נשים, קצת כמו בטירונות, אלו תנאים מושלמים לאישה אחרי לידה. ובמקביל אני בטוחה שאת מדידת החום בשעה חמש וחצי בבוקר הגה גבר שלעולם לא ילד ולא מבין שאפשר ולרצוי לתת ליולדת, בהנחה שהצליחה להירדם קצת מכל הרעש במחלקה, להמשיך לישון ולהתעורר לבד, בלי אחות שמתעקשת למדוד לחץ דם ולדחוף לה לפה מודד חום מיותר.

 

גם כאן אגב אם יש לך כסף המערכת תעודד אותך לצאת ממחלקת היולדות הרגילה ולהשתדרג במלונית. שם תקבלי חלוק רך ותנאי בית מלון. אף אחד לא חושב לעודד אישה בריאה עם תינוק בריא לחזור הביתה.

 

בישראל כמו בישראל

בבריטניה ניתנת בחירה לאישה ללדת בבית, בבית החולים או בחדרי לידה מיוחדים. לרוב היא משתררת לביתה לאחר כעשר שעות ושם עוברת מעקב של מילדת בקהילה. כשחושבים על זה נראה טבעי לאנגלים שקייט יוצאת לביתה כמה שעות לאחר הלידה ולא נשארת בבית החולים כשהתינוקת רחוקה ממנה. לבריטים, הסיטואציה שבה ניתן ללכת ולעמוד אחרי לידה נראית טבעית, בדיוק כמו שלנו בתחושה שחייבים לא לקום מהמיטה או גרוע מזה להיכנס אליה לשכיבה על הגב, מהציר הראשון.

 

בריטניה לא לבד, ברוב מדינות אירופה ישנם מרכזי לידה, המדמים סביבה ביתית נעימה. הולנד לדוגמה, שממובילה באחוז לידות הבית (30% לידות בית מכלל הלידות) מבינה שסביבה רפואית יוצרת מציאות מלחיצה ופחות בריאה ליולדת.

 

הגזרה והעקבים

דיון נוסף, איך לא, הוא על המשקל של הדוכסית, שחזרה לגזרתה מהר מלבד בטן קטנטנה היא נראית מושלם. כמובן שהיא השקיעה במראה ויצאה מאופרת. אני בטוחה שכל אחד ואת מכם היה משקיע בבגדים ובמראה אם היה יודע שהתמונות שלו משודרות בכל העולם. למעשה היינו צולבים אותה בכל תלבושת והופעה שלא הייתה בוחרת, אבל את זה היא יודעת לבד ומתוקף המעמד, שכידוע בחרה בו כשהתחתנה (היא לא נולדה בבית המלוכה ולכן הייתה לה ברירה ובחירה) היא יצאה מדוגמת להמון השמח.

 

אבל מילא פן ואיפור, אי אפשר להתעלם מהגזרה ולהשמיץ את הדוכסית שלא העלתה משקל בהריון ושמרה על גזרה של דוגמנית. צר לי לאכזב אבל הדוכסית קייט סבלה כנראה במהלך ההריון מתופעה שנקראת היפרמזיסגרווידרום. שם מפוצץ וארוך לתופעות של הקאות חריגות שיכולות לסכן את האמא.

 

דיווחים בתחילת ההריון סיפרו שהיא עברה להתגורר עם הוריה וחשה ברע. רוב הנשים עם היפרמזיסגרווידרום ירגישו רע, ממש רע. רובן יחוו ירידה במשקל וחלק יגיעו לאשפוז. סביר שבעיני החברה המעוותת שלנו זה יראה מעולה, שמרו על הגזרה, לא העלו גרם, הצליח להם. בפועל מדובר בסבל רב וקושי לתפקד.

 

אז בפעם הבאה שתחליטו לרדת עליה או על מישהי אחרת, חשבו רגע שאולי לא היא המסכנה שנאלצת לעמוד מחויכת, אולי דווקא אנחנו מסכנות, שרואות בלידה פרוצדורה רפואית ומקובעות בתפיסות שלנו?

 

אפרת מונשרי גורן, אמא לארבעה, ילדה בבתי חולים והשתחררה בפעם האחרונה כמה שעות אחרי הלידה הביתה, ובטוחה שיש כאן הרבה מה לשפר
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
היינו צולבים אותה בכל הופעה שהייתה בוחרת
צילום: gettyimages
מומלצים