שתף קטע נבחר

הורשע חקלאי מהדרום: שיכן עובד זר באדמה

בעל משק העסיק שני עובדים זרים באופן לא חוקי: אחד התגורר במחילה והשני בחממת מלפפונים. חרף עברו הבעייתי, הוא לא יישלח לכלא

פקחי רשות ההגירה שהגיעו בינואר 2013 לביקורת במושב חקלאי בדרום נדהמו למצוא עובדים זרים מתגוררים בתנאים מחפירים במחילה שנחפרה באדמה ובחממת מלפפונים. בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הורשע בעלי המשק, אך חרף העובדה שלחובתו עשרות עבירות על חוק עובדים זרים בעברו, השופטת יעל אנגלברג הסתפקה בהטלת עבודות שירות וקנס של 40 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הביקורת שערכו הפקחים במשק תועדה בסרטון. הם גילו שני עובדים זרים שהועסקו ללא היתר: אחד מהם התגורר בבור שנחפר באדמה והשני בחממה. נגד המעסיק הוגש כתב אישום בגין העסקת עובדים זרים ללא היתר, וללא ביטוח רפואי ומגורים הולמים כנדרש בחוק, והוא הורשע לאחר שהודה במיוחס לו.

 

המדינה ביקשה להטיל עליו ארבעה חודשי מאסר בעבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס בסך 327,040 שקל. נטען שמדובר במקרה חמור ביותר משום שלא מדובר "רק" במגורים לא ראויים לבני אדם, אלא גם בסיכון ממשי לחיי העובדים בשל חיבור חשמל לא תקני וסכנת התמוטטות, בעוד שהנאשם אף לא דאג לעובדיו לביטוח. כל זאת במטרה להסתיר את העובדים מעיני הפקחים ולהרוויח כלכלית.

 

המדינה הוסיפה כי מדובר בהתנהלות שיטתית של הנאשם, שלחובתו 17 עבירות קודמות על חוק עובדים זרים. היא ביקשה להחמיר עם הנאשם – שלא נרתע מהקנסות הכספיים שהוטלו עליו עד כה.

 

שירות המבחן המליץ להימנע מהטלת עונש מאסר וביקש להטיל על הנאשם 130 שעות לתועלת הציבור. בתגובה טענה המדינה שמדובר בלעג לרש.

 

הנאשם ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן ולוותר על קנס כספי בשל מצבו הכלכלי הקשה (לדבריו חובותיו מסתכמים ביותר ממיליון שקל). הוא טען כי במשק ישנם מגורים תקינים, אך העובדים שחששו להיתפס בחרו להתגורר ב"מחילות" ללא ידיעתו.

 

לן בשלווה בביתו

בגזר הדין כתבה השופטת אנגלברג: "על אף טענותיו של הנאשם בעניין תרומתו ומעשיו המבורכים למושב שבו הוא מתגורר, העובדה כי הוא יכול היה ללון בשלווה בביתו, כאשר את עובדיו הלין בסמוך בבור חפור באדמה ובחממת מלפפונים, מקומות שאינם ראויים למגורי אדם, אינה עולה בקנה אחד עם חובה המוטלת על אדם לנהוג בחברו ביחס של כבוד מינימלי, קל וחומר עם אדם המועסק על ידו ונתון לחסדיו".

 

השופטת ציינה כי הצפייה בקלטת המתעדת את הביקורת מעוררת תחושה קשה של ניצול עובדים חלשים ויחס שאינו ראוי לבני אנוש לשם השאת רווחים כספיים, והביעה חשש כי הדבר הפך לנורמה מקובלת.

 

לבסוף היא גזרה על הנאשם ארבעה חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות, ארבעה חודשים על תנאי וקנס בסך 40 אלף שקל. בנוסף חויב הנאשם לחתום על התחייבות שאם יבצע עבירה דומה נוספת, ישלם 60 אלף שקל נוספים.

 

מקרה זה יוצא דופן בחומרתו ומהווה דוגמה להתנהלות מכוערת של מעסיק כנגד עובדיו. על המעסיקים להצטייד בהיתר העסקת עובד זר אף אם מדובר בשעה אחת בלבד בשבוע, ועל המעסיק לדאוג לביטוח רפואי ודרישות נוספות. העונש שנגזר במקרה זה חמור ביותר ונועד להרתיע מעסיקים פוטנציאליים.

 

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד אייל נון
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד צבי שוורץ ועו"ד רונית לוי
  • עו"ד דוד אנג'ל עוסק בייצוג מעסיקים בכתבי אישום
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים