שתף קטע נבחר

קריסת אסד: "רוסיה מפנה עורף למשטר"

לאחר שאיבד מחוז נוסף והובס בקרבות האחרונים, מתקבל עוד איתות להתפוררות המשטר. לפי עיתון ערבי, פונו למוסקבה מלטקייה 100 בכירים רוסים. דיווח: אסד שולט על 8% משדות הנפט והגז. דאעש - על יותר מ-80%

בשבוע שעבר איבד הנשיא הסורי מחוז נוסף, לפני כן דווח כי דאעש שולט כבר ביותר מ-50% משטח המדינה, וכעת מתקבל איתות נוסף להתפוררות ההדרגתית של משטר אסד. העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, דיווח הבוקר (יום א') מפי גורמים בכירים במפרץ וגורמים מערביים על שינוי ברור בעמדה הרוסית בזמן האחרון ביחס למשטרו של בשאר אסד. "הקרמלין החל להפנות עורף למשטר", נכתב בעיתון.

 

לפי אותם גורמים, השינוי בעמדה הרוסית מתרחש על רקע המגעים בין מדינות המפרץ לרוסים, ותשומת הלב הרבה שמקדישה רוסיה לטיפול בהשלכות של העיצומים הכלכליים המוטלים עליה כתוצאה מהמלחמה באוקראינה. גורמי אופוזיציה סוריים אמרו לעיתון כי רוסיה פינתה 100 מפקידיה הבכירים יחד עם משפחותיהם מסוריה דרך נמל התעופה בלטקיה. לדבריהם, בין העוזבים מומחים שפעלו בחמ"ל בדמשק, הכולל מומחים רוסיים ואיראניים וגורמים מחיזבאללה. על פי הטענה, אותם מומחים לא הוחלפו באחרים.

אסד ופוטין. סוף לרומן? (צילום: AFP, EPA) (צילום: AFP, EPA)
אסד ופוטין. סוף לרומן?(צילום: AFP, EPA)

איליושין פינה את הרוסים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
איליושין פינה את הרוסים(צילום: רויטרס)

ביום חמישי אישרו הרוסים כי מטוס איליושין 76 פינה מלטקייה לשדה התעופה במוסקבה 66 אזרחים סורים, וכמה אזרחי מדינות אחרות, והעביר במקביל סיוע הומניטרי. בנוגע לפינוי המומחים, לא אמרו הרוסים דבר כמובן.

 

על פי הדיווח ב"א-שרק אל-אווסט", רוסיה אף צמצמה בשלושת החודשים האחרונים את מספר העובדים בשגרירות שלה בדמשק, והשאירה רק את הפקידים החיוניים. אותם גורמי אופוזיציה טענו גם כי הרוסים לא עומדים בחוזי אחזקת מטוסי הסוחוי הסוריים, מה שהוביל לכך שבביקורו האחרון והנדיר בטהרן בחודש שעבר של שר ההגנה הסורי, פהד ג'אסם אל-פריג', הוא נאלץ לבקש מאיראן להתערב ולדבר עם הרוסים. 

המורדים מתקרבים ללטקייה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המורדים מתקרבים ללטקייה(צילום: רויטרס)

הפיצוץ בכלא תדמור ()
הפיצוץ בכלא תדמור


בעיתון, המזוהה עם הסעודים, ציטטו גם את ראש המשלחה הרוסית, שנשאל בישיבה שהתקיימה בחודש שעבר לראשי מנגנוני ביטחון מערביים באירופה על נקודת המבט הרוסית באשר לעתידה של סוריה וענה: "מה שחשוב לרוסיה הוא השמירה על האינטרסים האסטרטגיים שלה והבטחת עתיד המיעוטים, אחדותה של סוריה והמאבק בקיצוניים". גורמים דיפלומטיים מערביים טענו כי הנוכחים הופתעו מאותה תשובה. הם אמרו כי דבריו חסרי תקדים ומגיעים לאחר שהשיח הרשמי הרוסי דיבר במשך תקופה ארוכה על כך שאין אלטרנטיבה לאסד. 

 

במקביל מתרבים הדיווחים בתקשורת הערבית על דיאלוג רציני יותר מבעבר בין רוסיה לארצות הברית על הגעה להסדר בעניין המשבר בסוריה. בעיתון הלבנוני "א-נהאר" צוטטו הבוקר גורמים דיפלומטיים בז'נבה שטענו כי שני הצדדים מחפשים הסדר שייקח בחשבון את האינטרסים של הגורמים האזוריים והבינלאומיים, ובייחוד של טורקיה, איראן ומדינות המפרץ.

 

ביום חמישי אמרו גורמים דיפלומטיים בכירים לעיתון "אל-חיאת" כי יש שינוי ניכר בעמדה הרוסית ביחס לסוריה וכי מוסקבה נכונה כעת בפעם הראשונה לדון עם הצד האמריקני על הפרטים המדויקים של תקופת המעבר במדינה, ואף להיכנס לשמות של אישי הצבא והפוליטיקאים שינהלו אותה.

 

השלל שמצאו אנשי דאעש בשדה התעופה הצבאי בתדמור ()
השלל שמצאו אנשי דאעש בשדה התעופה הצבאי בתדמורעוד סימן למצב הקשה של אסד ניתן נראה בדיווח של סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה". הם ציטטו גורמי אופוזיציה שטענו כי אחרי ארבע שנים של מלחמת אזרחים, המשטר הסורי שולט על פחות מ-8% אחוזים משדות הנפט והגז במדינה, ואילו דאעש שולט על יותר מ-80% אחוזים.

 

בשבוע שעבר איבד אסד גם את מחוז אידליב, לאחר שמוקדם יותר כבש דאעש את העיר העתיקה תדמור, שבה פיצץ אתמול את הכלא המפורסם. הג'יהאדיסטים גם הציגו תמונות של השלל משדה התעופה הצבאי בתדמור, כאן למעלה. עם זאת, אסד עדיין לא ויתר ומנסה לחזק את שליטתו בחוף העלווי, שבו נמצאת גם עיר הולדתו של אסד, אל-קרדאחה שבמחוז לטקייה. בסוף השבוע פורסם בעיתונות הערבית כי כוחות המשמר הנשיאותי הכריזו על הקמת חטיבה חדשה בשם "הגנה על החוף".

 

בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" נטען כי מדובר בראשונה מבין כמה חטיבות בעלות צביון עדתי שמטרתן להרגיע את העלווים בחוף, על רקע התבוסות האחרונות של אסד בצפון-מערב המדינה והתקרבות המורדים לחוף. אתמול גם דווח ברשת אל-ג'זירה כי 1,500 מאנשי משמרות המהפכה האיראניים הגיעו לעיירה סלנפה בפרברי לטקייה, מעוז העלווים, כדי לקבל את האחריות על אזורים שבהם ממוקמים כוחות המשטר, המיליציות הסמי-אזרחיות שלו ואנשי חיזבאללה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים