שתף קטע נבחר

תדמור: דאעש פוצץ את כלא העינויים של אסד

אחרי שארגון הטרור הקיצוני פרסם תמונות נדירות מבין כותלי הכלא שבעיר העתיקה, שבו נהג המשטר הסורי לענות את אסיריו, הטמינו פעיליו מטעני נפץ מסביבו ופוצצו אותו. ברשתות החברתיות העלו תומכי דאעש תמונות המתעדות את רגעי הפיצוץ ואת ההרס הרב שנגרם כתוצאה ממנו, אולם קשה לאמת אותן

רגעי הפיצוץ ()
רגעי הפיצוץ

הכלא הידוע לשמצה של אסד הושמד: גורמי אופוזיציה סוריים מדווחים היום (שבת) כי ארגון "המדינה האיסלאמית" פוצץ את כלא תדמור שנמצא בעיר העתיקה, שעליה השתלט ארגון הטרור לאחרונה. פעילי דאעש הטמינו מטעני נפץ סביב המתחם, שנחשב לכלא העינויים של משטר אסד והיה ככל הנראה ריק מאדם. ברשתות החברתיות פרסמו צילומים מרגעי הפיצוץ ולאחריו, אולם לא ניתן לאמתם עדיין.

 

 

אנשי דאעש מניחים חומרי נפץ ליד הכלא ()
אנשי דאעש מניחים חומרי נפץ ליד הכלא


מדובר בבית כלא שבו ביצע המשטר הסורי במשך עשרות שנים עינויים באסירים. הוא אינו נמנה עם העתיקות החשובות שנמצאות בעיר. בימים האחרונים הועלו תמונות מבית הכלא שככל הנראה פונה מיושביו טרם ההשתלטות של הארגון. בתמונות מהכלא שפרסמו פעילי הארגון נראים התנאים הקשים שבהם שוכנו מתנגדי משטר אסד בכלא תדמור.

 

בתמונות הכלא הריק נראים תאים ללא חלונות. האסירים בו הוחזקו בהם בחשיכה מוחלטת, מרגע שדלתות הפלדה הענקיות נסגרו. בפרוזדור נראה בבירור עובש - מה שמעיד כי הבניין לח וככל הנראה אין בו שום חימום בזמן החורף הסורי הקר.

ההרס שאחרי ()
ההרס שאחריכלא תדמור הוא המקום שבו בוצע הטבח המחריד ב-27 ביוני 1980, לאחר ניסיון החיסול הכושל של נשיא סוריה דאז חאפז אל-אסד, אביו של השליט הנוכחי בשאר. יממה אחרי אותו ניסיון חיסול, שהאחראי לו היה איש האחים המוסלמים, אחיו של הנשיא ריפעת אסד הורה למיליציות להיכס לכלא ולשחוט את האסירים. על פי ההערכה, יותר מ-100 איש נהרגו בתאים ובמסדרונות הכלא.

הכלא מבפנים, כפי שצולם בשבוע האחרון ()
הכלא מבפנים, כפי שצולם בשבוע האחרון

בתוך כך, פורסם ב"טלגרף" הבריטי כי דאעש הקים "משרד עתיקות" בניסיון למקסם את הרווחים שלו מחפצי עתיקות שבזז מאתרים עתיקים. סחר העתיקות כבר הניב לדאעש 10 מיליון דולרים - סכום המשתווה לרווח שהשיג הארגון

הקיצוני מתשלומי כופר עבור חטופים מערביים. אך מטרת הקמתו של "משרד העתיקות" של דאעש אינה דומה לתפקידי המשרד במדינות אחרות במזרח התיכון. אם בהן המשרד והרשות תחתיו נועדו להגן על האוצרות הנדירים, בדאעש מעוניינים למכור אותם למרבה במחיר.

 

מאז השתלטות דאעש על תדמור, עוקבים בעולם בדאגה לשלום העתיקות שנבנו לפני יותר מ-2,000 שנה. עד כה נראה כי הארגון הקיצוני לא ממהר להרוס אותן וייתכן שהבין כי סחר בעתיקות יכול להניב לו יותר תועלת מניפוצן.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונות המציגות את הפיצוץ בכלא תדמור
מומלצים