שתף קטע נבחר

הכתה את בנה ואיבדה את המשמורת על ילדיה

גבר הגיש בקשה בהולה להוציא את שני ילדיו מביתה של גרושתו ובן זוגה החדש. בית המשפט העביר לו זמנית את המשמורת "מתוך חרדה לשלומם"

אישה גרושה שנהגה באלימות כלפי ילדיה איבדה את המשמורת עליהם לבעלה לשעבר בהוראת בית המשפט לענייני משפחה. חרף טענתה שאביהם הסית אותם נגדה דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב את הערעור שהגישה האישה, ואישר להעביר זמנית את המשמורת לידי האב, "מתוך חרדה אמיתית לשלומם של הילדים".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

מדובר בזוג שהתחתן ב-2001 והתגרש ב-2010, כששני ילדיהם (כיום בני 13 ו-12) נותרו במשמרת האם. לפני כחצי שנה הגיש האב תביעה לבית המשפט לענייני משפחה להעברת משמורת הילדים אליו, וביקש להוציא את הילדים מבית אמם ובן זוגה, שאותו הגדיר "בית שבו מתעללים בילדים על בסיס יומי".

 

הוא טען כי התברר לו שהילדים מצויים במצוקה נפשית וחיים בהשפלה ובפחד, כיוון שאמם ובן זוגה מתנהגים כלפיהם באלימות פיזית ומילולית, מענישים, צועקים ומעליבים אותם. כשבוע לאחר הגשת התביעה קיבל האב מסרון מבתו שלפיו האם הכתה את בנו. הוא הגיש לבית המשפט בקשה בהולה למשמורת זמנית בטענה שהילדים נמצאים בסכנה ממשית. הוא הוסיף שהאם משתמשת בסמים קלים וצירף מסרונים ותמונות שבתו צילמה.

 

בבית המשפט הודתה האם שנהגה באלימות, אך טענה כי אלה היו "מספר מכות קלות ביותר". היא הביעה חרטה והסבירה שמדובר באירוע בודד שנבע מחרדה ולחץ בלתי רגיל שמפעיל עליה בעלה לשעבר, שלדבריה מסית את ילדיה נגדה באופן אינטנסיבי. היא הודתה שהשתמשה בעבר בסמים אך טענה שהפסיקה.

 

בית המשפט לא השתכנע שיש צורך לבצע שינויים דרמטיים בחייהם של הילדים והחליט להמתין לבדיקת שירותי הרווחה. אלא ששירותי הרווחה התמהמהו, ובאפריל האחרון הובאו הילדים שופט ששמע את עדויותיהם והחליט להעבירם באופן זמני אך ללא דיחוי למשמורת האב עד למתן החלטה אחרת. הוא ציין כי החלטתו ניתנה מתוך "חרדה אמיתית לשלומם של הילדים".

 

על החלטה זו הגישה האם ערעור לבית המשפט המחוזי וחזרה על טענתה שלפיה האב הסית את ילדיה נגדה.

 

מקבץ של גורמים

השופט שאול שוחט בדק את תוכן עדותם של הילדים (שתכניה חסויים בפני הצדדים) ודחה את ערעורה של האם לאחר שהשתכנע כי בית המשפט לענייני משפחה לקח בחשבון את רצונם של הילדים ופעל מתוך דאגה כנה לשלומם. השופט הסכים שאין מנוס מלהורות על העברת הילדים למשמורתו של האב, לפחות בשלב זה, עד שיתקבל תסקיר מקיף מרשויות הרווחה שמשום מה עדיין מתעכב.

 

השופט הצביע על כך שבית המשפט לא "נחפז", כטענת המערערת, אלא הקשיב לצדדים באריכות, בחן את הראיות, קיים כמה דיונים במשך חודשים, וקיבל החלטה זהירה ומחושבת. השופט הבהיר כי ההחלטה נבעה ממקבץ של גורמים שהעלו חשש לשלומם הגופני והנפשי של הילדים.

 

מאז שניתנה ההחלטה האם לא פגשה את הילדים במרכז הקשר, ובעניין זה השופט הורה לבית המשפט לענייני משפחה למצוא פתרון מתאים ליישום החלטתו כבר בשלב זה ובטרם יתקבל התסקיר המיוחל.

 

לא ניתן להתעלם מכך שברקע ההחלטה ניצב מחדל של שירותי הרווחה, שבמשך חודשים ארוכים לא מגישים את התסקיר. נוכח מציאות זו מנסים בתי המשפט למצוא חלופות בדמות הפניית הצדדים ליחידת הסיוע וכן פגישה עם הקטינים (כפי שנעשה במקרה זה), אך מדובר באלטרנטיבות לא מספקות, ואין ספק שהמציאות הנוכחית גורמת לעתים לפגיעה חמורה בילדים וגם בהוריהם.

 

  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשים: עו"ד שלומי לוי
  • ב"כ המשיב: עו"ד אלינור ליבוביץ, עו"ד דניאל אילן
  • עו"ד איתן ליפסקר עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים