שתף קטע נבחר

"חוק איקיוטק" אושר בקריאה טרומית

החוק שנולד בעקבות פרשת גביית ה"חוב" שהסעירה את המדינה, מחייב בעלי עסקים לשלוח התראת חוב מפורטת ומלווה באסמכתאות המוכיחה שדרישת התשלום מוצדקת. המטרה: מניעת גבייה אגרסיבית, הפחדה ושיטת מצליח

הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את ההצעה לתיקון חוק הגנת הצרכן שנולדה כתוצאה מפרשת איקיוטק. החוק עבר בתמיכה של 47 חברי כנסת וללא מתנגדים.

 

פרשת איקיוטק - כתבות נוספות:

בן אופק נעצר ושוחרר עקב אי הפקדת ערבות

שימוע לעורכי-הדין של איקיוטק בוועדת האתיקה

עו"ד שגבה עבור איקיוטק: "100% מהחייבים התכחשו לחוב"

 

לפי הצעת החוק, על בעל עסק לשלוח לצרכן שלא שילם חובו במועד, התראת תשלום מפורטת המוכיחה שאכן קיים חוב. ההתראה תכלול את שם העוסק, פירוט החוב ואופן חישובו ואסמכתא לביצוע העסקה ולקיום החוב. מטרת החוק היא מניעת גבייה אגרסיבית ו"שיטת מצליח" בצורה של פנייה לצרכן אחרי שנים, בעניין חוב שלא ברור אם קיים בכלל, באמצעות מכתב מעו"ד, על מנת להפחידו לכאורה כדי שיישלם מהר.

שלטי המחאה בהפגנה נגד איקיוטק ()
שלטי המחאה בהפגנה נגד איקיוטק
 

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "לאחרונה אנו עדים לתופעה לפיה צרכנים רבים מקבלים מכתבים מאיימים מעורכי דין, הנשלחים במסגרת הליכי גבייה הנעשים באופן לא תקין. כמו כן, צרכנים מקבלים מכתבים מאיימים במסגרת הליכי גבייה בהוצאה לפועל, פעמים רבות על לא עוול בכפם, תוך שהם אינם מכירים כלל את החברה אשר בשמה טוענים עורכי הדין לחוב".

 

"חוק איקיוטק שאושר היום בקריאה טרומית הוא חוק שמגן על האזרח מפני בריונות צרכנית", אמר ח"כ יואל חסון. "גם כשבאים לגבות חובות יש לעשות זאת בדרך שקופה והגיונית, ולא להפעיל לחץ של עורכי דין מטעם ואיומים משפטיים בתחילת הליך הגבייה.

 

לדבריו, "זכותו של צרכן לקבל את כל המידע באופן מרוכז ומסודר – הוא לא צריך להתחנן ולחפש בנרות את פרטי ההתקשרות שהייתה לו עם החברה, ולא לנסות ולפצח את אופן חישוב החוב והריבית. במהלך העבודה בוועדות אנסה להביא את החלת החוק גם על רשויות ציבוריות – כולל עיריות ורשויות מקומיות. צעד כזה ייתן את המענה המלא לנושא ההתרעה בפני גביית תשלום".

ח"כ יואל חסון, מיוזמי החוק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ יואל חסון, מיוזמי החוק(צילום: גיל יוחנן)
 

הפרשה החלה כאשר חברת שירותי התוכן איקיוטק הודיעה שתשלח מכתבי גבייה ליותר מ-100 אלף אזרחים שלטענתה "חייבים" לה כסף. החברה שלחה מכתבים כאלה לצרכנים רבים שלא מבינים על מה ולמה הם מחוייבים. משרדי ממשלה יצאו נגד מסע הגבייה הזה, שנעשה בחסות משרדי עורכי-דין.

 

בעקבות המכתבים ואיומי עורכי הדין שגייסה החברה, התאגדו צרכנים "חייבים" והקימו עמותה המסייעת לחבריה במאבק משפטי מול החברה. מנכ"ל החברה, בן אופק, אף נעצר ונחקר בעניין וכמו כן גם עורך הדין נעם קוריס שייצג את איקיוטק. בנוסף, עורכי דין אחרים שהיו שותפים למסע הגבייה האגרסיבי, הוזמנו לשימוע בוועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין.

 

הצעת החוק עברה בתמיכת הממשלה לוועדת הכלכלה, למרות שיוכם הפוליטי של מגישה מהאופוזיציה, בראשם יואל חסון (המחנה הציוני) משה גפני ואורי מקלב מיהדות התורה, ומיקי לוי (יש עתיד).

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: ירון ברנר
הפגנה נגד הגבייה של איקיוטק
צילום: ירון ברנר
מומלצים