שתף קטע נבחר

נתניהו נפגש עם משפחת מנגיסטו: לא נרפה עד שובו. לוטן גם הגיע: "מתנצל על דבריי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לבית המשפחה שבנה נעדר 10 חודשים בעזה. בצאתו מהפגישה אמר: "מתמודדים מול אויב אכזר בדמות חמאס". לפניו הגיע נציגו ליאור לוטן על רקע הסערה הציבורית סביבו. "מרגיש צורך עמוק להתנצל". המשפחה לנתניהו: מתנצלים שדבריי לוטן פורסמו בציבור

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אחר הצהריים (יום ו') לבית משפחת מנגיסטו באשקלון שבנה אברהם נעדר ברצועת עזה כעשרה חודשים. עוד לפני הגעת ראש הממשלה הגיע לבית המשפחה נציגו לטיפול בשבויים ונעדרים, אל"מ במיל' ליאור לוטן, שסביבו התעוררה אתמול סערה ציבורית בעקבות הקלטה שפורסמה בערוץ 10 שבה נשמע לוטן מאיים על המשפחה שלא תמתח ביקורת על נתניהו. בהגיעו לבית המשפחה באשקלון אמר לוטן: "באתי לכאן להיפגש עם משפחת מנגיסטו ולהתנצל בפניהם. בפגישה האחרונה נאמרו על-ידי דברים שלא נכון היה לומר אותם. לכן אני מרגיש צורך עמוק להתנצל בפני המשפחה".

 

נעדרים בעזה - ידיעות נוספות:

אשתו של ליאור לוטן: "עשו לו לינץ', הוא לא גזען"

עמדת ישראל: לא ישוחררו אסירי חמאס תמורת שני הנעדרים

מטה המאבק של יוצאי אתיופיה: "לפטר את ליאור לוטן ולמנות אדם לא-גזען"

 

בתום הפגישה עם המשפחה שארכה כחצי שעה יצא נתניהו ומסר הצהרה לכלי התקשורת: "באתי לפה להיות עם המשפחה. דיברנו על אברה. אנחנו עושים כל שביכולתנו להחזירו לארץ כפי שאנחנו נמצאים בקשר עם משפחה של ישראלי נוסף במטרה להחזירו".

 

עוד אמר נתניהו כי "אנחנו ניצבים מול אויב מאוד ציני ומאוד אכזר בדמות חמאס, שמתכחש לחובה ההומניטרית שלו להחזיר אזרחים תמימים בחזרה לארצם. לא נרפה ונעשה כל מה שצריך כדי להחזיר את האזרחים הללו לארצם".

 

לוטן ציין גם כי "הדברים שנאמרו אינם משקפים את דרך ההתנהלות שלי, ערכיי ודרך חשיבתי, קל וחומר שאינם משקפים את דעת ראש הממשלה והרוח שהגדיר למימוש המשימה".

 

לפני שנכנס לבית סיכם לוטן ואמר כי "אני רוצה להבטיח למשפחה היום שאני אמשיך לפעול בכל דרך ובכל זמן יחד עם המשפחה ויחד עם כל מערכות המדינה כדי להביא למימוש המשימה ולהשבתו המהירה של אברה".

 

נתניהו בבית המשפחה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
נתניהו בבית המשפחה(צילום: רועי עידן)

גם לוטן הגיע והתנצל (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
גם לוטן הגיע והתנצל(צילום: אבי רוקח)

לאחר הפגישה פרסמה המשפחה הודעה ובה נאמר כי "אנחנו מעריכים את ביקורו של ראש הממשלה. הוא נתן לנו סקירה ושיתף אותנו בכל מה שידוע למדינה מהיום בו אברה חצה את הגבול ועד עכשיו. המשפחה ביקשה מראש הממשלה שיעשה הכול כדי להחזיר את אברה בשלום. המשפחה מבקשת מהציבור להמשיך ולשמור על איפוק".

 

במהלך הפגישה אמר נתניהו לבני משפחת מנגיסטו כי הם יקבלו את כל המידע האפשרי ואף ציין שאם ברצונם להיפגש עם החיילים שהיו האחרונים לראות אותו, ניתן לארגן פגישה כזו. בעניין הסערה סביב לוטן אמרו בני המשפחה לנתניהו כי הם מתנצלים שהדברים פורסמו.

 

אתמול בבוקר הותר לפרסום כי שני ישראלים מוחזקים בעזה. הראשון הוא אברהם (אברה) מנגיסטו, רווק בן 29 מאשקלון, שנמצא ברצועה מאז 8 בספטמבר 2014, לאחר שחצה את הגדר מישראל לעזה. השני הוא בדואי תושב הדרום, המוכר כלוקה בנפשו, שחצה את הגבול לרצועה שלושה חודשים לאחר מכן וזהותו אסורה לפרסום.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר: "שני אזרחים ישראלים נמצאים ברצועת עזה בידי חמאס. מדינת ישראל משקיעה מאמצים רבים להשיבם לחיק משפחתם. אנו רואים בחמאס אחראי לגורלם ודורשים את החזרתם. נפגשתי עם משפחתו של מנגיסטו, עדכנתי אותה בפעולותינו וחיזקתי את ידיה. אנו נמצאים גם בקשר עם משפחתו של הישראלי הנוסף המוחזק ברצועה ומעדכנים אותה בהתפתחויות".

 

יאלו מנגיסטו, אחיו של הנעדר מאשקלון, פנה הבוקר בתחינה לממשלת ישראל: "עזרו להשיב את בן המשפחה". בהמשך אמר האח: "אברהם איננו בריא בנפשו. אנחנו מבקשים שיעזרו לו. הוא עבר הרבה טיפולים במהלך חייו. הוא עשה מעשה לא מתוך שיקול דעת. אנחנו פונים לממשלה שתעזור לנו להשיב אותו". 

 

מנגרש, אמו של מנגיסטו, אמרה: "מאז שהוא נעלם החיים אינם חיים. כל יום אני מחכה שהוא ייכנס בדלת ויגיד שלום. אני מתפללת שיחזור, אני מבקשת עזרה מכל מי שיכול לסייע לנו שיעשו מאמץ שהוא יחזור. חמאס אחראי לגורל הבן שלי, הם לא יכולים להתנער מאחריות. אני מקווה שהמדינה לא תחדל מלפעול להשבתו".

האזור שבו חצה מנגיסטו את הגבול לעזה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
האזור שבו חצה מנגיסטו את הגבול לעזה(צילום: רועי עידן)

אברהם מנגיסטו ()
אברהם מנגיסטו

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)
 

פרסום דבר היעדרם עורר סימני שאלה סביב תפקוד המערכות הביטחוניות. שעות לאחר התרת הפרסום התברר כי אפילו שרי הקבינט הקודם והנוכחי וגם חברי ועדת החוץ והביטחון כלל לא עודכנו בעניין. בתשובה לשאלת ynet אמר אחד משרי הקבינט הנוכחי: "אשכרה לא עדכנו את השרים". שר אחר אמר: "גם אני שואל את עצמי איך זה שלא עדכנו אותנו". גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו בתגובה לפניית ynet כי "מכיוון שזה נושא שלא נדרשה בו החלטת קבינט, שרי הקבינט לא עודכנו". 

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צחי הנגבי סיפר: "באמת התפלאתי. קראתי את זה ב-ynet הבוקר. התקשרתי למנהל הוועדה, שאלתי אותו אם הוועדה דווחה בעניין הזה. לפחות בחודש וחצי שאני מכהן בתפקיד לא שמעתי על העניין. והוא אמר לי בשעתו באיזה דיווח של השב"כ נמסר לוועדה משהו שהוצג כקוריוז ומאז הוא לא שמע על כך דבר. זה היה על הפרסום הראשוני. על הבחור מנגיסטו ולאחר מכן ראיתי ב-ynet שוב שמדובר בבחור מהפזורה הבדואית שגם הוא נמצא בעזה. וכל הסיפור נראה מאוד מוזר". 

 

מנגיסטו צעד מאשקלון עד למתקן חברת החשמל רוטנברג. שם ירד אל קו החוף, צעד בחוף זיקים וחצה גדר תיל אלקטרונית שנמתחת מקו החוף לתוך הים. בהודעה שמסר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, נטען כי ממידע שקיים מנגיסטו מוחזק בידי חמאס ברצועת עזה.

 

עם זאת גורמים ביטחוניים בכירים טענו כי לא ברור אם הצעיר אכן נמצא בידי הארגון. גורם פלסטיני בכיר ברצועת עזה שמעורה בסוגיה אמר ל-ynet כי אברהם מנגיסטו אכן הוחזק בעבר על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס, אך הוא שוחרר ועזב את הרצועה דרך המנהרות ברפיח.


פורסם לראשונה 10/07/2015 14:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
נתניהו בצאתו מבית המשפחה
צילום: אבי רוקח
מומלצים