שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: שני ישראלים מוחזקים בעזה

עכשיו אפשר לומר את מה שהוסתר במשך עשרה חודשים: צעיר מאשקלון חצה בספטמבר את הגבול ונכנס לרצועה. גורם עזתי ל-ynet: "הוא שוחרר ועזב דרך מנהרה למצרים". הישראלי השני הוא בדואי מהדרום. בישראל ניהלו מו"מ חשאי במטרה להשיבם יחד עם גופותיהם של החיילים הדר גולדין ואורון שאול. הפרשה הותרה לפרסום לבקשת "ידיעות אחרונות"

 

 

מנגיסטו ותושב הדרום המוחזקים בעזה ()
מנגיסטו ותושב הדרום המוחזקים בעזה

 

שני ישראלים מוחזקים בעזה - כך הותר לפרסם הבוקר (יום ה'). הראשון הוא אברהם (אברה) מנגיסטו, רווק בן 29 מאשקלון, שנמצא ברצועה מאז 8 בספטמבר 2014, לאחר שחצה את הגדר מישראל לעזה. השני הוא בדואי תושב הדרום, המוכר כלוקה בנפשו, שחצה את הגבול לרצועה שלושה חודשים לאחר מכן. הפרסום מגיע לאחר שמנהיג חמאס חאלד משעל הצהיר כי ישראל מנהלת מגעים עם הארגון בנוגע להשבת גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו במבצע צוק איתן. חרף התבטאויות ופרסומים סותרים, העמדה הישראלים הרשמית היא ששני האזרחים מוחזקים ברצועת עזה על ידי חמאס. הפרשה הותרה לפרסום לבקשת "ידיעות אחרונות" ו"ידיעות אשקלון" באצעת עו"ד ירון שלמי וטל ליבליך ממשרד ליבליך-מוזר.

 

מנגיסטו צעד מאשקלון עד למתקן חברת החשמל רוטנברג. שם ירד אל קו החוף, צעד בחוף זיקים וחצה גדר תיל אלקטרונית שנמתחת מקו החוף לתוך הים. בהודעה שמסר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, נטען כי ממידע שקיים מנגיסטו מוחזק בידי חמאס ברצועת עזה. עם זאת גורמים ביטחוניים בכירים טענו כי לא ברור אם הצעיר מאשקלון אכן נמצא בידי הארגון. גורם פלסטיני בכיר ברצועת עזה שמעורה בסוגיה אמר ל-ynet כי אברהם מנגיסטו אכן הוחזק בעבר על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס, אך הוא שוחרר ועזב את הרצועה דרך המנהרות ברפיח.

 

בראיון לעיתון "ידיעות אשקלון" מרשת "ידיעות תקשורת" שיתפרסם בסוף השבוע, אמר האח יאלו מנגיסטו: "עכשיו כשהסיפור של אחי יצא סוף סוף החוצה אנו לא נשתוק יותר. יהיו עצרות והפגנות, תהיה תקשורת ובעיקר אנחנו נדבר. ישמעו אותנו. איבדנו אמון במדינה ונראה כאילו לא אכפת לה מהאח שלנו. רק ביום רביעי השבוע ראש הממשלה טרח להתקשר אלינו. שלחנו לו מכתב כבר בהתחלה והוא לא מצא את הזמן להיפגש איתנו".

 

 

 

 

מקור ביטחוני בכיר הוסיף שלמנגיסטו יש רקע של היעדרויות מביתו: "הוא חדר לרצועה דרך החוף. אין מידע עדכני על גורלו ובתקופה הראשונה נעצר על ידי חמאס. האחריות על גורלו היא של חמאס. חמאס מכחיש שהוא אצלם. לטענתם הוא נחקר ושוחרר כי הוא לא חייל. יש מגעים לנסות להגיע למו"מ. שתי סיבות אפשרויות למה חמאס מכחיש בפנינו שאברהם בידו: או ככלי למו"מ או כי משהו חמור קרה לו. אנו פועלים לפי הנחת עבודה שהוא בחיים אף שלא התקבל עד כה סימן חיים".

 

אמו של מנגיסטו מתגוררת באשקלון ואילו אביו מתגורר במרכז הארץ. יש לו שמונה אחים ואחיות. הוא יצא מבית אמו בתחילת ספטמבר ועשה את דרכו לתוככי רצועת עזה, לאחר שחצה את גדר המערכת בצפון הרצועה, ליד חוף זיקים. מאז פעלה ישראל בחשאי מול חמאס בניסיונות להחזירו לארץ, ובמקביל להשיב את גופותיהם של שאול וגולדין ז"ל. מתחקיר צה"ל עולה כי מנגיסטו שהה בקרבת חוף זיקים בגפו, באזור הסמוך לגדר הגבול - שבו מותר לכל אזרח לשהות.

 

תצפיתנית של אוגדת עזה זיהתה תנועה חשודה בצד הישראלי של הגדר, והסיטה לכיוונו מייד את מצלמות התצפית. בשלב זה נגע מנגיסטו בגדר, וכוחות החטיבה הצפונית באוגדת עזה קיבלו על כך התרעה. תצפיתנית אף הקפיצה למקום כוח סיור, אך בדקות שחלפו עד שהכוח הגיע למקום הוא הספיק לקפוץ מעל לגדר ולעבור לצד העזתי. הלוחמים שהגיעו למקום ראו שאינו חמוש ולכן לא פתחו לכיוונו באש. מסקנות התחקיר העלו שהם הגיבו בצורה נכונה. האיש החל להתרחק מהגדר לכיוון דרום, הגיע לרצועת החוף העזתית, שם התחבר עם קבוצת דייגים מקומיים, ומאז נעלמו עקבותיו.

 

 

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

 

שמו של מנגיסטו על חולצות ועמודי פייסבוק של פעילי מחאת האתיופים ()
שמו של מנגיסטו על חולצות ועמודי פייסבוק של פעילי מחאת האתיופים

 

 

כך עשה מנגיסטו את דרכו לעזה (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
כך עשה מנגיסטו את דרכו לעזה(צילום: Google Maps)

מימין: אורון שאול והדר גולדין ()
מימין: אורון שאול והדר גולדין

 

 

צה"ל לא מגביל שטח שבו התנועה אסורה בקרבת הגדר, מה שמאפשר למתרחצים לשהות בחוף זיקים, למטיילים לטייל ביער בארי ולחקלאים לפתח אדמותיהם בשדות המועצות האזוריות – בכל אלה כמעט עד הגדר. המקום היחיד שבו חיילים מוזעקים להרחיק אזרחים הוא בכביש המערכת הנושק לגדר. בעשרות מקרים שאירעו השנה הגיעו פלסטינים לא חמושים מעזה לגדר במטרה לחצות אותה, אולם צה"ל תפס אותם לאחר שעשו זאת.

 

מאז שחצה מנגיסטו את הגבול לרצועה מעורבים שב"כ, אמ"ן ומתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב פולי מרדכי בניסיונות להשיבו. בחקירה של השב"כ ושל יחידת פח"ע של משטרת המחוז הדרומי התברר כי מדובר בצעיר, עולה מאתיופיה, שנהג להיעדר מביתו למשך ימים רבים. בעבר דיווחה משפחתו על שלושה מקרים שבהם יצא מהבית ולא שב. מנגיסטו מוכר לשירותי הרווחה של עיריית אשקלון, ולאחר שחצה את הגבול עדכנו נציגי שירותי הרווחה את בני משפחתו במתרחש.

 

פרשן ynet לענייני ביטחון, רון בן ישי, הסביר את המניעים להסרת איסור הפרסום על הפרשה: "ההחלטה לאסור את פרסום המידע כדי לאפשר מגעים חשאיים. ההערכה היתה שאם לא יעלו את זה לכותרות, אז יהיה לחמאס הרבה יותר קל להגיד לאיזה מתווך אירופי 'בסדר, הוא אצלנו, נשחרר אותו'. הסיבה השניה הייתה שחמאס הודיע פתאום שהוא נעלם להם, אז ניסו להתחקות אחריו באמצעים מודיעיניים. מאחר שהדברים לא התממשו - החליטו לבטל את צו איסור הפרסום".

 

חמאס: רמזים לכיוון ישראל

אמש הציג חמאס מיצג לרגל יום השנה למבצע צוק איתן, ובו פסל טנק מקרטון ועליו אגרוף שמחזיק דיסקית לכאורה של אורון שאול. לידה הוצבו שתי דסקיות שעליהן סימני שאלה. סביר שמדובר ברמיזה לשבוי שבידי הארגון.

מיצג חמאס: הדיסקית של אורון שאול ()
מיצג חמאס: הדיסקית של אורון שאול

בשבועות הראשונים אחרי שחצה מנגיסטו את הגבול שמר חמאס על שתיקה מוחלטת בעניינו אולם שלח רמזים עבים לישראל בנוגע לכך. בעצרת גדולה שקיימה הזרוע הצבאית של חמאס ברפיח כחודש לערך אחרי שחצה את הגבול ונתפס, הקימו אנשי חמאס מיצג בדמות ריבוע שחור גדול מאוד שהועמד בראש עמוד גבוה ונכתב עליו בעברית ובערבית: "קופסא שחורה".


הפגנה בעזה, אוקטובר 2014 ()
הפגנה בעזה, אוקטובר 2014

איש בחמאס לא טרח להסביר את פשר השלט והוא עורר הדים גדולים הן בקרב האוכלוסייה בעזה והן בתקשורת המקומית. כולם ניסו לפענח את המסר המעורפל, ללא הצלחה. הפעם הראשונה שבה הנושא הודלף לתקשורת הייתה כחודש וחצי אחרי חשיפת המיצג. רשת אל-מיאדין הלבנונית הדליפה כי חמאס מחזיק באזרח ישראלי שנסחף לרצועת עזה בעודו שוחה בים אחרי שנכנס אליו בישראל. בחמאס ניסו להשתמש בכתבה בעובדה שמדובר בבחור ממוצא אתיופי וטענו כי ישראל אינה משקיעה כלל מאמצים בהשבתו משום שהוא כהה עור.

 

בחמאס קיוו ככל הנראה שההדלפה תצוטט בישראל אולם כלי התקשורת בארץ היו מנועים מלדווח על המקרה בשל צו איסור פרסום. כשבחמאס הבינו כי המידע לא יוכל להגיע לציבור הישראלי באמצעות התקשורת, הם החלו להפיץ אותו בכלי תקשורת ערביים מרכזיים ומשם הסיפור עשה את דרכו לתקשורת הבינלאומית וצוטט על ידי בלוגרים ידועים כמו ריצ'ארד סילברסטיין האמריקני מהבלוג "תיקון עולם".

 

לאורך כל השנה האחרונה ניסה חמאס לנצל את העובדה שהוא מחזיק באדם חי בנוסף לגופות שני החיילים הדר גולדין ואורון שאול והוא החל להפיץ כי מנגיסטו הוא חייל ולא אזרח. הדברים נאמרו על ידי בכירים בארגון, האחרון שבהם היה מנהיג חמאס חאלד משעל. רק אתמול הצהיר כי ישראל העבירה לו מסרים באמצעות מתווך בינלאומי על רצונה להשיב לידיה את השבוי ואת גופות החללים.

 

בכירים במערכת הביטחון שנשאלו בחודשים האחרונים על הניסיונות להשיבו, אמרו: "אנו פועלים בנושא". גורמי ביטחון הוסיפו: "זה נשאר חשאי לא כדי להסתיר מהציבור אלא כדי לאפשר מיצוי של כל מיני מהלכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים