שתף קטע נבחר

הרצוג בוועידת המשפט: "מכופפים חוק, מסיתים - ובסוף מגיע המטורף עם האקדח"

הוועידה שנערכת זה השנה הרביעית נפתחה בנאום תקיף של יו"ר האופוזיציה: "בריונות שלטונית דורסת את הנורמות ומאיימת על הדמוקרטיה". בוועידה נערכים פאנלים עם בכירי המערכת ואחה"צ טקס פתיחת שנת המשפט - נאומי שרת המשפטים, נשיאת העליון, היועמ"ש, מבקר המדינה, פרקליט המדינה ואחרים

ועידת המשפט הרביעית של לשכת עורכי הדין נערכת היום (ג') במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. בפתיחת הכנס, הנערך בחסות ynet, נשאו דברי ברכה יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג ויו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה. נאומו של הרצוג היה תקיף וגרר גם תגובות נסערות מהקהל.

 

ניצב מני יצחקי בהתייחסות נדירה בוועידה לגיוס עדי מדינה

 

הרצוג דיבר על "בריונות שלטונית שמנסה לדרוס את הנורמות המקובלות הבסיסיות", וספג קריאות בוז. הוא פירט: "כל שר בממשלה זו מאיים בדרכו על הדמוקרטיה הישראלית - שרת המשפטים מאיימת על בג"ץ, שרת התרבות סותמת פיות של אמנים, שר התקשורת הוא ראש ממשלה".

 

יו"ר מפלגת העבודה הוסיף: "זה לא צו החיים של בג"ץ, זה צו החיים של כל אחד מאיתנו. תהיה פה יד איש באחיו - די לכיפופי חוקים ושינוי חוקי יסוד. האחריות רובצת לפתח הרשות המבצעת - שרת המשפטים וראש הממשלה - להבטיח שלכל אחד מאיתנו יהיה חוק שווה. בכוחנות לא בונים מנהיגות. כשהאזרח רואה את הממשלה מכופפת את החוק לצורכי פוליטיקה קטנה, הוא אומר גם לי מותר. 

 

"עלינו להילחם ולא לוותר, לשנות מהיסוד את הנורמות הללו, ועלינו כמנהיגי ציבור להפעיל את סמכותנו רק במקום בו נגמרת סמכותו של האחר. לשקול מילים כי הן מסיתות. בסוף מגיע המטורף עם האקדח", הזהיר הרצוג.

 

יצחק הרצוג ואפי נוה, היום בפתיחת הוועידה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יצחק הרצוג ואפי נוה, היום בפתיחת הוועידה(צילום: מוטי קמחי)

יו"ר האופוזיציה ענה לשורקי הבוז מהקהל: "אני לא אסכים שמה שיהיה במדינה הזו זה שחיקת הדמוקרטיה בכל מקום. ואתם נותנים לזה יד, לכל מי שצועק בוז. אנחנו נמשיך להתקיים כמדינה דמוקרטית, לטובת אזרחיה ולא לטובת המנהיג שלה. כי נגמר עידן צ'אוצ'סקו בפוליטיקה".

 

בראיון במשדר ynet לפני דברי הפתיחה התייחס הרצוג למכתבו של ראש העיר תל אביב רון חולדאי, שקרא להקדמת הפריימריז במפלגת העבודה, ואמר: "אני לא מוטרד מזה. אני בטוח שאוביל את המפלגה גם בבחירות הבאות".

 

נתניהו ביטל את בואו

"לצערי ראש הממשלה שהיה אמור לפתוח את הוועידה הודיע כי נבצר ממנו להגיע הבוקר. אני מקווה שבקרוב נוכל לשמוע את משנתו בנוגע למשפט ושלטון החוק", אמר ראש הלשכה עו"ד נוה בפתיחה.

  

בשעות אחר הצהריים ייערך טקס פתיחת שנת המשפט, שבו יישאו דברים נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, שרת המשפטים איילת שקד, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא, פרקליט המדינה שי ניצן, הפרקליט הצבאי הראשי האלוף דני עפרוני ועו"ד אבי חימי.

 

במושב מושב פתיחה חגיגי שכותרתו "של מי המילה האחרונה" השתתפו נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר ריבלין, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת ח"כ ניסן סלומינסקי, חברי הכנסת רויטל סויד ואיימן עודה וכן עו"ד נוה, קודמו בתפקיד עו"ד יורי גיא-רון ויו"ר מחוז צפון של לשכת עורכי הדין, עו"ד חאלד חוסני זועבי.

פאנל הפתיחה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פאנל הפתיחה(צילום: מוטי קמחי)
 

ריבלין אמר ש"בית המשפט חייב שלא להתנער לחלוטין מכלי הסינון כי משאביו מוגבלים וכל מה שיש לו זה אמון הציבור. לכנסת הסמכות להחליט לחוקק כל חוק שהוא, כולל חוק שבא להסדיר את היחסים בינה לבין בית המשפט. אין מונח כזה חוק עוקף בג"ץ. כשבאים לתחום את סמכות העליון צריך לזכור שחייבים לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים".

 

לגישתו של עו"ד אפי נוה, "יש נושאים שבית משפט עליון לא צריך לגעת בהם, למשל כשבג"ץ דן בהתנתקות. בעיני זה לא מתקבל על הדעת, הוא צריך לא להיכנס למגרש הפוליטי".

 

יו"ר ועדת החוקה ח"כ סלומינסקי טען ש"דווקא כדי לחזק את המערכת המשפטים יש חלוקת תפקידים - רשות מחוקקת, שופטת ומבצעת. אסור שתהיה התערבות גדולה מדי. בתקופתו של ברק חל שיבוש מוחלט בגבולות".

 

ענתה לו ח"כ סויד מהמחנה הציוני: "הוא רוצה שופטים שיעשו מה שהבית היהודי אומר. צריך להפריד בין אקטיביזים שיפוטי והביקורת עליו לבין הרצון לגדוע את שלטון החוק בישראל וגם להתערב במינוי וזהות היועץ המשפטי לממשלה בדיוק מתוך רצון לחסל את כוחו של בית המשפט. כשאתה אומר ששופטים פועלים לפי תפיסות עולם אישיות אתה מבייש את השופטים באמירות האלו".

 

אחרי טקס חלוקת פרסי הלשכה לשנת תשע"ה מתקיים מושב בנושא "ההשפעה של הסדרי טיעון", שבו משתתפים שופטי בית המשפט העליון יורם דנצינגר וניל הנדל, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רן נזרי, הסנגור הציבורי הארצי ד"ר יואב ספיר ומ"מ ראש לשכת עורכי הדין אורי קינן. השרה גילה גמליאל תשתתף במושב נוסף בנושא "התערבות המחוקק בחיי המשפחה".

 

ב-14:30 יתקיים מושב בנושא "תפקיד ואחריות הרשות המקומית בפתרון משבר הדיור", שבו ישתתפו בין היתר ראש העיר מודיעין ויו"ר המרכז לשלטון מקומי חיים ביבס, ראש העיר רעננה זאב ביילסקי, ראש העיר ראשון לציון דב צור, ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' וראש העיר טייבה מאמון עבד אל חי.


פורסם לראשונה 08/09/2015 09:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרצוג נואם, הבוקר בוועידה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים