שתף קטע נבחר

אביה של רותי פוגל: "לגייס כוחות לכל החיים"

3 מילדי משפחת פוגל נשארו לבד אחרי הטבח באיתמר, 4 מילדי משפחת הנקין נשארו לבד אחרי הפיגוע אתמול, בכביש הסמוך. יהודה בן ישי מכיר את הוריו של איתם הנקין: "קורה נס ומצליחים לגייס כוחות לטיפול בילדים"

"חבורה של ילדים, משפחה מדהימה שנשארת בלי אימא ובלי אבא - זה מוסיף לכאב העמוק מאוד ששוכן בתוכנו". כך סיפר הבוקר (יום ו') יהודה בן ישי, אביה של רות פוגל, שמגדל כיום את שלושת ילדיה - נכדיו, לאחר שהתבשר על רצח בני הזוג הנקין. השניים, בני 30, נרצחו לעיני ילדיהם עת נסעו במכוניתם ליד איתמר, בשומרון.   

 

במרס 2011 פרצו מחבלים לבית משפחת פוגל בהתנחלות איתמר וטבחו בהם בשנתם. המחבלים רצחו את האב אודי (36) האם רות (35) והילדים יואב (11), אלעד (4) והדס (3 חודשים). שלושה מילדי המשפחה ניצלו: תמר שהייתה אז בת 12 לא הייתה בדירה. בנוסף שרדו גם רועי, אז בן 8, וכן ישי הפעוט, אז בן שנתיים וחצי. לפי עדות אחד השכנים הוא שכב ליד הוריו המדממים, ניער אותם בכוח בידיו ניסה להעירם תוך שמרר בבכי. מאז גדלים השלושה אצל הסב והסבתא. 

רותי ואודי פוגל עם ילדיהם שנרצחו: יואב, אלעד והדס (צילום רפרודוקציה: אמציה האיתן, אולפני אתרוג) (צילום רפרודוקציה: אמציה האיתן, אולפני אתרוג)
רותי ואודי פוגל עם ילדיהם שנרצחו: יואב, אלעד והדס(צילום רפרודוקציה: אמציה האיתן, אולפני אתרוג)
 

נעמה ואיתם הנקין. הותירו ארבעה ילדים ()
נעמה ואיתם הנקין. הותירו ארבעה ילדים
 

"הסיפור של משפחת הנקין מחזיר אותנו הרבה אחורה, בדיוק לאותו מקום, במיוחד שבמקביל להלוויות היום אנחנו בטקס חנוכת גן ילדים על שם התינוקת שלנו הדס", סיפר הסב. "אנחנו מכירים את ההורים של איתם. עכשיו כמובן יש הרגשה של שייכות לאותה משפחה ולאותו מצב. הכוחות שצריכים עכשיו לגייס הם לכל החיים. הזמן לא מחליש - הוא מעמיק את הכאב. נעשה צפוף בנפש ומדי פעם הכאב צף כשמגיעים ימי אזכרה או בימים כמו היום".  

 

בן ישי סיפר: "מי שמגדל את הילדים זה אנחנו. הם גרים אצלנו בבית, וכמובן שההורים של אודי שותפים בשבתות ובחגים ובאירועים נוספים. אנחנו משתדלים לעטוף אותם ולתת להם לגדול כילדים כמה שאפשר, עם משפחה ואיך שילדים צריכים לחיות בגיל הזה".

 

על הרגשתם של הילדים אמר, "הם מרגישים את החיסרון בחיים בלי אימא ואבא. אנחנו משאירים אותם מאוד נוכחים בחיים שלהם, מדברים על ההורים, מדברים על האחים והאחיות שלהם והם גדלים על הזהות הזאת. הם הותירו חותם, גם ילדים קטנים מקבלים חותם של זהות בעיקר כשיש הורים מדהימים, כמו שהיו לנכדים שלי וגם כמו ששמענו שהיו למשפחת הנקין שנרצחו. הם צוידו בהרבה עוצמות".

 

הסב סיפר גם על התמודדות היום-יומית: "הסביבה צריכה להתמודד ולמלא כמה שאפשר את החלל בהרבה הענקה והמון ענווה כלפי ילדים, צריך הרבה שמחת חיים. באופן אישי קשה מאוד לעמוד במקום אדם שצריך לתפקד כהורה. כל אחד צריך לגייס כוחות". לדבריו, "אנחנו אנשים עם אמונה ומתוך תפילה מבקשים שיעזרו לנו מלמעלה. באופן אישי כסבא וסבתא זה החזיר אותנו לגיל צעיר. לטפל בילד כזה קטן - קורה נס ואתה מצליח לגייס כוחות. האחים והאחיות של רותי ואהוד מגויסים מאוד ולהם יש ילדים בגיל והטבעת הזאת מסביב נותנת הרגשה שהם מוקפים. אני מתפלל ובטוח שיימצאו האנשים שיגדלו את ילדי משפחת הנקין".

 

עוד הוסיף: "אירועים כאלה לא מקלים. קיווינו שהדבר הכל כך מזעזע שקרה באיתמר לא יחזור על עצמו, היו לנו הרבה תקוות. כאן החששות מתממשים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הלווייתם של בני הזוג הנקין
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים