שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: זק"א

  בן 9 אמר קדיש. הסבים: "אנו נגדל את הילדים"

  אלפים ליוו בדרכם האחרונה את איתם ונעמה הנקין, שנרצחו בפיגוע הירי לעיני ארבעת ילדיהם - מתן, ניצן, נטע והתינוק איתמר. מתן בן ה-9 אמר קדיש. אמו של איתם: "נגדל ביחד את הילדים". אמה של נעמה: " חיבור כמו שלכם לא רואים. אהבה אצילית ומעוררת השראה"

   

  זרים על קבריהם של נעמה ואיתן הנקין (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
  זרים על קבריהם של נעמה ואיתן הנקין(צילום: אלי מנדלבאום)

  הרב דוד לאו: "מי יברך הילדים הלילה?"    (צילום : אלי מנדלבאום)

  הרב דוד לאו: "מי יברך הילדים הלילה?"    (צילום : אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בדמעות ובבכי כבוש אמר מתן בן התשע קדיש על הוריו, לאוזניהם של אלפי בני אדם אשר ליוו הבוקר (יום ו') את בני הזוג נעמה ואיתם הנקין בדרכם האחרונה. אמש נרצחו השניים בפיגוע ירי בשומרון. הלווייתם התקיימה בהר המנוחות בירושלים. הוריהם האבלים של בני הזוג אמרו בהלווייה כי הם אלו שיגדלו את ארבעת הנכדים, שנותרו יתומים.

   

  המחבלים ירו מרכב חולף לעבר בני הזוג שנסעו במכוניתם בין איתמר לאלון מורה, סמוך לבית פוריק. ארבעת ילדיהם - מתן הילל בן 9, ניצן יצחק בן 7, נטע אליעזר בן 4 ואיתמר בן שמונת החודשים - ישבו במושב האחורי והיו עדים לרצח. המשפחה הייתה בדרכה מפגישת מחזור שארגן איתם. איתם הנקין היה רב ורעייתו גרפיקאית. אבל כבד ירד על התנחלות נריה שבה התגוררו בני המשפחה.

   

  הרבנית חנה הנקין, אמו של איתם, ספדה לשניים: "זה לא נקלט, רק אתמול כל המשפחה הייתה בביתכם ובני הדודים שחקו יחדיו. איתם, חיברת את ספרך הראשון בגיל 20. היית מעיין נובע שאי אפשר לעצור. ברגע שמצאת את נעמה לא התלוננת על כלום". לכלתה ספדה: "נעמה, מהרגע הראשון אהבנו אותך וראינו אותך עומדת במבחני החיים והיית כל כך חכמה. איתם ונעמה, הקמתם בית, נולדו ארבעה ילדים ועתה הם נרצחו על ידי בני עוולה. עכשיו אנו והסבים לבית ערמוני והנשים והאחים האוהבים יחד נגדל את ילדכם".

  הלווייתם של בני הזוג בירושלים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
  הלווייתם של בני הזוג בירושלים(צילום: אלי מנדלבאום)
   

  נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לשניים: "הרב איתם ונעמה. 'אין מספידין במועד', אבל אי אפשר לעמוד ולשתוק אל מול אבא ואמא נאהבים ונעימים, שיד מרצחים אכזרית גזלה אותם מילדיהם.

   

  "כמו רבים בעם ישראל למדתי על אישיותכם מאוחר מדי. הרב איתם, הבוקר הראו לי חלק מהיבול התורני הרב שחיברת בשנות חייך הצעירות. מה נאמר? שאיבדנו תלמיד חכם, אמיץ ומקורי? ענק, ונצר למשפחת ענקים, איש רוח שהיה גם איש מעשה, או שפשוט איבדנו אבא אוהב ואהוב. נעמה, 'יקושרו כולם, באגודה אחת, והן מכפרין אלו על אלו'. זה הציטוט ממדרש רבה שבחרת לשבץ בקישוט הסוכה היפה כל כך שהכנת בסטודיו שלך. ציטוט אוהב כל כך, מחבק כל כך, ציטוט שמחפש וזועק את היחד".

   

  ריבלין ציין כי לפני כמה חודשים כתבה לו הנקין בעקבות רציחתו של דני גונן, "מכתב מ'אזרחית שאכפת לה', כך חתמת. אני השבתי לך שהארץ כולה שלנו היא, ובריבונותו אחריותנו לביטחוננו ולביטחון אזרחנו. הבטחתי שאמשיך לחבק את נפגעי הטרור ולבקר בכל בית בו כבה האור לנצח. לא חשבתי, לא העלתי בדעתי, שבביתך יכבה האור ואני ואנחנו נחבק את ילדיך".

   

  נעמה ואיתם הנקין. נרצחו בדרך הביתה ()
  נעמה ואיתם הנקין. נרצחו בדרך הביתה

  ריבלין הבטיח לנעמה: "החיבוק של העם כולו לא ייפסק. 'יקושרו כולם אגודה אחת והן מכפרין אלו על אלו'. זו צוואתך וכך היא תקויים, זו קרן היחד האמיתית בה עמלת להשקיע".

   

  הנשיא ביקש לחזק את ידי המתנחלים: "אחי ואחיותי, בני המשפחה, תושבי נריה, קהילת פדואל ובני ההתיישבות כולה. אנחנו עומדים בפני מתקפת טרור אכזרית, ואתם עומדים בחזית המערכה, משלמים מחיר כבד מנשוא". הוא ציין כי "הטרור ליווה אותנו מראשית הבניין הלאומי כאן מתרפ"ט ועד תשע"ו. מעולם לא בנינו בגלל טרור ולא נחדול לרגע לבנות בגלל טרור". עוד ציין: "קשה לדבר היום על נחמה אבל יש קשר הדוק בין הבניין לנחמה. הבניין הוא המנחם אותנו".

   (צילום: יוסי דרמר) (צילום: יוסי דרמר)
  (צילום: יוסי דרמר)
   

  נעמה ואיתם הנקין נרצחו: זירת הפיגוע    (צילום : אבי חי ודובר צה"ל )

  נעמה ואיתם הנקין נרצחו: זירת הפיגוע    (צילום : אבי חי ודובר צה"ל )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אביו של איתם, יהודה הנקין, ספד לבנו ולכלתו, ופנה ל"ריבונו של עולם, אני יכול להבין הכל, אני יכול להבין את חיות הטרף, את הרצח. אבל אני לא מבין מה תכננת, מה עשית".

    

  הילה ערמוני, אמה של נעמה: "חברים שלי יודעים שאני כותבת לאירועים שמחים ועצובים,

  אבל שום דבר בעולם לא הכין אותי לכתוב הספד לבת שלי ולחתן שלי. כתבתי מדם הלב. מאתמול אני שואלת, למה ביחד? למה את שניהם? ופתאום הבנתי יותר מתמיד שבחיים לא נפרדו, חיבור כזה לא רואים". עוד אמרה: "מי היה מאמין שרק לפני פחות מחודש חגגנו לכם יום הולדת 30? בת שלי, אהובה כל כך. חתן שלי, אהוב כך כך. אתם בלבנו תמיד. ה' נתן וה' לקח".

  "יש ארבעה ילדים שצריך לטפל בהם"    (צילום: אלי מנדלבאום)

  "יש ארבעה ילדים שצריך לטפל בהם"    (צילום: אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הרב הראשי לישראל, דוד לאו, אמר עוד לפני תחילת ההלוויה: "אתה חושב על ילדים, אתה מהרהר מי יברך אותם הלילה בליל שבת? מי יעמוד איתם בשמחת החג? הכאב עצום, הכאב מאוד גדול. אולי בגלל זה דווקא נראה את החוזק של העם היהודי כאשר נחליט שאנחנו שמחים בחג למרות זאת".

   

  שר החקלאות  אורי אריאל אמר כי זהו "גם יום חג וגם יום קשה לעם ישראל כולו. זהו ביזוי של מדינת ישראל, הטרור גואה בירושלים עיר הקודש, בהר-הבית מקום בית מקדשנו וברחבי המדינה".

    

  ברחבי הר חברון הגיעו תושבים להפגנות אבל בכבישים, בעת מועד ההלווייה. תושבים מסוסיא, בית חגי, תלם, עתניאל, אדורה והתנחלויות נוספות הפגינו לצד הצירים עם דגלי ישראל. כמה עשרות צעירים ופעילי ימין הפגינו גם מתחת לגשר המיתרים בכניסה לירושלים. חלק מהמפגינים נושאים דגלי "כולנו כהנא" ואחרים צעקו, "דם יהודי אינו הפקר".

   

  שמואל אוליבן, תושב ירושלים, הגיע להפגנה: "אם יש מארבים מתוכננים ואנשים נרצחים בדם קר, ועושים וידוא הריגה לפני הילדים שלהם - זה מספיק מזעזע. צריך למגר את זה. אסור שאנשים יירצחו ברחובות. זה בסיס למשטר חוק בציביליזציה נורמלית". בהפגנה קראו הצעירים "מוות למחבלים". עם המפגינים נמצאים גם בנצי גופשטיין, יו"ר ארגון להב"ה, ופעיל הימין איתמר בן גביר. חלק מהם ניסו לחסום את הכביש אולם פונו במהרה על ידי השוטרים במקום.


  שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש השב"כ, בזירת הפיגוע (צילום: דיאנה חננשווילי, משרד הביטחון) (צילום: דיאנה חננשווילי, משרד הביטחון)
  שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש השב"כ, בזירת הפיגוע(צילום: דיאנה חננשווילי, משרד הביטחון)

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השוהה בניו יורק אמר בתגובה לפיגוע הירי: "זהו יום קשה למדינת ישראל. אנחנו עדים למעשה רצח אכזרי במיוחד, מזעזע, שבו נרצחו זוג הורים ונותרו ארבעה יתומים קטנים. לבי עם הילדים, הלב של כולנו עם הילדים ועם המשפחה". צה"ל תגבר את כוחותיו באזור לאחר הפיגוע, והבוקר הגיע לביקור בחטיבה המרכזית שומרון שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ביחד עם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט וראש השב"כ יורם כהן.

   

  בגדה המערבית הציתו אלמונים מכונית פלסטינית ויידו אבנים לעבר בתי פלסטינים ולעבר מכוניות חולפות. כמו כן רוססה כתובת "נקמה הנקין", ועל פי החשד מעשי האלימות כוונו כנקמה לרצח של בני הזוג. 

   

  תלם יהב השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי מנדלבאום
  נקברו בהר המנוחות בירושלים
  צילום: אלי מנדלבאום
  מומלצים