שתף קטע נבחר

בגלל רצף הפיגועים: בוטלה עצרת הימין מול בית רה"מ

ראשי המתנחלים הודיעו על ביטול העצרת שתוכננה הערב בעקבות הפיגועים שאירעו היום ברעננה ובירושלים. השביתה במגזר הערבי נפתחה הבוקר. ראש העיר נצרת עלי סאלם, שהתעמת עם יו"ר הרשימה המשותפת, אמר הבוקר באולפן ynet: "לא התכוונתי לצאת גיבור. אבל אני חי בשטח, אני באמת מאמין בדו-קיום"

 

בוטלה העצרת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בוטלה העצרת(צילום: גיל יוחנן)

אין עצרת בגלל הפיגועים: ראשי המתנחלים ומועצת יש"ע בהובלת ראש מועצת שומרון יוסי דגן, שתכננו לקיים הערב (ג') עצרת מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה לאור גל הטרור, הודיעו על ביטולה בעקבות רצף הפיגועים. ההחלטה התקבלה לאור שני הפיגועים ברעננה ושני הפיגועים בירושלים, שבהם נרצחו שלושה בני אדם ונפצעו יותר מ-20 נוספים בכל הפיגועים.

 

במקביל, על רקע השביתה הכללית במגזר הערבי כאות הזדהות עם הפלסטינים, קרא הבוקר עלי סאלם, ראש עיריית נצרת, להמשך הדו-קיום וההידברות בין הצדדים. בראיון לאולפן ynet הוא קרא "לאבו מאזן ולנתניהו, שישבו לשולחן. הדרך היחידה לשלום היא רק אם נחיה יחד ונמשיך יחד". לקריאה לפגישה כזו הצטרפו ראשי רשויות בצפון, ששיגרו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

סאלם, שהפגנות גדולות נערכו בעירו בסוף השבוע נוכח המצב הביטחוני המידרדר, התעמת עם יו"ר הרשימה ערבית המשותפת איימן עודה וקרא לו ולחברי רשימתו להסתלק מהעיר. לטענתו, אמירותיהם בתקשורת מרחיקות מבקרים מנצרת ומזיקות לה.

 

ראש העירייה, עלי סאלם (צילום: גיל נחושתן "ידיעות אחרונות") (צילום: גיל נחושתן
ראש העירייה, עלי סאלם(צילום: גיל נחושתן "ידיעות אחרונות")

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

הפגנות בנצרת בסוף השבוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנות בנצרת בסוף השבוע(צילום: AFP)
 

בהתייחס לאירוע אמר ראש העירייה: "לא התכוונתי לצאת גיבור. אבל אני חי בשטח, אני באמת מאמין בדו-קיום. מי שאומר שיש דרך אחרת, שיציע פתרון". הוא קרא לחברי הכנסת "שיירגעו ויהיו מנהיגים, ולא יתנהלו כאילו הם גיבורים, הם רוצים להיות בטלוויזיות ובכל מקום".

 

בהתייחס לשביתה הכללית במגזר אמר סאלם כי זו החלטה של ועדת המעקב שיש לכבד. "אבל השאלה מה הלאה? בזמנים כאלה יש להרגיע את הרוחות. השביתה לא מדאיגה אותי, אבל כשכל רבע שעה יש דקירות, פיגועים והרוגים - זה מה שמדאיג אותי". הוא הציע "למצוא פתרון למצב במסגד אל-אקצה. תן למנהיגים הערבים ולשייחים לעלות לשם. לא ייתכן שבגלל זה לא יהיה שקט במדינה".

 

ראשי רשויות בצפון: פגישה אמיצה תייצר הזדמנות

ראשי רשויות בצפון שיגרו מכתב לראש הממשלה וליו"ר הרשות הפלסטינית וקראו "לפגישה אמיצה בין המנהיגים ונכונותנו להוות גשר לשלום". הם כתבו: "אנו החתומים מטה, ראשי רשויות מקומיות, יהודיות, דרוזיות, צ'רקסיות וערביות, החיים בגליל בדו-קיום וחיים משותפים, פונים אליכם במכתב כן מתוך רצון משותף שלנו ושל תושבינו לחיים שלווים ומשגשגים.

  

"בכל שגרת יומנו אנו עושים ופועלים יחד למען דו-קיום וחיים משותפים ברי קיימא, וחרף האירועים רוב תושבינו דוגלים בסובלנות וסולדים מאלימות. עם זאת, בימים האחרונים אנו שרויים בדאגה רבה נוכח המתרחש ברחובותיה של מדינת ישראל והמציאות בכלל.

 

"אנו מאמינים שפגישה אמיצה בין שני המנהיגים יכולה להוביל את כולנו ממצב של משבר להזדמנות. לדעתנו, פגישה ביניכם תוביל תהליך של הידברות, שבידה להביא תקווה ובשורה לשני העמים.

  

"אנו מוכנים להירתם ולהוות גשר לשלום בין העמים ונודה לכם כי תקבלו משלחת יהודית-ערבית מהגליל, כדי לשמוע את דעותינו והצעותינו". על המכתב חתמו 35 ראשי רשויות ערבים ויהודים מהצפון, בהם שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות תרשיחא, ראש מועצת חורפיש זיאד דג'ש, ראש מועצת מגאר סלאח סולימאן, ראש מועצת בועיינה-נוג'ידאת עדא חסבאני, ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר, וראש מועצת דיר אל-אסד אחמד דבאח. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים