שתף קטע נבחר

מהומות, אבנים ובקבוקי תבערה בנצרת, ברמלה ובאום אל-פחם

ההתפרעויות בנצרת נמשכות גם הערב. רעולי פנים יידו בקבוק תבערה ואבנים לעבר כוחות הביטחון ומגלגלים צמיגים בוערים. בכפר כנא ובכפר מנדא עשרות רעולי פנים מיידים אבנים ויורים זיקוקים. מוקדם יותר התפרעו עשרות ברמלה. עד כה נעצרו 25 מתפרעים

התפרעויות קשות הערב (שבת) בנצרת. עשרות רעולי פנים מיידים אבנים ומבעירים צמיגים ברחוב הראשי, חלק מהמתפרעים גם השליכו בקבוק תבערה לעבר כוחות הביטחון. איש לא נפגע. במקביל עשרות רעולי פנים בכפר כנא חוסמים את ציר הכניסה לכפר מכביש 764 מיידים אבנים ויורים זיקוקים ובכפר מנדא עשרות מיידים אבנים ומבעירים צמיגים.

 

בנוסף, מחוץ לכפר קאסם, בסמוך לכביש 5, עשרות מפגינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון והבעירו צמיגים. כתוצאה מכך פרצה שריפה בשדה קוצים סמוך. צוותי כיבוי אש הוזעקו למקום והם פועלים לכיבוי השריפה. בתוך הכפר מפגינים עוד כאלף תושבים נגד נגד שר החינוך נפתלי בנט שהסיר אתמול את דגלי התנועה האיסלמית ביישוב.

 

 

 

לפחות עשרה נעצרו מוקדם יותר ברמלה במהלך התפרעויות ויידויי אבנים אל שוטרים ברחוב ביאליק ברמלה. מאות הפגינו ובמהלך ההפגנה יידו אבנים. המשטרה עצרה כמה מהם ופיזרה את האחרים בכוח.

 

עוד שמונה חשודים נעצרו על ידי שוטרים מתחנת אום אל-פחם לאחר שהושלכו אבנים ובקבוקי תבערה. השוטרים מונעים את זליגת הפרות הסדר לכביש 65 והודפים את מפירי הסדר לתוככי הכפר.

 

עלי סלאם, ראש עיריית נצרת, אמר בשיחה עם אולפן ynet: "אין מנהיגים לא אצל הערבים ולא אצל היהודים, כולם מדברים, פה בשטח אף אחד לא מבצע. הגיע הזמן שיהיה שלום באזור הזה, מה רע לנו, אנחנו חיים ביחד. אין לנו דרך אחרת, רק לחיות ביחד. זה מה שצריך להגיד לכל מנהיג".

 

הוא הביע ביקורת גם על חברי הכנסת הערבים: "כל אחד רוצה שיצלמו אותו. פה עשו תהלוכה וצילמו אותם. חברי הכנסת הערבים שיתעוררו, שיעשו משהו. מספיק עם הדאווינים. מי משלם את המחיר הם התושבים של נצרת".

 

מוקדם יותר מאות תושבים מרמלה, רובם גברים ובני נוער, הפגינו בכיכר ביאליק. הם קראו קריאות למען אל אקצה ונגד מדיניות הממשלה. תושב המקום: "מדובר בהפגנה של ילדים, המשטרה פעלה כלפיהם באלימות. זו הייתה הפגנה חוקית. שישחררו את העצורים ונצא מכאן בכבוד. צריך שיעשו סדר במדינה ויפסיקו לפגוע לנו במקומות הקדושים".

 

כפר מנדא, הערב (צילום: אנור אמאקה) (צילום: אנור אמאקה)
כפר מנדא, הערב(צילום: אנור אמאקה)

 (צילום: אנור אמאקה) (צילום: אנור אמאקה)
(צילום: אנור אמאקה)

 (צילום: אנור אמאקה) (צילום: אנור אמאקה)
(צילום: אנור אמאקה)

 

כ-1,500 התאספו בצהריים להפגנה בנצרת שאורגנה על-ידי מפלגת חד"ש כהזדהות עם מסגד אל-אקצה והעם הפלסטיני. המשתתפים גינו את הירי לעבר המחבלת אסראא עאבד מנצרת שנורתה בעפולה לאחר שניסתה לדקור חייל. "כולנו אסראא עאבד", קראו. גל הטרור נמשך היום עם פיגוע דקירה שאירע הבוקר בירושלים שבו נפצעו שניים באורח קל ונמשך בפיגוע ליד שער שכם שבו נפצעו שלושה שוטרים באורח בינוני וקשהמערכת כיפת ברזל הוצבה באזור באר שבע לאחר ירי הרקטה אתמול. 

כוחות גדולים ברמלה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
כוחות גדולים ברמלה(צילום: אבי מועלם)

כוחות גדולים זרמו לרמלה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
כוחות גדולים זרמו לרמלה(צילום: אבי מועלם)
 

רמלה, הערב (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
רמלה, הערב(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

רמלה, הערב (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
רמלה, הערב(צילום: אבי מועלם)

חברי כנסת ערבים בנצרת (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
חברי כנסת ערבים בנצרת(צילום: חסן שעלאן)

 

אחרי שבוע יחסית שקט בעיר המעורבת רמלה, בניגוד לכל הערים מסביבה, הגיעו המהומות גם אליה. סמוך לשעה 16:30 החלו להתאסף כ-150 ערבים בכיכר ביאליק בעיר. אף שלהפגנה לא היו אישורים, השוטרים ניסו לאפשר למפגינים להביע את מחאתם. אולם לאחר כמה דקות החלו המפגינים להתעמת עם השוטרים, חלקם יידו אבנים ולטענת השוטרים אף נזרקו עליהם בקבוקים ריקים. חלק מהמפגינים קראו "בדם ובאש נפדה את אל-אקצה".

 

עשרה מפגינים שזוהו כאלו שמנסים לתקוף את השוטרים נעצרו ובשעה זו הם מתוחקרים בתחנת המשטרה המקומית. ברמלה מנסים לבדוק מי ארגן את ההפגנה, והאם היא בכלל מתואמת עם ההנהגה המקומית. ראש העיר רמלה יואל לביא התייחס להתפרעויות: "אנחנו מודעים להפגנה הסוערת שהייתה. נכון לעכשיו לא ברור מי אירגן אותה, ואני כלל לא בטוח שהיא הייתה על דעת ההנהגה המקומית".

 

בהפגנה בנצרת השתתפו כמה חברי כנסת. ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש - רשימה משותפת), אמר: "ההפגנה היום היא מסר ברור של הציבור הערבי והציבור היהודי שוחר השלום. צריך לסיים את הכיבוש, צריך להפסיק את ההשתוללות של המתנחלים באל אקצה ובמזרח ירושלים. האחריות היא על נתניהו ושריו". ח"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש - רשימה משותפת) הוסיפה: "אנחנו פה בשביל לצעוק ביחד ערבים ויהודים נגד הפאשיזם שמשתולל בארץ, נגד ההסתה הפרועה של הממשלה נגד האוכלוסייה הערבית, ולמען סיום הכיבוש והוצאת שני העמים ממעגל הדמים".

 

ד"ר עבדאללה אבו מערוף, גם הוא מהרשימה המשותפת, אמר: "ההפגנה הזו היא צעקה של שוחרי השלום, כדי להגיד די לכיבוש ודי לגזענות. הכיבוש הוא השורש למה שמתרחש כעת, זהו מאבק שנמשך המון זמן, אך בסופו של דבר הוא יבוא לקיצו בזכות אמנותם של כל מי שמאמין בשלום והשוויון".

מהומות היום בנצרת ()
מהומות היום בנצרת

 (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
(צילום: מוחמד שינאווי )


 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

 

חלק גדול מבתי העסק בנצרת נסגרו לנוכח המצב והעיר, שבימים כתיקונם מלאה בסופי שבוע במבקרים, התרוקנה כמעט לחלוטין. "השוטרים והגזענים הם המחבלים", קראו המפגינים, "נתניהו וממשלתו לא יפחידו אותנו". עלי מסארווה, תושב ואדי ערה: "אנחנו במלחמה לא פשוטה. ממשלת ישראל צריכה לקבל אחריות לכל התוצאות הקשות שיהיו. זאו התחלת הדרך. עוד נרחיב את המאבק. אפילו אם יתקפו ויעצרו אותנו, זה לא ירתיע אותנו. זה מאבק צודק שאין מחלוקת עליו".

 

חאלד גנאים, תושב בקה אל-גרביה אמר ל-ynet: "אנחנו, ערביי 48', הפכנו להיות כמו פצצה מתקתקת שעלולה להתפוצץ בכל רגע. כל האפליה וגל הגזענות הפכו לבלתי נסבלים, אבל עכשיו מתנפלים ורוצחים את הבנות והנשים שלנו. זה הכבוד שלנו ולא נרשה לאף גזען שישים אצבע עליהן. על מסגד אל-אקצה נילחם בחיים שלנו. זה מסגד למוסלמים בלבד ולא מגרש משחקים". 

מחאת הימין במושבה הגרמנית בחיפה  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מחאת הימין במושבה הגרמנית בחיפה (צילום: עידו ארז)

דגלי ישראל הונפו בהפגנת הימין בחיפה  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
דגלי ישראל הונפו בהפגנת הימין בחיפה (צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

קריאות בפייסבוק: צאו להפגין

בימים האחרונים הופצו ברשתות החברתיות קריאות לערבים בישראל במזרח ירושלים לצאת לרחובות. המארגנים קראו לצעירים להגיע בשעות הערב רעולי פנים כדי למנוע מהשוטרים לזהותם, "נבקש לכבות את האורות, רוצים להבעיר את האזור", נכתב באחד הפרסומים בפייסבוק.

 

רוב ההפגנות במגזר הערבי מתקיימות ללא אישורי משטרה. אתמול בשעות הלילה התפרעו מאות רעולי פנים בנצרת, אום אל-פחם, בקה אל-גרביה, טייבה, ואדי עארה, סכנין, עראבה, רהט, כפר כנא וביישובים נוספים, הבעירו צמיגים בכבישים וזרקו אבנים וזיקוקים לעבר כוחות הביטחון. השוטרים הגיבו ברימוני הלם. חלק מהמפגינים תכננו לפגוע ביהודים שחלפו בכביש ואף צעקו "מוות ליהודים".

 

"אנחנו באינתיפאדה שלישית. לא נסכים להרגעת הרוחות. השוטרים הפכו לעבריינים והאויבים שלנו. הם רואים את הגזענות שסובלים ממנה את האזרחים הערבים במדינת ישראל ולא זזים. תמיד אנחנו אשמים. קל מאוד לפגוע בנו. גם אנחנו לא רוצים לראות יהודים אצלנו ונפגע בהם כמו שהם פוגעים בנו", אמרו המתפרעים. היום בשעות הבוקר מאות תלמידי תיכון מסכנין נטשו את בתי ספרם ויצאו להפגין בכביש הראשי. רבים מהתלמידים גם קראו באמצעות הפייסבוק להשבית את כל הלימודים לאור המצב.

 

המחבל בן ה-16 עם הסכין בידו (צילום: ציפי מלכוב) (צילום: ציפי מלכוב)
המחבל בן ה-16 עם הסכין בידו(צילום: ציפי מלכוב)

רגע הפיגוע (צילום: ציפי מלכוב, "ידיעות ירושלים") (צילום: ציפי מלכוב,
רגע הפיגוע(צילום: ציפי מלכוב, "ידיעות ירושלים")

המחבל ברחוב הנביאים בירושלים (צילום: ציפי מלכוב) (צילום: ציפי מלכוב)
המחבל ברחוב הנביאים בירושלים(צילום: ציפי מלכוב)

לאחר שחוסל (צילום: ציפי מלכוב, "ידיעות ירושלים") (צילום: ציפי מלכוב,
לאחר שחוסל(צילום: ציפי מלכוב, "ידיעות ירושלים")
 

עוד שורה ארוכה של הפגנות צפויה בשעות הערב: הערב ב-19:00 יפגינו יהודים וערבים יחד נגד האלימות בכיכר השעון ביפו. ב-20:00 צפויות להתקיים בחיפה שתי הפגנות במושבה הגרמנית, אחת של פעילי ימין ואחת של פעילי שמאל. במקביל פעילי מרצ יפגינו מול בית ראש הממשלה בירושלים ויקראו לממשלה להתפטר, יו"ר המפלגה זהבה גלאון צפויה לנאום בהפגנה. באותה שעה יפגינו פעילי התנועה הליברלית בדרישה לאפשר לאזרחים לשאת נשק. ב-21:00 תתקיים עצרת אחרת ברחבת המשביר הישן בירושלים, תחת הכותרת "אין נחמה בנקמה", בהשתתפות רבנים.

 

כאמור, המהומות נמשכו גם ברחבי יהודה ושומרון ובצפון רצועת עזה: הערב דווח על נער בן 13 ונער בן 15 שנהרגו מאש צה"ל סמוך לגדר המערכת בין חאן יונס לאחד הקיבוצים באזור. כוח צה"ל ירה לפלג גוף תחתון של שלושה פלסטינים וזוהתה פגיעה. הפלסטינים דיווחו כאמור על שני הרוגים ועל יותר מ-20 פצועים.

 

עשרות פלסטינים יידו מוקדם יותר אבנים מסג'עיה לעבר גדר המערכת בצפון רצועת עזה. כוח צה"ל הגיב בירי אזהרה לאוויר. מוקדם יותר עשרות תלמידים פלסטינים הבעירו צמיגים באזור. אתמול נהרגו שבעה פלסטינים וכ-60 נוספים נפצעו מאש צה"ל, זאת לאחר שמאות בני אדם התקרבו בתהלוכות לגדר הגבול בכמה מוקדים בצפון הרצועה, חצו את תחום האזור האסור לשהייה, הבעירי צמיגים והשליכו אבנים.

הלוויה בשועפט שאחריה החלה התפרעות (צילום: AP) (צילום: AP)
הלוויה בשועפט שאחריה החלה התפרעות(צילום: AP)

הלוויית ההרוג הפלסטיני, שועפט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלוויית ההרוג הפלסטיני, שועפט(צילום: רויטרס)
 (צילום:AP) (צילום:AP)
(צילום:AP)
עימותים החלו בתום ההלוויה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עימותים החלו בתום ההלוויה(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
מאות פלסטינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון במחנה הפליטים בשועפט, לאחר הלווית הפלסטיני שנהרג אתמול מירי מג"ב. במהלך העימותים, התקרב פלסטיני עם בקבוק תבערה לעבר השוטרים, והם ירו בו ופצעו אותו ברגלו. מהמשטרה נמסר כי הוא סיכן את חיי השוטרים.

 

פוסט בפייסבוק שקורא לפלסטינים להפגין ()
פוסט בפייסבוק שקורא לפלסטינים להפגין
 

כמו כן, כ-100 פלסטינים יידו אבנים וגלגלו צמיגים בוערים מהכפר יטא לעבר צומת זיף שבדרום הר חברון. כוח צה"ל פועל במקום ומשתמש באמצעים לפיזור הפגנות. עוד נמסר שכ-150 פלסטינים יידו אבנים וגלגלו צמיגים בוערים לעבר כוחות צה"ל בין רמאללה לבית אל. הכוחות השיבו בירי רוגר. כמה מהמתפרעים נפצעו, לא ברור מה מצבם.

 

מוקדם יותר היום, בפעילות יזומה של המשטרה ומג"ב נעצרו חמישה רעולי פנים שיידו אבנים וירו זיקוקין על שוטרים בשכונת ואדי ג'וז שבמזרח ירושלים. הם הועברו לחקירה.

 

במהלך פעילות של זרוע מבצעית צפון של אגף התנועה, איתרו בצהריים השוטרים לאורך כביש 85, יותר מ-50 צמיגים בצד הדרך. על פי ההערכה, הצמיגים הונחו בצד הציר במטרה לעשות בהם שימוש להפרות סדר. השוטרים אספו את הצמיגים והעבירו אותם להשמדה.

 

בתוך כך, מתוכננות הערב הפגנות בנצרת ובעפולה. ברשתות החברתיות קראו תושבי עפולה להפגין תחת הכותרת: "לא נותנים למחבלים להיכנס לעפולה". 


פורסם לראשונה 10/10/2015 14:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
דגלים פלסטינים היום בנצרת
צילום: חסן שעלאן
צילום: AP
חמושים בשועפט, היום
צילום: AP
מומלצים