שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  אושר: רפורמת הפטם מחוץ לחוק ההסדרים
  ועדת הכלכלה החליטה לפצל את הרפורמה לגידול עופות למאכל מתוך חוק ההסדרים ולהעבירה להליך חקיקה רגיל. מגדלי העופות התחייבו להוזיל ב-10% את מחירי הבשר הגולמי

  ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) החליטה היום לפצל את רפורמת הפטם (גידול עופות למאכל) מתוך חוק ההסדרים - ולהעבירה להליך חקיקה רגיל. בכך, היא דחתה למועד לא ידוע את אישורו המהיר ואת כניסת הרפורמה לתוקף כמעט מידי.  

   

  כתבות נוספות בנושא

   

  פיצול חוק הרפורמה התאפשר הודות להסכם שהציגו החקלאים לוועדה אשר יפתור על בסיס רצון טוב חלק ניכר מהנהלים שגרמו לחוסר יציבות בענף ולהתייקרויות בתקופות של מחסור, מה שהוליד את חוק הפטם. מגדלי העופות, יצרני הפטם התחייבו להוזיל ב-10% את מחיר הבשר הגולמי; המשחטות הגדולות (חלקן בבעלות המגדלים) התחייבו לקלוט 20%-30% מכמויות עוף הפטם שמייצרים מגדלים קטנים בעיקר מהמושבים.

   

  כמו כן התחייבו לעשות הכל כדי לשפר את איכות החיים של העופות בתהליך גידולם, שיגדיל את רווחתם. כיום מתאפיין הענף בתנאי גידול הגורמים לעופות סבל, על סף צער בעלי חיים,בעיקר עקב הצפיפות ותנאי האקלים בלולים. התנאים החדשים יקטינו את כמות העופות בלולים בהפחתת כמות ביצי הדגירה ובשיעור שיספק לעופות לא רק רווחה וימנעו יצירת עודפים. בדרך זו המגדלים לא ייאלצו לשחוט כמויות של אפרוחים ועופות.

   

  הוועדה דרשה מהחקלאים להעלות את התחייבותם על הכתב ולשגר את המסמך לוועדה עד מחר (ב'). לאחר שיתקבל תקפיא הוועדה את הדיון בהצעת החוק הנפרדת, ותקיים דיוני מעקב אחת לחצי שנה כדי לפקח על יישום ההתחייבויות. אם החקלאים לא יעמדו בדברם הוועדה תחדש את הדיון בהצעת החוק ותפעל לאישורו המהיר. היו"ר ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) העדיף לחסל את המשבר בהסכם שיהיה כ"חרב מתהפכת" על הענף. החלופה לחוק התגבשה בהסכמת אבשלום וילן, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל; ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית; ומאיר צור יו"ר תנועת המושבים.

   

  ארגוני בעלי החיים: "הישג אדיר" 

  בארגוני בעלי חיים שנאבקו בחודשים האחרונים ברפורמה, טוענים כי מדובר בהישג אדיר שיציל את חייהם של 20 מיליוני אפרוחים בשנה. הארגונים שחברו לנציגי החקלאים, טענו כי אין ביקוש לבשר העופות וכי בעלי הכנף יסבלו במדגרות ובלולים, מאחר וייווצר עודף של כ-20 מיליון אפרוחים בכל שנה.

   

  יו"ר שדולת בעלי החיים, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) בירך על ההסכמות שהושגו. "אני מאמין שהן יסייעו להביא הן להפחתה מיידית במחיר והן לשמירה על זכויות החקלאים. השדולה למען בעלי חיים בכנסת תעקוב אחר היישום כדי למנוע מצב של ייצור והשמדה המוניים של אפרוחים".

   

  אזהרה: תמונות קשות של התעללות באפרוחים    (צילום: אבי חי וניצן דרור)

  אזהרה: תמונות קשות של התעללות באפרוחים    (צילום: אבי חי וניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בעמותות אנונימוס לזכויות בעלי-חיים ו"תנו לחיות לחיות" בירכו על החלטת הוועדה והכריזו כי מדובר "בנצחון גדול לארגונים להגנת בעלי החיים. "בישראל לא ניתן להעביר רפורמות כלכליות שלא לוקחות בחשבון את בעלי החיים. אפרוחים הם לא מוצרי מדף - הם יצורים חיים. מי שחשב שניתן להתעלם מסבלם בתחשיב כלכלי קר קיבל היום שיעור חשוב ברגישות של החברה הישראלית לצער בעלי-חיים. את הרגישות הזו עלינו לשאת כולנו הלאה: כל אחד ואחת בבחירות המזון האישיות שלנו, וכולנו יחד במדיניות החברתית-כלכלית של ישראל".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים