שתף קטע נבחר

הבת סירבה לפגוש את האב – והמזונות בוטלו

בת 16 לא הסכימה בשום אופן לחדש את הקשר עם אביה, והוא פנה לבית המשפט בדרישה לבטל את החיוב החודשי בן ה-400 שקל. השופט הסכים

בית המשפט לענייני משפחה בנצרת קיבל לאחרונה תביעה שהגיש אב לביטול החיוב במזונות בתו בת ה-16, מאחר שהיא אינה מעוניינת בקשר עמו. השופט אסף זגורי קבע כי אי אכיפת החיוב, של 400 שקל בחודש בלבד, לא יכריע את מצבה הכלכלי של הקטינה או של אמה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ההורים התגרשו לפני 16 שנה וקבעו בהסכם שהאב ישלם מזונות חודשיים בסך 800 שקל עבור שני ילדיהם הקטינים. בהסכם נקבעו גם הסדרי ראייה של שלושה מפגשים שבועיים בני שעה וחצי עם הילדים, אולם למעשה המפגשים לא התקיימו. בתחילה כי האב ניתק את הקשר, אולם בהמשך היו אלה הילדים שסירבו לפגוש את אביהם.

 

בינתיים הבן בגר והתגייס לצבא, ולבת מלאו 16 שנה, והמזונות הופחתו למחצית הסכום. אלא שהאב לא הסתפק בכך, ובמאי 2014 ביקש מבית המשפט לבטל כליל את המזונות שהוא משלם לבתו, שמסרבת להיפגש עמו. בית המשפט ניסה לתאם כמה, בסיועה של האם, אך ללא הועיל. התברר שהבת מתנגדת לפגוש את אביה בכל מסגרת שהיא. לכן החליט סגן הנשיא השופט אסף זגורי שהגיעה השעה להכריע בבקשת האב.

 

האב טען שכל ניסיונותיו לשקם את הקשר עם ילדיו נדחו על ידם באופן מוחלט. הוא ציין כי בתו אמנם קטינה, אבל היא מספיק בוגרת כדי להבין את ההשלכות של ההתנהגות שלה. לא ייתכן, טען, שהיא תתנכר לו ותסכל כל קשר עמו ועוד תקבל ממנו מזונות.

 

האם טענה מנגד שלא צריך להאשים את בתה ולפגוע במזונותיה. לדבריה, הנתק הראשוני נוצר באשמת האב, מה שמצדיק את סרבנותה לקשר. עם זאת האם הדגישה כי נקטה את כל האמצעים כדי לגרום לחידוש הקשר, אך ללא הצלחה. היא הוסיפה שבתה מתביישת להיראות עם אביה, ואמרה לה שהיא אפילו מוכנה לוותר על המזונות ולצאת לעבוד – העיקר לא להיפגש איתו.

 

רק שלום או חיבוק

השופט זגורי קיבל את תביעת האב וקבע שהמקרה מצדיק לבטל את אכיפת החיוב במזונות. הוא לקח בחשבון את העובדה שלא נותר עוד זמן רב לתשלום המזונות. לדבריו העובדה שמדובר בסכום לא גבוה של 400 שקל השפיעה אף היא על החלטתו. סכום זה, פסק, לא יהיה זה שיכריע את המצב הכלכלי של הבת או האם.

 

השופט זגורי הסביר שאמנם גם לאב הייתה תרומה לניתוק הקשר, אך מאז הוא חזר בו והיה מוכן לבצע כל פעולה שיידרש כולל הדרכה הורית וטיפול מקצועי, אולם הבת עמדה בסירובה להגיע למפגשים עמו.

 

האב אף ניסה להעביר מסר לבת כי הוא מוכן לתת לה יותר מ-400 שקל מזונות, והוא רק מבקש שילדיו יאמרו לו שלום ויתנו לו חיבוק, אולם גם זה לא הועיל.

 

השופט זגורי הבהיר כי הוא נמנע מלהשתמש במושג ביטול החיוב במזונות והעדיף את המונח "ביטול אכיפת החיוב במזונות", משום שהוא מותיר פתח של תקווה לצדדים, שאולי יחודש ביניהם הקשר בעתיד, ואז הם יוכלו לבקש לחדש את אכיפת תשלומי המזונות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד לודמילה ז'וז'וליה
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד אליק ביטר
  • עו"ד ד"ר שרון פרילינג עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: לירן ברשדסקי
עו"ד ד"ר שרון פרילינג
צילום: לירן ברשדסקי
מומלצים