שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ניו ג'רזי
  אירועי השבוע בקהילת ניו ג'רזי

  צופים לדור העתיד

   

  חינוך א-פורמלי לילדי ישראלים מדור שני ושלישי בארה"ב נידון במעגלים שונים וברמות שונות. ארגונים שמים יותר ויותר לב לילדי הדור הזה, ומקדישים
  משאבים במטרה לשמור על הזהות הישראלית שלו. תנועת הנוער "הצופים" המונה עשרים שבטים ברחבי ארה"ב מעבירה לדור הגדל ומתחנך ביבשת צפון אמריקה את החוויה בדרך הקרובה ביותר לחוייה הישראלית. תנועת נוער, דוברת עיברית, עם סממנים חיצוניים שמייחדים אותה (החולצה והעניבה), מוראלים בעיברית ומפעלים לאורך כל השנה בינהם מחנות חורף וקיץ, ימי צופה ומחנה לשכב"ג (השכבה הבוגרת, ט'-י"ב) בקליפורניה. הנהגת צבר שהיא חלק מתנועת הצופים אחראית על הקו החינוכי, התכנים והקוים שינחו את השליחים, מרכזי השבטים ועד רמת המדריכים בקבוצות.

   

  כתובות אש ומפקד ביום הצופה, שבט מצדה צילום: אילנית סולומונוביץ' חבוט ()
  כתובות אש ומפקד ביום הצופה, שבט מצדה צילום: אילנית סולומונוביץ' חבוט

   

  שלושה מבין עשרים שיבטי התנועה מתקיימים בניו ג'רזי, וההצלחה שלהם נוסקת משנה לשנה. השבט הקטן של ניו ג'רזי, שבט "ערבה" שוכן בעיירה ווסט אורנג' (West Orange). בראש השבט עומדים מרינה קפלון ורעי הראל מזה ארבע שנים. בכל שנה מגיעים לעמוד בראש השבט שני ש"ש (שליחים בשנת שירות). השנה יש לשבט רישום שיא של 54 חניכים ומובילים אותו רן שרון ודורון גטניו. שנת הפעילות של השבט נפתחה בשלוש פעילויות לשכב"ג ובינהם סמינר לשכב"ג, בר בי קיו בבית משפחת קפלון וטיול. השנה הם טיפסו על הר גבוה ב"ברייק-נק" והם נדרשו לשמור האחד על השני באדיקות. מתחילת שנת הפעילות הם כבר יצאו לעוד שני טיולים נוספים, האחד פתוח למשפחות שהתחיל בהליכה בטבע בהדרכתו של הראל באזור ה"גרייט סוואמפ" והסתיים בפיקניק עם מוזיקה ישראלית. עוד חוו חניכי השבט פעולה בנושא יום הזכרון ליצחק רבין ז"ל וטקס בהובלת השכב"ג. בסופ"ש האחרון הצטרפה תמימה גרינולד, "חברה של שבט ערבה" לדברי הראל, שהגיעה בפעם הרביעית לתת הרצאה בנושא מנהיגות במסגרת סמינר העשרה בין שש שעות כשהמרכזים מעבירים חלק מהפעילות. לדברי הראל אחד היתרונות של שבט קטן הוא בכך שהם יכולים לעשות הכל יחד, החניכים, השכב"ג ומשפחותיהם. לשבט מגיעים חניכים שנוסעים אף מרחק שעה נסיעה, ונוצרות חברויות חדשות שלא קשורות במסגרות היום-יומיות שלהם. רעי הראל ומרינה קפלון חדורי מוטיבציה להנחיל לילדים את הידיעה כי ישראל תמיד תחכה להם ותהיה להם למקום מבטחים. לדברי הראל חשוב שהם יכירו בכך, ידברו את השפה, הסלנג, ויחשפו לתרבות. הוא מאמין כי ככל שהם יכירו טוב יותר יהיה להם קשר יותר חזק למשפחה ולחברים בארץ. באזור המטרו-ווסט הגרעין הקהילתי מסתובב סביב שבט ערבה. הפעילות סביב שבט ערבה יצרה גרעין שמתחזק את הקהילה הישראלית באזור והפעילויות החודשיות שמשתפות את המשפחות מחזקות את הקשרים שם.

   

  טקס מעבר דרגה ויום הצופה בשבט מצדה. צילום: אילנית סולומונוביץ' חבוט ()
  טקס מעבר דרגה ויום הצופה בשבט מצדה. צילום: אילנית סולומונוביץ' חבוט

   

  "שבט להבה" השבט השני בגודלו השוכן בעיירה פראמוס (Paramus) פתח את השנה עם 107 חניכים ועומדות בראשו סיגל רון ואריאלה דרורי בתפקיד ראשי השבט. השנה התחלפה השליחה שמגיעה מטעם הסוכנות היהודית וכיום מובילה אותו ירדן רפפורט אותה קיבלו שבט הצופים, Wayne Y והפדרציה היהודית של צפון ניו ג'רזי. את השנה פתחו השכבה הבוגרת בסמינר שכב"ג שנערך בבית פרטי. הם ערכו קבלת שבת עם אוכל ביתי, והיתה להם הזדמנות לגיבוש השכב"ג. בשבט חניכים מכיתות ג'-י"ב והשנה לראשונה נפתח בהצלחה רבה גדוד "קטנטנים" לילדי כיתות ב' שנפגשים אחת לחודש ומתכוננים להצטרף לפעילות מלאה בשבט כשיגיעו לכיתה ג'. עוד בין הפעילויות המיוחדות השתתף השבט ב"יום המצוה" והחניכים קישטו כיסויים לכריות שנשלחו לחיילים בארץ במסגרת הפעילות בפדרציה. בערב שבת האחרונה נערכה "קבלת שבת בלהבה" שהתקיימה בגן אביב בפיירלון, יחד עם משפחות השבט. ההורים דאגו לתקרובת ואורון ליאני מגדוד ז' הוביל את הקידוש יחד עם רפפורט. שירים ישראלים, משחקים ועוד פעילויות מילאו את הערב בתוכן ישראלי קלאסי. בעוד כשבועיים יוצא השבט למחנה החורף יחד עם שבט ערבה, ויחד הם יוכלו להחליף רשמים ולהכיר חניכים נוספים מקרב השבט השכן.

   

  שבט להבה ביום המצווה | צילום: שבט להבה ()
  שבט להבה ביום המצווה | צילום: שבט להבה

   

  השבט הגדול ביותר בניו ג'רזי, שבט "מצדה" שוכן בג'יי סי סי בטנפליי (Tenafly). השבט מונה 206 חניכים ועומדת בראשו רוני בז'רנו, ראש השבט מזה עשר שנים ויחד איתה ועד גדול שאנשיו לוקחים אחריות כל אחד על קבוצה בכל שכבת גיל ועל מפעלי השבט. גם בשבט מצדה התחלפה השליחה אחרי שנתיים וכיום מכהנת בתפקיד כרמל אמיר ולצידה בוגרת השבט ל-אל רז (במשרה חלקית). לשבט פעילויות רבות ומגוונות, והשנה נפתחה בסמינר לשכב"ג שנערך במחנה באלפיין בלינה באוהלים, במשך שני לילות ובמה שהיה הכי קרוב למחנה בישראל. השכב"ג עבר פעילויות גיבוש, פעולות בנושאי הדרכה וחוויות צופיות כמו בישראל לקראת שנת הפעילות עם החניכים. לשבט מצדה מצטרפים בכיתה ד' לתוכנית המלאה. השבט השתתף ב"יום המצוה" ואסף בגדים ואביזרים שונים לפי רשימות שחולקו מראש לקבוצות, פעולה שהוכתרה בהצלחה רבה. בפעולה האחרונה נערך טקס הזכרון ליצחק רבין שהובילו גדוד ח' ולהקת השבט שמונה כ-30 ילדים עליהם מנצחות יפעת יחזקאל, עדי פסח ול-אל רז. בטקס המרשים שנערך באולם הגדול של הגיי סי סי השתתפו משפחות השבט והקהילה הרחבה הוזמנה. תצוגה מרשימה מחייו בצה"ל ומחייו הפוליטים של רבין הוצגה בכניסה לאולם.

   

  שבט ערבה בסיום יום טיול | צילום: שבט ערבה ()
  שבט ערבה בסיום יום טיול | צילום: שבט ערבה

   

  בכל השבטים שוררת אוירה חמה ומקבלת. השבטים פתוחים כל השנה לקבלה של חניכים חדשים, ומחבקים ילדים חדשים שרק נוחתים כאן לצד ילדים ותיקים שנולדו וגדלים בארה"ב וסופגים את החינוך לאהבת הארץ ולערכים. הפעולות והפעילויות מועברות ע"י הנוער כשהמבוגרים משמשים כמטרייה שמפקחת, מארגנת ומגנה על הפעילויות שיתנהלו כסדרן.

  פורסם לראשונה 12/11/2015 00:27

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים