שתף קטע נבחר

אין הנחה? פשרה בין "סינמה סיטי" לקשישים

אזרחים ותיקים שקנו כרטיסים לסרטים באמצעות האינטרנט לא קיבלו את ההנחה המגיעה להם על פי חוק. לפני התביעה הגיעו הצדדים להסדר

שלושה אזרחים ותיקים שטענו שלא התאפשר להם לקבל הנחה עבור כרטיסי קולנוע שרכשו דרך האינטרנט, הגישו בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד "סינמה סיטי" ו"יס פלאנט". אלא שעוד לפני הדיון בתביעה הגיעו לאחרונה הצדדים להסדר פשרה: מעתה יזכו אזרחים ותיקים להנחה כבר בקנייה ברשת, ורק יידרשו להציג תעודת אזרח ותיק בקופות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

חוק האזרחים הוותיקים קובע כי תושבי ישראל המגיעים לגיל פרישה זכאים לקבל תעודה המקנה להם בין היתר הנחה בשיעור של 50% בדמי כניסה לבתי הקולנוע ולמופעי בידור. שלושה אזרחים ותיקים שיזמו את התביעה טענו שהחוק לא כובד על ידי "סינמה סיטי" ו"יס פלאנט".

 

לטענתם, מפעילות בתי הקולנוע מנעו מהם את האפשרות לרכוש כרטיסים לסרטי קולנוע ישראלים בהנחה מ"רחוק" – כלומר באמצעות האינטרנט - ואף לא זיכו אותם על הסכום המלא ששילמו בזמן איסוף הכרטיסים בקופת בית הקולנוע.

 

בתגובה לבקשה של השלושה לאישור תובענות ייצוגיות, טענו מפעילות בתי הקולנוע שדרישת המבקשים לקבל הנחה דרך הרשת אינה אפשרית ומנוגדת לתקנות. לשיטתן, הצגת התעודה של "אזרח ותיק" היא תנאי לקבלת ההנחה, ורק בקופה ניתן לזהות את הנושא שלה.

 

במהלך יולי 2015 הוגשה בקשה לאישור הסדר פשרה שלפיו כל אזרח ותיק יוכל לרכוש כרטיסי כניסה לסרטים ישראליים באמצעות האינטרנט, בכפוף להצגת תעודת אזרח ותיק או תעודת זהות במעמד קבלת הכרטיסים בקופה.

 

השופט פרופ' עופר גרוסקופף הבהיר שבעקבות הקושי הטכני להזדהות בזמן הרכישה באינטרנט כאזרח ותיק, סיכויי התביעה ממילא לא היו גבוהים, והוא התרשם שההסדר "ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה".

 

עוד ציין השופט כי מפעילות בתי הקולנוע בחנו את תנאי ההסדר על ידי הפעלת "פיילוט" שנמשך חודשיים ועבר ללא תקלות – כך שאין מניעה ליישם אותו.

 

לפיכך הגיע השופט למסקנה שיש לאשר את הסדר הפשרה כמבוקש, ולתת לו תוקף של פסק דין. הוא הורה למפעילות בתי הקולנוע לשלם 5,000 שקל לכל אחד מהמבקשים שנשארו בתובענה, בנוסף לשכר טרחת בא הכוח שלהם בסך 80 אלף שקל.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים נמצאים בפסק הדין
  • עו"ד ארז בר-זיו עוסק בתביעות ייצוגיות
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים