שתף קטע נבחר

בודדות אבל ממש לא לבד: יומן מסע באינסטגרם

ליזה וג'וליה עלו לארץ כדי להתגייס לצבא - הן לא הכירו לפני כן, אבל הרצון והאהבה למדינת ישראל חיברו ביניהן ומאז הן בלתי נפרדות. במלאת עשור לפרויקט כנפיים של הסוכנות היהודית וקרן מיראז' הן מספרות את סיפור מסען ביומן אינסטגרם מרגש

"אנחנו - ליזה ירמקוביץ' וג'וליה קלרמן - בנות 19 ו-22, עלינו לפני שנתיים לישראל, במסגרת תוכנית סל"ה של הסוכנות היהודית ונקלטנו במרכז הקליטה בכרמיאל".

 


ג'וליה: "כשעליתי לישראל הרגשתי שסוף-סוף הגעתי הביתה, נולדתי באוקראינה ורציתי לעלות ארצה מאז שאני זוכרת את עצמי. התחלתי כאן דף חדש. הגעתי לכאן והגעגועים למשפחה ולחברים היו קשים אבל אז הכרתי את ליזה, הכרנו במרכז הקליטה והתחברנו ישר, היה כיף במרכז הקליטה, הרבה טיולים ושיעורי עברית ברמה, רק בזכות המורה שלנו שולי אנחנו עכשיו מדברות עברית שוטפת".

 

ליזה: "אני הגעתי לארץ מבלרוס, היינו שנה במרכז הקליטה ואז עברנו לגור ברמת השרון . במרכז הקליטה של הסוכנות היהודית קיבלנו סיוע והכוונה, לימדו אותנו איך לחפש דירה, אילו שאלות לשאול, מה לבדוק לפני שנכנסים לדירה חדשה ועל מה להתעקש. זה מאוד עזר לנו".

 

ג'וליה: "כיף לנו לגור יחד. אנחנו מסתדרות ומבינות אחת את השנייה, אנחנו פותרות ביחד בעיות מחיי היום יום, זה מחפה מעט על החוסר במשפחה".

 

 

ליזה: "היה ברור לי שאתגייס לצבא, על אף שיכולתי ישר ללמוד, רציתי להיות לוחמת להרגיש ולדעת מה זה, חשבתי שזאת תהיה הדרך הטובה ביותר להשתלב בחברה הישראלית. התגייסתי לצה"ל והתחלתי לשרת בקרקל, אני נמצאת עכשיו בקורס מ"כיות, אני העולה החדשה היחידה בקורס, החיילים האחרים מקבלים אותי נהדר, קשה לי אבל אני מאושרת".

 

ג'וליה: "חלמתי להתגייס לצבא מגיל צעיר. היה לי מאוד חשוב לעשות תפקיד משמעותי, כדי לתרום למדינה כמיטב יכולתי וכמה שיותר, צבא בעיניי זאת גם מחויבות וגם חוויה לכל החיים - התגייסתי לחיל הים".

 

 

ג'וליה: "הגעגועים למשפחה הם מאוד קשים לפעמים. גדלתי בעיר קטנה ושקטה במקום נפלא, גם הכלב והחתול שלי נשארו שם, אמא שלי חסרה לי מאוד, קשה לי שאני לא יכולה לחבק אותה ולבוא הביתה מתי שבא לי, היא ביקרה פה בארץ, וגם אני נסעתי פעם אחת".

 

ליזה: "אני מתגעגעת מאוד לקבוצת הכדורסל שלי בבלרוס, ולהורים שלי – הם דואגים לי מאוד, באופן טבעי, והם חסרים לי מאוד".

 

 

 

 

ג'וליה: "החברים הנהדרים שהכרנו בצבא מקלים מאוד על הגעגועים, הם מזמינים אותנו לארוחות שישי בביתם, וגם יש לנו אמא מאמצת נהדרת ברמת השרון שבלב ענקי תמיד מזמינה אותנו לארוחות שישי בביתה עם כל המשפחה שלה".

 

 

ג'וליה: "אני ציונית וגאה להיות ישראלית. אחרי הצבא החלום שלי ללמוד ולבנות את העתיד של כאן בישראל. כל החיים שלי הייתי בקשר עם הסוכנות היהודית, השתתפתי בפרוייקט 'מסע' ועליתי בעזרת הסוכנות, לקראת השחרור אני מתכננת להצטרף לתוכנית "כנפיים" לקבל הכוונה וייעוץ לגבי המשך דרכי באזרחות".

 

ליזה: "אני מתכננת לחתום קבע בצבא, העתיד שלי הוא בישראל".

 

 

 
 

מדי שנה משרתים בצה"ל אלפי עולים שעלו לבדם לישראל מרחבי תבל כדי לבנות כאן את עתידם. פרויקט כנפיים,

המופעל על ידי קרן מיראז' והסוכנות היהודית, בשיתוף עם צה"ל, מלווה את העולים הבודדים במהלך השירות הצבאי ולאחר השחרור מצה"ל, על מנת להקל על השתלבותם בחברה הישראלית. נציגי הפרויקט מלווים את העולים באמצעות מתנדבים, מלגות, הכוונה כלכלית וייעוץ מקצועי בתחום הדיור, ההשכלה והתעסוקה. הפרויקט פועל בתמיכה של גופים שונים ובהם קרן היסוד, נשות "אריה יהודה", ארגון רוטרי, עמותת "אח גדול" ועוד. מאז הקמת הפרויקט לפני עשר שנים, השתתפו בו אלפי חיילים עולים בודדים שהגיעו לישראל מכל רחבי תבל.

 

התוכנית שחוגגת עשור להקמתה, תקיים היום (3.12) אירוע הצדעה לחיילים עולים בודדים באולם סמולרש, במעמד יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי, ח"כ מייקל אורן, ח"כ איתן כבל ונציגת קרן מיראז', עדי בובליל. המשתתפים יחגגו בהופעה של מוקי, הענקת מלגות לזוכי תחרות צילום 'ישראל שלי' ושלל הפתעות נוספות.

 

למידע נוסף על פרויקט "כנפיים" של קרן מיראז' והסוכנות היהודית https://www.facebook.com/wingsidf/ 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים