שתף קטע נבחר

גילה בסרטון וואטסאפ שאביו נרצח בפיגוע בת"א

ראובן אבירם בן 51 מרמלה נרצח בפיגוע בבית פנורמה. בנו היחיד, אוריאל (25), נחשף לכך שאביו נרצח בסרטון שתיעד את הזירה בוואטסאפ. אהרון יסייב, בן 32 מחולון, עבד בחנות סקאל בבניין ושם נרצח. אביו סיפר: "הוא היה בן תורה, הוא החזיר אותנו בתשובה"

מימין: אהרון יסייב וראובן אבירם, נרצחי הפיגוע ()
מימין: אהרון יסייב וראובן אבירם, נרצחי הפיגוע

 

נרצח במהלך התפילה ביום העבודה: אהרון יסייב, בן 32 מחולון, הוא אחד משני נרצחי הפיגוע בבניין פנורמה בתל אביב. בפיגוע נרצח גם ראובן אבירם, בן 51 מרמלה. ראאד אל-מסאלמה, מחבל פלסטיני שעבד במסעדה סמוכה באישור, הוא שרצח את השניים ופצע כמה בני אדם נוספים, לפני שעובדים במקום השתלטו עליו. בנו היחיד של אבירם, אוריאל (25), נחשף לכך שאביו נרצח בסרטון שקיבל בוואטסאפ, שבו נשלח לו תיעוד לא מצונזר מהזירה. "הוא היה החבר הכי טוב שלי. אדם צנוע שהלך מאיתנו בטרם עת", ספד לו הבן.

 

הבן אוריאל אמר: "אסון גדול פקד אותנו, טרגדיה נוראית. אבא היה העוגן של המשפחה. איש שמח עם לב ענק ונתינה אינסופית. אבא אהב מאוד לקרוא והיה איש משכיל ובעל ידע רחב".

 

אבירם עבד כמלטש יהלומים ותכשיטן. גיסו של אבירם, יעקב מאיר, קבל: "זה ממש לא בסדר. זה חוסר אחריות. עוד לפני שהמשפחה קיבלה הודעה הבן קיבל הודעת ווטסאפ, ראה צילומים לא מצונזרים. זה לא בסדר שככה מצלמים ומפיצים".

 

אבירם יצא סמוך לשעה 13:00 לארוחת צהריים במסעדה הבוכרית שבה אהב לאכול, וחזר לתפילת מנחה בבית הכנסת באחד מבתי העסק בבניין. אבירם נרצח בדקירות סכין של המחבל "כשהוא בדיוק התכוון להיכנס לתפילת מנחה, הוא לא הספיק להתפלל", אמר גיסו אלברט מושייב. קרוב משפחה נוסף הוסיף: "אבירם הוא בחור מדהים, חברה'מן אמיתי. תמיד דאג למשפחה ומה שעניין אותו זה הבית והעבודה שהיום לא חזר ממנה".

 

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

זירת הפיגוע (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
זירת הפיגוע(צילום: אבי מועלם)

 

לדברי מאיר, "הם היו משולש, אבא, אמא והבן. עכשיו צלע אחת תחסר במשולש המשפחתי המאוד חזק". אבירם נולד באוזבקיסטן ובגיל שנה עלה ארצה. בשנים האחרונות עבד בתעשיית התכשיטים והיהלומים כצורף. מושייב סיפר כי יותר מ-15 שנים יצא אבירם מדי בוקר מביתו ברמלה למקום עבודתו בבית פנורמה. מאיר הוסיף: "אולי יש נחמה קטנה בכך שהוא הציל את המתפללים בבית הכנסת, שהוא נכנס פנימה וצעק 'דקרו אותי, דקרו אותי' וקרא להם לסגור את הדלת". 

 

ראש עיריית רמלה, יואל לביא, אמר: "רמלה כולה משתתפת באבל הקשה של משפחת אבירם ומחבקת אותם בשעתם הקשה. כולי תקווה שישראל תדע ללכוד את כל הרוצחים ובמיוחד את שולחיהם שבאכזריותם הרבה רוצחים חפים מפשע". 

 

"מנע בגופו דקירות נוספות"

יסייב, אב לחמישה, עבד בחנות סקאל במקום. אביו, יוסף, סיפר כי שמע על הפיגוע עת היה במקום עבודתו. "הגעתי לבית החולים ואמרו לי שהוא לא ברשימה. בהתחלה הייתה לי הקלה, חשבתי שהוא פצוע ואז באה משטרה וניידת וסיפרו שהוא היה זה שהציל את האנשים ומנע בגופו את הדקירות של שאר האנשים והכניסה של המחבל". עוד סיפר: "הוא היה בן תורה, הוא החזיר אותנו בתשובה. הילדה הגדולה שלו עלתה השנה לכיתה א' ובתו הקטנה נולדה לפני ארבעה חודשים. אלוהים לוקח אנשים טובים".

 

מעסיקו של יסייב סיפר כי הוא עבד אצלו בשבע השנים האחרונות. "הוא הלך להתפלל, ולא חזר", אמר וסיפר על אדם "משכמו ומעלה. הוא חרדי שעבד לפרנסתו, אבא לחמישה ילדים שפרנס אותם בכבוד".

 (צילום: אבי מועלם ) (צילום: אבי מועלם )
(צילום: אבי מועלם )

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זירת הפיגוע בבית פנורמה בעיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע בבית פנורמה בעיר(צילום: AFP)
 

מושייב הוסיף: "אשתי שמעה על הפיגוע, ראובן הבעל של אחותה עובד שם. היא מאוד פחדה והרגישה רע. היא חייגה אליו והוא לא ענה. אחרי כמה שעות באו הבייתה ואמרו לנו שרצחו את ראובן". מושבייב אמר כי רק בשבת האחרונה נפגשו ודיברו על המצב הביטחוני. "אבירם אמר, 'אסור לתת לערבים להיכנס. הם רק עושים בלגן, הם מסוכנים'. והיום ערבי רצח אותו בסכין".

 

קצת לאחר השעה 14:00 נדקרו אבירם ויסייב על ידי אל-מסאלמה, בן 36 מדורא באזור חברון אב לחמישה שרק לפני חודש נולדו לו תאומים. אדם נוסף נפצע באורח בינוני בפיגוע הדקירה בבניין פנורמה בדרך בן צבי שבדרום תל אביב. למחבל הדוקר אין עבר ביטחוני והוא הועבר לחקירת השב"כ.   

 

שכנו של יסייב סיפר: "הוא היה בחור טוב, איש זהב שעושה מעשים טובים". אבי כהן, חברו מהשכונה הוסיף: "אהרון עובד בחנות סקאל ועלה למעלה להשלים מניין. אני שהייתי סמוך לבניין פנורמה שמעתי סירנות ואמבולנסים אבל רק אחרי שעה שמעתי שזה הוא. אני מכיר אותו מעל 15 שנה, בחור טוב וירא שמיים, צנוע שהקים משפחה יפה. הוא היה איש צדיק שהיה בצבא, למד תורה ועובד. היינו אמורים היום לחגוג יום הולדת לאחד מאחיו ובמקום זה הגענו לנחם את בני המשפחה. הם מפורקים".  

  

המחבל שביצע את הפיגוע הגיע לבניין פנורמה עם סכין והחל לדקור את כל מי שנקרה בדרכו. שמעון ועקנין, שהתפלל בבית כנסת מאולתר בבניין, סיפר כי אחד הפצועים רץ לתוך בית הכנסת, והמתפללים שהבחינו במתרחש סגרו את הדלת: "דקה אחרי שהתחלנו תפילת 18 נכנס אדם, כולו דם, ונפל על המתפללים. אחד מאיתנו ראה מחבל עם סכין ענקית מנסה להיכנס לבית הכנסת והספקנו לסגור את הדלת. עמדנו עשרה אנשים על הדלת, אבל הוא היה חזק ודחף בניסיון להיכנס פנימה. חלק מהמתפללים טיפלו בפצוע ששכב על הרצפה, שמוּ לו סמרטוט וכמה בדים על הפתחים שלו".

 

אזרח נוסף שנכח במקום, ישראל בכר, השליך מוט על המחבל והביא ללכידתו. העובד שבחנות הסמוכה, חמודי סיקסיק, סייע לחילוצו, אחרי שהמחבל רדף אחריו. "שמענו צעקות, לפעמים יש פה צעקות על חניה, ומישהו צועק 'מחבל, מחבל'", סיפר בכר, בעלי חנות הדפסה ליד החנות שבה נערכה תפילת מנחה, שבמהלכה ניסה המחבל לדקור. "יצאתי החוצה וראיתי מישהו שוכב על הקרקע ומישהו דוקר בטירוף. הוא היה באטרף".

 

כשעתיים לאחר מכן אירע פיגוע נוסף, הפעם בגוש עציון - והיום הזה הפך לקטלני ביותר מאז תחילת גל הטרור. שלושה בני אדם נרצחו ועוד ארבעה נפצעו בפיגוע ירי ודריסה ליד אלון שבות. מתחקיר ראשוני עולה כי מחבל הגיע במכוניתו ממערב למזרח בכביש שבין אלון שבות לצומת גוש עציון. המחבל הבחין בעומס תנועה לכיוון צומת הגוש, עקף את הרכב והחל לירות ללא הבחנה עם תת-מקלע מדגם עוזי לכיוון כלי הרכב שעמדו בפקק.

 

שבעה בני אדם נפצעו בפיגוע בגוש עציון, מתוכם שלושה נרצחו: צעיר בן 18, אזרח זר, גבר בן 50 ופלסטיני כבן 40 שעמד בפקק. המחבל המשיך בנסיעתו והתנגש בכלי רכב ובכך נבלם מסע הירי. הוא נלכד ונלקח לחקירה של כוחות הביטחון. בתחילה עלה חשש למפגעים נוספים, אך ככל הנראה פעל המחבל לבדו.

 

מאז תחילת אוקטובר נהרגו בפיגועים 19 בני אדם, בהם לוחם מג"ב, לוחם צה"ל, אזרח פלסטיני ואזרח אריתראי. שבעה מהקורבנות נרצחו בששת הימים האחרונים. אזרח ישראלי נוסף נהרג באופן עקיף בגל הטרור לאחר שזוהה בטעות כמחבל: שמחה חודדטוב בירושלים.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים