שתף קטע נבחר

עם אישור: המחבל בת"א עבד במסעדה סמוכה

ראאד אל-מסאלמה מדורא, שדקר ורצח שניים, עבד בהיתר במסעדה באזור. לפי צה"ל הוא היוצא מן הכלל: בעשור האחרון פלסטינים שעבדו בהיתר לא ביצעו פיגועים, וגם כעת צה"ל מאפשר לכ-110 אלף פלסטינים לעבוד בישראל

המחבל ראאד אל-מסאלמה ()
המחבל ראאד אל-מסאלמה

אחד הסיוטים הגדולים של מערכת הביטחון ושל גורמי המנהל האזרחי בפרט, שאמונים על הנפקת אישורי העבודה לפלסטינים בישראל, הוא שאחד מהם יבצע פיגוע בחסות ההיתר שניתן לו. כך אירע היום (ה') בפיגוע הדקירה בבניין פנורמה בתל אביב: ראאד אל-מסאלמה, פלסטיני בן 36 מדורא באזור חברון, דקר למוות שני בני אדם ופצע אדם נוסף באורח בינוני. למחבל אין עבר ביטחוני והוא הועבר לחקירת השב"כ. הוא עבד במסעדה סמוכה לזירת הפיגוע, באישור עבודה, נשואי ואב לחמישה. רק לפני כחודש נולדו לו תאומים. אמו של המחבל התראיינה לתקשורת הפלסטינית ואמרה שבנה הביא גאווה וכבוד לפלסטינים בכלל ולחברון בפרט.

 

קצין בכיר מאוד בצה"ל אמר לפני כחודש כי בעשור האחרון לא נרשם מקרה שבו פלסטיני בעל היתר עבודה ביצע פיגוע, אף שמאות אלפי פלסטינים קיבלו היתרים כאלה ונכנסו לעבוד בתחומי המדינה. עוד ציין הקצין כי המחבלים שביצעו פיגועים בישראל היו שוהים בלתי חוקיים.

 

המדיניות של מערכת הביטחון בגל הטרור היא להפריד בין האוכלוסייה הפלסטינית לבין גורמי הטרור ולהמשיך לאפשר עד כמה שניתן בחופש התנועה והתעסוקה למי שאינו מוגדר כ"מנוע שב"כ".

 

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זירת הפיגוע בתל אביב (צילום: אבי מועלם ) (צילום: אבי מועלם )
זירת הפיגוע בתל אביב(צילום: אבי מועלם )
 

לפי מדיניות זו, צה"ל אפשר גם בימים אלו לכ-110 אלף פלסטינים לעבוד בהיתר: 60 אלף בעבודה בעורף ישראל, 20 אלף כסוחרים, והיתר כעובדים בבנייה או במפעלים בהתנחלויות באיו"ש. ספק גדול אם מדיניות מקלה זו, שנועדה להיות כלי מרסן לאלימות, תשתנה לאור הפיגוע הזה. כרגע לא צפויה הטלת סגר על איו"ש אך הסוגיה צפויה לעלות שוב בישיבות הערכות מצב של מערכת הביטחון בעקבות הפיגוע.

 

המחבל שביצע את הפיגוע היום הגיע לבניין פנורמה עם סכין והחל לדקור את כל מי שנקרה בדרכו. שמעון ועקנין, שהתפלל בבית כנסת מאולתר בבניין, סיפר כי אחד הפצועים רץ לתוך בית הכנסת, והמתפללים שהבחינו במתרחש סגרו את הדלת: "דקה אחרי שהתחלנו תפילת 18 נכנס אדם, כולו דם, ונפל על המתפללים. אחד מאיתנו ראה מחבל עם סכין ענקית מנסה להיכנס לבית הכנסת והספקנו לסגור

את הדלת. עמדנו עשרה אנשים על הדלת, אבל הוא היה חזק ודחף בניסיון להיכנס פנימה. חלק מהמתפללים טיפלו בפצוע ששכב על הרצפה, שמוּ לו סמרטוט וכמה בדים על הפתחים שלו".

 

אזרח נוסף שנכח במקום, ישראל בכר, השליך מוט על המחבל והביא ללכידתו. העובד שבחנות הסמוכה, חמודי סיקסיק, סייע לחילוצו, אחרי שהמחבל רדף אחריו. "שמענו צעקות, לפעמים יש פה צעקות על חניה, ומישהו צועק 'מחבל, מחבל'", סיפר בכר, בעלי חנות הדפסה ליד החנות שבה נערכה תפילת מנחה, שבמהלכה ניסה המחבל לדקור. "יצאתי החוצה וראיתי מישהו שוכב על הקרקע ומישהו דוקר בטירוף. הוא היה באטרף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים