שתף קטע נבחר

מהי סוג הרפואה המשלימה שמחזקת את חולי הסרטן?

בתי החולים בארץ מודעים להשפעה החיובית של הרפואה המשלימה על חולי הסרטן וברובם ישנן יחידות המשלבות טיפול ברפואה משלימה יחד עם טיפול קונבנציונלי כנגד המחלה. מחקר חדש גילה מהו הטיפול המשלים היעיל ביותר

חולי סרטן מטופלים בתרופות אגרסיביות שגורמות לתופעות לוואי קשות. גם לרפואה המשלימה יש שיטות טיפול יעילות שמסייעות לחולי סרטן להתמודד הן עם המחלה והן עם הטיפולים הקשים. מחקר שפורסם לאחרונה מצא כי הרפואה הסינית תורמת רבות הן לשיפור איכות החיים של החולה והן לתהליך ההחלמה. איך זה עובד?

 

קראו עוד על רפואה סינית:

רפואה סינית: איך מתבצעים האבחון והטיפול

מחקר ישראלי: דיקור תורם להצלחת טיפולי פוריות

דיקור אורטופדי: השיטה שמעלימה כאבי שרירים

 

כיצד נוצר סרטן?

גוף האדם ורקמותיו מורכבים מאבני בניין קטנות הקרויות תאים. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה הצורה: על ידי חלוקה המתרחשת באופן מסודר ומבוקר.

 

אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק בצורה לא מבוקרת, והופכים להיות סרטניים. כשמדברים על סרטן, לא מדובר במחלה אחת בלבד, אלא על קבוצת מחלות המורכבות מלמעלה מ-100 סוגים שונים. ההבדל בין סוג הסרטן תלוי באיבר בו הוא מתפתח.

 

לפי נתוני משרד הבריאות לשנת 2008, שכיחות הסרטן עומדת על כ-40% בקרב גברים, כלומר גבר אחד מכל מ-2.5 גברים, יחלה בסרטן במהלך חייו, ובכ-35% בקרב נשים, כלומר אישה אחת מכל שלוש נשים, תחלה בסרטן.

 

הבשורה החיובית היא כי חקר הסרטן הולך ומתפתח במהירות, ועם השנים נמצאות בדיקות ותרופות חדשות במטרה לגלות ולטפל בסרטן כבר בשלביו המוקדמים. לצערנו, הטיפולים הללו מלווים לרוב בתופעות לוואי קשות אשר מקשות על התפקוד היום יומי של אותם מטופלים, וביניהן: כאבים, בחילות, הקאות, שילשולים, דיכאון וחרדה, עייפות ועוד.

 

איך רפואה משלימה עוזרת לחולי סרטן?

רפואה משלימה הוא מונח המתאר טכניקות טיפול שאינן קיימות ברפואה הקונבנציונלית (המערבית). חלק מן הטכניקות הללו מגיע מן הרפואה הסינית. הרפואה המשלימה מבקשת לתת טיפול ״משלים״, בנוסף לטיפול הרגיל של הרפואה המערבית. לשילוב זה של רפואה מערבית ומשלימה ניתן מינוח חדש ברפואה - ״רפואה אינטגרטיבית״. יחידות לרפואה אינגרטיבית ניתן למצוא כמעט בכל בית חולים בארץ.

 

מחקר שהתפרסם באוקטובר 2015 בכתב העת ״Oncotarget״ האוסטרלי, קבע כי הרפואה הסינית עשויה לשפר את איכות חייהם של חולי סרטן. במחקר זה שולבו ונותחו תוצאותיהם של 67 מחקרים שונים שבוצעו בין השנים 2000-2013 בנושא רפואה משלימה, בהם השתתפו סך הכל 6,806 חולים.

 

המחקר מצא כי אמנם טכניקות רבות מן מהרפואה המשלימה משפרות את איכות חייהם של חולי הסרטן, אך אלו שבלטו במיוחד היו הטכניקות מן הרפואה הסינית. חולים שנעזרו ברפואה הסינית שיפרו משמעותית את איכות החיים, הטיפולים הפחיתו את רמת הכאב, רמת הדיכאון ורמת העייפות. בנוסף אותם מטופלים סבלו פחות משלשול, דיווחו על שיפור באיכות השינה, שיפור תפקוד מערכת העיכול וקיצור זמני ההחלמה לאחר הניתוח.

 

שיטות הטיפול היעילות

הדיקור הסיני מתבצע באמצעות החדרת מחטים דקיקות לנקודות מפתח בגוף. הדיקור אינו כואב, אך בקרב מטופלים בודדים עשויה להיות מורגשת תחושת לחץ קלה, חום או גרד. בנוסף לדיקור, יכלול הטיפול נטילת פורמולה צמחית. הפורמולה מורכבת ממספר צמחים העובדים בסינרגיה ומחזקים את תפקוד הדיקור בהשגת המטרה.

 

אחד הצמחים העיקריים בשימוש במקרים אונקולוגיים הינו צמח האסטרגולוס (Huang Qi). צמח זה תועד במהלך השנים כמעודד את ייצור כדוריות הדם הלבנות, ובכך מחזק את מערכת החיסון, אלמנט חיוני בטיפולים כנגד הסרטן.

 

צמחים אחרים נמצאו מכילים חומרים הפועלים כנגד התאים הסרטניים, וחלקם מסונטזים כיום לתרופות חדשות נגד המחלה. צמח הפוריה (Fu Ling) למשל, הוכח במחקרים כי הוא בעל השפעה על השמדתם של תאי סרטן. להבדיל מכימותרפיה, צמח הפוריה לא פוגע בתאים בריאים, וניתן לצרוך אותו לאורך זמן בכדי למנוע הישנות המחלה, לאחר שטופלה באמצעות הגישות הקונבנציונלית.

 

מהמחקר ניתן לראות כי שילוב של טיפול נגד סרטן וטיפול ברפואה סינית, עשויים לשפר משמעותית את איכות חייו ושל המטופל, ובעקבות כך גם לסייע לו בהצלחת הלחימה בסרטן ובהחלמה מהמחלה.

 

הכותב הוא בוגר מכללת מדיסין לרפואה סינית, מומחה לדיקור וצמחי מרפא סיניים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הרפואה הסינית עשויה לשפר את איכות חייהם של חולי סרטן
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים