שתף קטע נבחר

מ"כלא עכו" עד "כריעת צפרדע": לעצור פצצות מתקתקות

כובלים בחקירות לכיסא, מונעים שינה, חושפים לקור קיצוני: עצורים פלסטינים וארגונים כמו בצלם טענו בעבר כי שב"כ עינה אותם בשיטות שונות. לאחר חשיפת ynet לפיה גם נגד חשודים יהודים בטרור נעשה שימוש בנוהל זה: מהם אמצעי החקירה האפשריים?

"תכליתה של החקירה המתנהלת בימים אלה היא סיכול פיגועים עתידיים. במהלך החקירות ננקטו אמצעים המתאימים לתכלית זו". במשפט זה הבהירו אתמול (ה') למעשה בשב"כ שלראשונה חשודים יהודים בטרור נחקרו כ"פצצות מתקתקות". אבל מהו בדיוק אותו נוהל, שהשימוש בו נחשף נגד עצורי דומא נחשף לראשונה ב-ynet, ובאילו אמצעים ניתן להשתמש במקרים אלו?

כמה משיטות החקירה, על פי "בצלם" (איורים: ישי מישורי) (איורים: ישי מישורי)
כמה משיטות החקירה, על פי "בצלם"(איורים: ישי מישורי)

בחודש האחרון טוענים פעם אחר פעם עורכי דינם של העצורים בפרשת רצח משפחת דוואבשה כי חוקרי השב"כ מענים אותם. בשב"כ, עם זאת, פרסמו לאחרונה הודעות חריגות המבהירות את הצורך בחקירות הרצח בדומא והכחישו חלק משיטות החקירה שנטען כי נעשה בהם שימוש. בהודעה שפורסמה היום הבהיר השב"כ כי הנחקרים לא הוטרדו מינית, לא נפגעו איבריהם האינטימיים, לא נעשה שימוש בנוהל המכונה "מיטת סדום", והחוקרים גם לא בעטו, ירקו וחשמלו את גופם של נחקרים.

 

אז מה כן נעשה? זאת, כמובן, לא ברור. מקור ביטחוני הבהיר כי אגף החקירות בשב"כ קיבל לפני 10 ימים את ההיתר החקירתי שבו השתמשו עד כה רק כלפי מחבלים ערבים, לאחר שעלה חשש כי שותפיהם לפעולות הטרור של עצורי דומא - שאינם בכלא - עומדים לבצע פיגועים נוספים. נוהל "פצצה מתקתקת" מתיר שימוש חריג באמצעי חקירה קיצוניים רק בתנאי שהמטרה היא סיכול פיגועים שיצאו לדרך. שימוש באמצעי חקירה קיצוניים אסור אם מדובר בניסיון לפענוח פרשיות עבר.

 

דו"חות של ארגוני זכויות אדם ועתירות שלהם לבג"ץ בעבר עשויים לשפוך מעט אור על אותם אמצעי חקירה שבהם משתמשים נגד החשודים היהודים. בדו"ח "בצלם" ב-2010, שכלל עדויות של 121 עצורים פלסטינים - חלקם מוגדרים כ"פצצות מתקתקות" - הובאו חלק משיטות החקירה. 

 

אזיקים וחבלים

לפי אותו דו"ח, העצורים הפלסטינים נכבלו לכיסא באופן שמנע מהם להזיז את גופם. עורכי הדין של עצורי דומא טענו כי בחקירות נאזקו החשודים לכיסא או למיטה, באמצעות אזיקים וחבלים, כאשר הידיים קשורות מאחורי הגב והרגליים אזוקות משני צדי הכיסא. החשודים היהודים טענו גם כי לעתים הושבו על כיסא ללא משענת, כאשר הידיים קשורות לאחור והכיסא נמצא בזווית של 45 מעלות. כך החשוד נאלץ להפעיל את שרירי הבטן על מנת שלא ליפול לרצפה.

 

בדו"ח של "בצלם" מלפני חמש שנים דיווחו 13 מבין 121 הכלואים הפלסטינים על מניעת שינה שנמשכה למעלה מ-24 שעות. חלקם, לפחות לפי הטענות, נחקרו כמה יממות רצופות עם הפסקות קצרות בלבד לשינה. העצורים דיווחו כי תנאי ההחזקה בצינוק ובחדר החקירות פגעו ביכולתם לישון, גם ללא הפרעה יזומה.

כמעט בכל תאי התינוק אין חלונות. אילוסטרציה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כמעט בכל תאי התינוק אין חלונות. אילוסטרציה(צילום: עידו ארז)

אמצעי חקירה אחר הוא מניעת אור. בדו"ח מ-2010 נטען כי תאי הצינוק זעירים והמזרן תופס כמעט את כל שטח התא. כמעט בכל תאי הצינוק אין חלונות ואין דרך להבחין בין יום לבין לילה. האוורור מלאכותי בלבד, וכרבע מהכלואים הפלסטינים דיווחו שלתאים הוזרם אוויר קר מאוד או חם מאוד. האור בתאי הצינוק דולק 24 שעות ביממה, מצב שגרם לכלואים לכאבי עיניים ולקשיים בראייה.

 

החשודים ברצח משפחת דוואבשה טענו גם כי נעשה שימוש באמצעי המכונה "כלא עכו". לטענתם, הכניסו חשודים לתא שבו כמה מדובבים. לאחר זמן מסוים מתפתחת קטטה מבוימת, וחברי התא מאיימים על העצור כי אם לא ימסור מידע חשאי לגביו ויוכיח שאינו משת"פ - הוא ייפגע. לפחות לטענתם, חשודים הוכו לאחר מכן, כשסירבו להודות בפעולות שביצעו או לא ביצעו.

 

אמצעי חקירה אחרים שכלולים בנוהל "פצצה מתקתקת", לפחות לפי ארגוני זכויות אדם, הם מוזיקה מחרישת אוזניים, בידוד ומניעת מפגש עם עורך דין ללא הגבלת זמן, חשיפה לקור וחום קיצוניים, איומים  ו"טלטולים". 

 

דיווח: שקד נפגשה עם אמו של עצור

בינתיים פורסם בעיתון היהודי-אמריקני "פורוורד" כי שרת המשפטים איילת שקד נפגשה בשבוע שעבר עם אמו של עצור יהודי-אמריקני בפרשת הרצח. בפגישה החריגה נכח גם פרקליטו של העצור, עדי קידר מארגון "חוננו". משפחתו של אותו עצור טענה כי הוא ניסה לשים קץ לחייו, אבל בהודעת השב"כ אתמול נאמר כי מדובר בשקר - ואף עצור לא ניסה להתאבד.

 

מלשכת השרה שקד נמסר כי היא "נפגשה עם האמהות לאחר שהפגינו מול ביתה, כפי שעושה בנושאים שונים, ושמעה את טענותיהן בדבר הפרת זכויות נחקרים. השרה בדקה את טענותיהן ומצאה כי השב"כ מבצע תפקידו נאמנה בתאום ובפיקוח מערכת המשפט".

 

מאז 1999, כשבוטלו העינויים בישראל בעקבות פסיקת בג"ץ, הוחלט שמותר להשתמש ב"טלטולים" בחקירה, לרבות אמצעי לחץ פיזי מתון, רק במקרים שהשב"כ מגדיר כ"פצצה מתקתקת". במקרה כזה חוקר שב"כ, בהיוועצות עם ראש המחלקה שלו וראש השב"כ, יכולים לנקוט באמצעי חקירה מיוחדים ופיזיים - ולאחר מכן הדבר ידווח ליועץ המשפטי לממשלה כדי להעניק ל"מטלטלים" חסינות ופטור מהעמדה לדין.

 

השיטות מול הפלסטינים

לפני עשור נכתב ב"ידיעות אחרונות" כי בעקבות הבג"ץ שכללו החוקרים את שיטות החקירה נגד חשודים פלסטינים בטרור המוגדרים כ"פצצות מתקתקות" או עברו לשיטות חדשות. על פי תצהירי הנחקרים, "החקירה הצבאית" כוללת:

 

"כריעת צפרדע" ישנה ומוכרת (קמבאז, וגם חצי קמבאז) - ידיו ורגליו של הנחקר קשורות אחורנית, והוא יושב על קצות אצבעותיו עד שהוא נופל, מורם חזרה תוך כדי מכות, וחוזר חלילה. בעבר היה הראש מכוסה בשק, בעקבות הבג"ץ, זה בוטל.

 

"כיפוף בננה" מחודש - הנחקר יושב לרוחבו של כיסא חסר משענת. רגליו וידיו אזוקות לאחור. מאחוריו יושב חוקר אחד ומטה את גבו של הנחקר אחורנית, בזווית של 45 מעלות למשך פרקי זמן של עד חצי שעה. מלפניו יושב חוקר נוסף, מחזיק לו את הרגליים בין רגליו ומכה אותו בבטנו לפי הצורך. בעבר היה רק חוקר אחד, שמוריד את הגב עד לרצפה. חוקרי השב"כ מעדיפים לכנות את הבננה החדשה "כיפוף גו".

 

"תנוחת סוס" חדשה - הנחקר עומד ליד קיר כשעיניו קשורות, ידיו ורגליו אזוקות לאחור. הראש בלבד נשען על הקיר והברכיים כפופות, עד שהוא נופל, מורם בחזרה עם מכות, וחוזר חלילה.

 

"כבילה כפולה" חדשה - ידיו של הנחקר כבולות בשני זוגות אזיקים. האחד ליד פרק היד והשני באמצע הפרק. האזיקים נלחצים חזק לעצמות, וכשהאצבעות מתנפחות מדם, החוקרים לוחצים עליהן בחוזקה. עד הבג"ץ היה רק הידוק חזק של האזיקים בפרק כף היד.


פורסם לראשונה 24/12/2015 22:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איורים: ישי מישורי
אחת משיטות העינויים
איורים: ישי מישורי
מומלצים