שתף קטע נבחר

איך יודעים אם התינוק לא מתפתח טוב?

התינוק זוחל קדימה אך לא זוחל אחורה, עדיין לא מחזיק לבד בקבוק ואומר אמא במקום אבא? הורים רבים נלחצים כשתינוק מדלג על שלב אבל בדרך כלל אין סיבה לדאגה. מתי בכל זאת יש סיבה לדאגה וכדאי להתייעץ עם רופא?

התינוק שלכם גדל בקצב מדהים בשנה הראשונה לחייו: בנוסף לצמיחה לגובה ולעלייה במשקל התינוקות עוברים אבני דרך בהתפתחות, ואתם ההורים מתמוגגים מכל חיוך, צחוק, אחיזה, זחילה, היפוך, ישיבה והליכה. אבל בחיים כמו בחיים, הסדר אינו בדיוק כמו בספרים, ולכל תינוק הקצב שלו, ולעתים גם ההתפתחות הייחודית לו.

 

צפו: אחות טיפת חלב מסבירה על הדגלים האדומים בהתפתחות התינוק:

 

 

בעבר טבלאות ההתפתחות נקבו באבני הדרך בכל גיל ספציפי. אבל מאז הראו יותר ויותר מחקרים שקיימת שונות רבה בהתפתחותם של התינוקות והפעוטות, ולכן אין עוד סיבה לנקוב בגיל מדוייק לכל הישג אלא בטווח גילאים.

 

עוד בנושא:

מה קורה בביקור הראשון בטיפת חלב?

מדריך: מה עושים עם נזלת של תינוקות?

הילד סובל מדלקת גרון? רוב הסיכויים שהוא לא צריך אנטיביוטיקה

 

בשנים האחרונות הגיע עולם רפואת הילדים לתובנה נוספת חשובה - גם אם הבייבי שלכם מדלג על שלב מסויים, אין לכך כל משמעות רפואית ברוב המוחלט של המקרים. כך, למשל, דילוג על שלבים מוטוריים אינו מסוכן, כל עוד התינוק משיג את אבני הדרך לגילו או מעל גילו, עושה שימוש בארבעת הגפיים באופן סימטרי ומגלה מגוון של תנועות.

 

פעמים רבות עיכוב בשלב התפתחותי אינו נובע מבעיה רפואית, אלא מסביבתו של הילד. כך, למשל, פעוטות שאינם נמצאים במשפחתון מדגימים לעתים עיכוב חברתי או מוטורי, שנפתר בקלות באמצעות הדרכת ההורים במכון להתפתחות הילד, במרפאת ריפוי בעיסוק או בפיזיותרפיה. ילדים בבית דו לשוני יראו בשנים הראשונות לחיים אוצר מילים דל יחסית.

 

ואחרי שהבנתם שבדרך כלל אין בעיה בדילוג על שלבים, חשוב לדעת מה הם סימני ההתראה שכן דורשים התייחסות והמשך בדיקה רפואית או טיפול, ויש להסב את תשומת לבו של רופא הילדים שלכם אליו. אלו ה"דגלים האדומים" המרכזיים:

 
נורות אזהרה  הדורשות בירור רפואי

נורות אזהרה הדורשות בירור רפואי
מאיזה גיל נדרשת תשומת לב: כאשר הילד אינו מבצע את הפעולות הבאות:
בכל גיל תנועות לא סימטריות, העדפה של צד מסויים בתנועה
3 חודשים באי שקט ובוכה ללא הפסקה
חצי שנה אינו מחייך ואינו צוחק
חצי שנה אינו יוצר קשר עין, אינו עוקב אחר חפצים
9 חודשים אינו זוחל או מתיישב
שנה וחצי אינו נעמד או שאינו אומר מילים ראשונות

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בדרך כלל אין בעיה בדילוג על שלבים
צילום: shutterstock
מומלצים