שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מתגרשים ולא באמת נפרדים: למה זה לא כדאי לכם?

  אנשים יוצאים ממערכות נישואין כי לא היה להם טוב וממשיכים לסבול גם אחר כך, כי הם לא מצליחים להיפרד כמו שצריך. למה אחרי הגירושין חשוב לעשות הפרדה מוחלטת גם אם היחסים הם טובים?

  אחרי שמוטי התגרש הוא חזר לגור עם ההורים וכדי לראות את הילדים הוא נאלץ לנסוע 40 דקות צפונה ברכבת. בהתחלה גרושתו ניסתה לעזור והייתה מגיעה עם הילדים לבית הוריו, אבל מהר מאוד כולם הבינו שהטלטלה לא עושה טוב לאף אחד. מוטי וגרושתו הגיעו להסדר, שאחת לשבוע הוא יגיע בצהריים, יבלה עם הילדים ויישאר לישון.

   

  בשבועות הראשונים זה היה נורא. כל המטענים צפו ועלו, הם חיטטו זה לזו בנייד, לא הפסיקו לריב ונרדמו – הוא על הספה, היא על המיטה – כועסים. אלא שהזמן עבר והם התרגלו לסידור. פתאום מוטי החל להתגנב למיטה שלה, הוא כבר לא חמק בבוקר אלא נשאר עוד קצת ועוד טיפה, והיחסים ביניהם קיבלו תפנית מוזרה – גרושים אך משחקים אותה נשואים.

   

  אם זה היה עובד להם, אז בכיף, אבל אני פגשתי את גרושתו של מוטי כשהיא ממוטטת. היא רצתה להתחיל חיים חדשים אבל לא הצליחה להשתחרר מהקודמים, וזה חירפן אותה, את מוטי ואת הילדים שהתבלבלו ולא הבינו אם אמא ואבא חוזרים להיות ביחד.

   

  הכתבות הקודמות:

  אין לך כסף? תחליטי שזה בידיים שלך

  באנו חושך לגרש: יצאת מחושך לאור - היפטרי מרגשות האשם

  מתגרשת? אל תהיי חברה של הילדים - תישארי אמא

   

  להיפרד כדי להתחיל לבנות קשר חדש

  מוטי, מסתבר, לא לבד. ישנם לא מעט זוגות שמתגרשים או נפרדים וממשיכים להתראות בקצב לא מניח את הדעת. זה מתחיל כשהיא קוראת לו לתלות תמונה שנפלה, שוכחת שלפני רגע היא רצתה לתלות אותו, זה ממשיך כשהוא מרגיש מספיק בנוח להופיע בלי התרעה בבית שפעם היה שלהם כדי לראות שהיא מסתדרת או שהכל בסדר אם הילדים, וממשיך לתוך כאוס של יחסים שמשגע את כולם.

   

  קשר טוב אחרי גירושין הוא משאת נפשם של כל זוג שיוצא לחיים אחרים, אבל צריך לשחרר לפני שבונים מחדש. בכל פרידה יש צד פגוע שמלקק את הפצעים, והם לא יתרפאו אם כל פעם יפתחו אותם. "אם אתה אוהב מישהו תשחרר אותו", שר סטינג, וזה עוד יותר נכון כשאתה כולך מבולבל והגבול בין שנאה לאהבה מטושטש מתמיד.

   

  אין סיכוי שמוטי וגרושתו יצליחו להשיג זוגיות חדשה, שלא לדבר על שקט (נפשי ובכלל), כשהם מבלים יום שלם תחת אותה קורת גג, כשהיא טרם הספיקה לעבד את הפרידה שלהם ולהבין איך היא ממשיכה מכאן הלאה. יש סיבה לכך שבתי משפט קובעים הסדרי ראיה, שנותנים סדר בעיניים ובראש. ברוב מקרי הגירושין, למרבה הצער, הסדרי הראיה צריכים להיעשות באופן כזה שתהיה בו כמה שפחות ראייה של בן הזוג, אחרת המפגשים האלה מלווים בכעס, מרמור, עצבים, עצב ועלבון.

   

  יחסי ידידות קרירים ונטולי אינטימיות

  בחודשים הראשונים לאחר הגירושין מומלץ לשמור על יחסי ידידות קרירים ונטולי אינטימיות ככל האפשר. אם נפרדתם בהסכמה, אבל באמת בהסכמה, בלי הארד פילינגז משום צד, אפשר להתנהל בצורה אחרת כי אין שם רגשות שליליים, אולם ברוב המכריע של המקרים רצוי לשמור על הפרדה ברורה מתוך מקום של הערכה וכבוד לשני הצדדים.

   

  רונן, שרצה להביע את הערכתו לאשתו שעזבה אותו לאחר 25 שנים, חתם על הסכם שמאפשר לה להגיע לביתו מתי שהיא רוצה על מנת להיות עם הילדים. לא עברו שבועיים מהיום שעזבה והוא התחיל למרוט את מעט השערות שעוד נותרו לו.

   

  היא העירה לו על כל אותם דברים שהעירה לו כשהיו נשואים, הוא התחיל לשבת בבתי קפה רק כדי לא לחזור הביתה – לבית שלו – עד שהיא הולכת, והיא מצידה נשארה שם עד שאחרון הזאטוטים נרדם. הזאטוטים, אגב, היו בתיכון, מה שאומר שחלקם נרדם בשתיים בלילה. חייו של רונן הפכו לסיוט, וכשביקש לשים לזה סוף תקפו אותו הילדים שהתרגלו שיש אמא בבית למרות הגירושין.

   

  אנשים יוצאים ממערכות נישואין כי לא היה להם טוב וממשיכים לסבול גם אחר כך – לא חבל? אפשר למצוא תירוצים למה זו הדרך היחידה שבה הוא או היא יכולים לראות את הילדים, ואפשר להמציא סיבות לזה שהלך המצבר ורק בעלך לשעבר יכול לבוא לעזור לך.

   

  אבל, אפשר לחשוב יצירתית, למצוא פתרונות, ולהבין שמי שבאמת רוצה – מוצא את הדרך. כל השאר זה שטויות שתוקעות אותנו במקום המוכר והנמוך שחיינו בו. אם כבר התגרשתם, ואין לכם כוונות לחזור, עדיף שתתנהלו נכון כדי שלפחות תוכלו לאהוב את עצמכם.

   

  שלך, גאיה קורן.

   

  גאיה קורן היא עתונאית ידיעות אחרונות, מנטורית נשים במשבר וגירושין, מרצה לשינוי חיובי בחיים   ומנחת סדנאות אני מלכה! להערכה עצמית. גרושה באושר, עושה מהלימון לימונצ'לו ואופטימית חסרת תקנה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  גירושין טובים. יש דבר כזה?
  צילום: Shutterstock
  גאיה קורן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים