שתף קטע נבחר

בכיר במערכת הבריאות: "לא ייתכן שהמשרד מסרב לשחרר את נתוני המחקר"

החוקרים שמבצעים את המחקר על הסכנה לתינוקות מזיהום אוויר הסתמכו על נתונים שנמצאים במערכת הבריאות, ולמרות זאת במשרד הבריאות ממשיכים לסרב לבקשת ynet להעביר את אותם נתונים שמסעירים את המדינה. בכיר במערכת: "תמוה שיש את הנתונים - ולא עשו עם זה כלום"


חיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
חיפה(צילום: גיל נחושתן)
על רקע המחקר על אודות היקף הראש הקטן של תינוקות מאזור חיפה ומשקלם הנמוך, אמר היום (ג') שר הבריאות יעקב ליצמן בכנס של ארגון בטרם לבטיחות ילדים בכנסת: "השר אבי גבאי ואני קיימנו שיחה ארוכה עם החוקר. המחקר טוב, וחשוב שנעשה. אני נגד לטאטא ובעד לפרסם ולתקן.

 

"לפני שמטאטאים דו"ח צריך להתייעץ עם הגורמים הרלוונטיים - משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. זה לא נעשה. היום נשב עם מחברי הדו"ח. אם הם יגיעו לאותה מסקנה, גבאי ואני נעשה כל מה שצריך, כולל סגירת המפעלים בחיפה. אנחנו נבחן את המסקנות. הנושא בבדיקה ואני בטוח שהמציאות שונה מזו שיצאה לתקשורת. נהיה סבלניים".

 

משרד הבריאות עדיין מסרב לבקשת ynet להעביר את הנתונים מהמחקר. החוקרים השתמשו במסד נתונים של טיפות חלב השייכות למשרד הבריאות, ויחד עם נתונים נוספים הסיקו את המסקנות. הנתונים האלו אינם חסויים, שכן אילו היו כאלו לא ניתן היה להעביר אותם גם לצוות המחקר.

 

גורמים במשרד הבריאות מאשרים שקיימים נתונים אולם לא בוצע דו"ח שמעיד על מגמות, ולכן אין בכוונתם לאפשר את פרסום הנתונים.

 

בישראל קיים חוק חופש מידע, והנתונים האלו צריכים להיות גלויים לציבור. דווקא משרד הבריאות, שמתפאר בשקיפות שלו, מסרב למסור אותם. קשה שלא לתהות מדוע מבקשים פקידי המשרד להטיל צנזורה על חומרים שהועברו לחוקרים חיצוניים מאוניברסיטה. אין זה באחריותו של המשרד לקבוע מה ראוי ומה לא ראוי להתפרסם, ומה האופן שבו מתבצע ניתוח הנתונים בסקר.

 

גורם בכיר במערכת הבריאות אמר: "לא יתכן שיש אירוע כזה ומשרד הבריאות מסרב לשחרר את הנתונים. יותר מזה, קצת תמוה שלמשרד יש את הנתונים האלו במערכות, ומכירים את סיפור הזיהום בחיפה, ולא עשו עם זה כלום".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "החוקרים הסתמכו על כמה מקורות של נתונים, בהם נתוני טיפות חלב של משרד הבריאות. כמו כן הם ביצעו עיבוד נתונים סטטיסטי מורכב על נתוני משרד הבריאות. למשרד הבריאות אין ניתוח של היקף ראש בתינוקות לפי אזורים שונים".

 

לגבי אי פרסום המידע ובקשת ynet נמסר: "פנייה בעניין נעשתה לממונה על חופש המידע במשרד הבריאות ולעמותה לשמירה על חופש המידע".

 

 

על פי המחקר, תינוקות באזורים המזוהמים במפרץ חיפה נולדו עם ראשים בהיקף הקטן ב-30-20 אחוז מאשר באזורים סמוכים אחרים, מזוהמים פחות. שיעור התחלואה בסרטן ריאות ובלימפומה גבוה עד פי 5 מהממוצע הארצי.

 

המחקר המקיף הצביע על שלושה מוקדי תחלואה עיקריים: קריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל, בצד שפונה לאזור התעשייה.

 

קבוצה מאוניברסיטת חיפה, שזכתה במכרז של איגוד ערים לביצוע המחקר, החלה באיסוף נתונים השנה (2015) ובסוף חודש מרס תפרסם את ממצאיה. החוקרים השוו בין דגימות האוויר של חיפה, תל אביב וחדרה על מנת לבדוק אם יש מאפיינים שונים בין הערים. נתוני זיהום האוויר הושוו לנתוני התחלואה.

 

החוקרים בדקו את כיווני הרוחות והם סבורים כי חומרים אורגניים נדיפים הנישאים מארובות המפעלים אל אותם יישובים אחראים לתחלואה החריגה. המחקר מבוצע על ידי קבוצה של 20 חוקרים בהובלת נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה.

 

ערוץ 10 שוחח אמש עם אחד החוקרים הבכירים מאוניברסיטת חיפה, שטען שהופעל על הצוות לחץ להפסיק את עבודתו כשהתבררו הממצאים המדאיגים. "ניסו לסיים את המחקר אחרי שראו את התוצאות", אמר. הוא אישר בשיחה את הדיווחים על ויכוחים ומחלוקות בין צוות המחקר – שעלותו יותר מ-3 מיליון שקל – לבין מזמיני המחקר, בהם עיריית חיפה ואיגוד הערים. הוא הוסיף שהוא וחבריו חתומים על חוזה שלפיו אסור להם לדבר על המחקר.

 

היום אחר הצהריים תתקיים ישיבה בעיריית בחיפה על נושא זיהום האוויר. לישיבה יגיעו אנשי מקצוע רלוונטיים שיציגו את הפעולות שנוקטים משרדי הממשלה והעירייה בחיפוש אחר פתרונות.

 

בהכנת הידיעה השתתף חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל אליאור
שר הבריאות יעקב ליצמן
צילום: דניאל אליאור
מומלצים