שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עוד מוות בעריסה: מתה בת 4 חודשים בפעוטון

  פרמדיקים הוזעקו היום בצהריים לפעוטון שם נמצאה תינוקת בת 4 חודשים ללא רוח חיים. המטפלת שהתקשרה למד"א קיבלה הנחיות ראשוניות והחלה לבצע החייאה. מד"א פינה את התינוקת לבית החולים קפלן שם נקבע מותה

  מקרה שביעי של מוות בעריסה בתוך שבועיים: תינוקת נמצאה ללא רוח חיים היום (ד') בצהריים על ידי המטפלת. היא החלה בהחייאה על פי הנחיות טלפוניות של מוקד מד"א עד להגעת צוות טיפול נמרץ שהמשיך בהחייאה. רופאי בית החולים קפלן לשם פונתה נאלצו לקבוע את מותה.

   

  הטרגדיה התרחשה היום בצהריים: צוות טיפול נמרץ הוזעק לפעוטון ברחובות, לאחר שהמטפלת מצאה את אחת התינוקות במיטה ללא רוח חיים. היא התקשרה למוקד מד"א וקיבלה הנחיות להחייאה ראשונית אותה ביצעה עד להגעת צוות הפרמדיקים.

   

  פראמדיק מד"א לירן רוזנפלד שהגיע למקום סיפר: "כשהגענו למקום ראינו שהפעוטה מחוסרת הכרה ללא נשימה וללא דופק. יחד עם כונני מד"א שהגיעו למקום ביצענו בה פעולות החייאה מתקדמות וממושכות שכללו תרופות הנשמה ועיסויים ופינינו אותה תוך כדי טיפול רפואי והחייאה לבית החולים קפלן". על פי הידוע עד כה, התינוקת היתה בריאה בד"כ, ללא מחלה מולדת, וללא חום גבוה.

   

  בשבוע שעבר דווח על 6 מקרי מוות בעריסה של תינוקות, ומקרה נוסף של כמעט מוות בעריסה שניצל בזכות החייאה ראשונית מוקדמת שקיבל. ככל הנראה צבר המקרים קשור לשכיחות גבוהה יותר של מוות בעריסה בשיא תקופת החורף.

   

  האם ניתן למנוע?

   

  אין סיבה ישירה למוות

  מוות בעריסה, נקבע על ידי קריטריון אחיד בעולם, שקובע כי לא נמצאה סיבה ישירה למותו של התינוק וכי הוא לא סבל ממחלות רקע ידועות, חום גבוה, או סימני התעללות. עם זאת, ייתכן שנתיחות לאחר המוות בתינוקות שמתו בעריסתם היו מראות את קיומה של מחלת רקע כלשהי.

   

  במדינות רבות בעולם קיימת חובת נתיחה שלאחר המוות בכל מקרה של מוות בעריסה, וממאות אלפי הנתיחות שבוצעו בשנים האחרונות במקרים אלה לא נתגלתה כל סיבה ישירה למותו של התינוק. לפיכך, הסבירות לכך שבארץ נתיחה הייתה מגלה סיבה למוות בעריסה היא נמוכה.

   

  הסיבות לתסמונת אמנם לא ידועות, אך עדויות שנאספו בשנים האחרונות גילו כי נקיטה של מספר פעולות הפחיתה באופן דרמטי את מספר מקרי המוות בעריסה בכל העולם. ועדיין, מדובר בסיבת המוות העיקרית בארצות הברית בתינוקות עד גיל שנה. 

   

  פונתה לבית החולים קפלן להמשך טיפול (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  פונתה לבית החולים קפלן להמשך טיפול(צילום: עידו ארז)

   

  ההנחיות: השכבה על הגב ללא חפצים, מוצץ והפסקת עישון

  עד כה המליצו ארגון הבריאות העולמי, כמו גם משרד הבריאות הישראלי, להשכיב את התינוק לישון על גבו (בעוד שבזמן עירות, ותחת השגחת ההורים, יש להשכיב אותו על הבטן במטרה לחזק את שרירי הגב). בנוסף הוזהרו ההורים מפני שינה משותפת עם הילדים, לאחר מקרים טראגיים שבהם הורים מחצו או חנקו למוות את תינוקם בזמן השינה מבלי ששמו לב לכך.

   

  בשנים האחרונות, עולה משמעותית הסיכון לתמותה אצל תינוקות הישנים בסביבת עצמים, ובכלל זה בובות, דובי, כרית או שמיכה. ההנחיות קובעות כי על התינוק לשכב במיטתו כשהיא ריקה מעצמים שעלולים לחנוק אותו, או לחסום את נתיב הנשימה שלו.

   

  משרד הבריאות הישראלי גם ממליץ להורים לתת לתינוקות מוצץ במהלך השינה עד גיל שנה כאמצעי למניעת מוות בעריסה. ההנחיה תפורסם בקרוב באתר המשרד, וההמלצות יופצו באמצעות האגף לבריאות הציבור לטיפות החלב בארץ ולציבור ההורים.

   

  ההחלטה על שימוש במוצץ התקבלה על ידי המועצה לבריאות הילד, הממליצה למשרד הבריאות בנושאים שונים. יש להתחיל את השימוש במוצץ רק אחרי שההנקה קיימת ומוצלחת משום שהשימוש בו מבלבל את הילד בהנקה.

   

  ההמלצה הישראלית מתאימה להמלצת האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים בנושא. בנובמבר 2005 המליצו המומחים האמריקנים להשכיב תינוקות עד גיל שנה לישון עם מוצץ בפה בלילה וביום. המומחים קבעו כי על סמך מחקר אמריקני רחב היקף, תינוקות שמוצצים מוצץ בשנתם מצויים בסיכון מופחת למוות בעריסה.

   

  בנוסף, מחקר שנערך באוניברסיטת וירג'יניה ופורסם לפני כשנתיים בדק 500 תינוקות במשך שנתיים וחצי ומצא שמוצץ יכול להגן מפני מוות בעריסה. הסיכון של תינוקות שלא מצצו מוצץ למוות היה גבוה פי שלוש מאלה שהשתמשו בו. ההסבר לתוצאות קשור כנראה לעובדה שבזכות המציצה פני התינוק נשארים כלפי מעלה, וכך דרכי האוויר שלו פתוחות.

   

  על פי טענות קודמות, שימוש במוצצים עשוי לפגוע בהנקה או לגרום לבעיות שיניים מאוחר יותר במהלך החיים, אולם החוקרים קבעו כי אין כל הוכחות לכך. עם זאת, ההמלצה הישראלית, הצפויה להיות דומה להמלצה האמריקנית, היא לדחות את השימוש במוצץ אצל תינוקות הניזונים מחלב אם עד גיל חודש, כדי להבטיח שהתינוק מסגל לעצמו טכניקת יניקה יעילה.

   

  באשר לקשר בין שימוש במוצץ לבין שיעור גבוה של דלקות אוזניים, החוקרים ציינו כי הסיכון לכך הוא נמוך בשנת החיים הראשונה, וכי התועלת שבשימוש במוצץ עולה על סיכון זה. כך או כך, אם התינוק מסרב להשתמש במוצץ, אין להכריח אותו לעשות זאת.

   

  המלצות נוספת שמפחיתות הסיכון למוות בעריסה:

  הנקה: מחקרים הראו כי תינוקות שינקו חלב אם היו בסיכון מופחת למוות בעריסה. ההמלצה היא להמשיך בהנקה למשך שש החודשים הראשונים לחיי התינוק לפחות.

   

  מזרן מתאים: על המזרן להיות קשיח במידה מתונה, השומרת את מנח השכיבה של התינוק על גבו.

   

  אל תעשנו: העישון במהלך ההריון ולאחר הלידה מגביר משמעותית את שכיחות מקרי המוות בעריסה. בתוך כך חשוב לזכור כי בקרב הורים מעשנים גדל הסיכון למוות בעריסה אצל התינוק.

   

  גם אם אינם מעשנים בקרבתו, רעלני הסיגריה נספגים בשיערכם, בבגדים ובחלל הפה ועוברים אל התינוק. לפיכך עשו כל מאמץ להפסיק לעשן.

   

  אין טעם במכשירי אזהרה: לא קיימת הוכחה כי אמצעי התראה שונים הנמכרים בשוק מצליחים להפחית את שכיחות מקרי המוות בעריסה.

   

  ידעו גם את האחרים: ודאו כי שאר המטפלים בתינוק יודעים היטב את רשימת ההמלצות למניעת מוות בעריסה.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  המטפלת התחילה בהחייאה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים