שתף קטע נבחר

נטש את אשתו לטובת אחרת - ונושל מירושתה

בזמן מחלתה של אישה עזב אותה בעלה וניהל זוגיות חדשה. לאחר מותה הוא ביקש ליישם צו ירושה שמעניק לו חצי מרכושה. בית המשפט לא נתן לו

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים ביטל לאחרונה צו ירושה שחילק את עיזבונה של אישה שהלכה לעולמה בין בתה לבין בעלה בנפרד, שנטש אותה בזמן מחלתה הקשה ופתח בחיים חדשים עם אישה אחרת. השופט נמרוד פלקס סבר שהבעל השתלט בחוסר תום לב על הירושה, ולכן הרכוש יישאר במלואו של הבת.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

לפני כ-11 שנים נקלעו חיי הנישואין של ההורים למשבר בעקבות מותו של בנם הבכור. שנה לאחר מכן עבר האב למחסן צמוד לבית המשפחה, ותוך זמן קצר עבר להתגורר בביתה של אישה אחרת. הוא קיים חיי זוגיות מלאים עם חברתו החדשה, ואף הביא עמה ילדים לעולם. במקביל תבעה ממנו אשתו מזונות עבור בתם המשותפת וסיוע כלכלי, אך נתקלה בסירוב ובהתנהגות בוטה ואלימה.

 

ב-2008 הלכה האישה לעולמה ממחלה קשה, וכעבור שלוש שנים התקבל צו ירושה שחילק את עיזבונה בין בעלה בנפרד לבין בתם, ששירתה באותו זמן בצה"ל בבסיס מרוחק. האב ניצל את היעדרותה, השתלט בחזרה על דירת המגורים, והשכיר אותה לצד שלישי מבלי שהעביר לידי בתו סכום כלשהו מדמי השכירות שקיבל.

 

שבע שנים לאחר מכן הגישה הבת בקשה לביטול צו הירושה וטענה כי אביה לא זכאי לחלק מעיזבון אמה. היא סיפרה שהוא עזב את הבית זמן רב לפני מות אמה לטובת אישה אחרת, והסבירה כי הסיבה היחידה שבעטיה אמה לא יזמה הליך גירושים הייתה מצבה הנפשי הקשה. לדבריה, הפרידה בין הוריה הייתה מהותית וסופית, והיא שללה את מעמדו של אביה כ"בן זוג".

 

האב דחה את טענות בתו, וסיפר כי עד יום מותה קיים עם המנוחה נישואים נורמטיביים. לדבריו, אשתו היא זו שהפצירה בו למצוא בת זוג נוספת על רקע מחלתה. אלא שבמהלך הדיון העידו עובדים סוציאליים שטיפלו בזמנו בבת ובמנוחה, וכן קרובי משפחה, שחיזקו את גרסתה של הבת.

 

לא אמין

השופט נמרוד פלקס התרשם מאמינותם של הבת והעדים הרבים, לעומת עדותו היחידה ורצופת הסתירות של האב, שלא הציג כל הוכחה לטיעוניו.

 

"התרשמותי מעדות המשיב הייתה קשה ומסקנתי כי עדותו באשר להמשך מגוריו עם המנוחה, חרף זוגיותו עם אחרת, אינה אמת", כתב השופט, והבהיר כי עובדות אלו לא היו ידועות לרשמת שנתנה את צו הירושה.

 

השופט פלקס ביקר בחריפות את התנהלות האב, שנהג כלפי המנוחה באלימות וניצל את "ההזדמנות" שנקרתה לידיו להשתלט על דירתה לצרכיו האישיים – בניגוד מוחלט לצו הירושה –ושעה שהוא מודע לכך שבתו אינה מסוגלת לדאוג לענייניה בעצמה.

 

לכן הגיע השופט למסקנה שהאב אינו זכאי לקבל מחצית מעיזבון המנוחה בתור "בן זוגה", והכריז על ביטול צו הירושה הקודם. הוא נתן צו ירושה מתוקן שלפיו הבת היא היורשת היחידה. האב חויב בהוצאות משפט של 15 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בתיק
  • עו"ד אלה רגב עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים