שתף קטע נבחר

גידל בבית 1.8 ק"ג קנאביס – ולא ייכנס לכלא

בן 48 גידל 40 שתילים וטען שהם לשימוש עצמי. השופט הסכים להקל בעונשו וגזר עליו עבודות לתועלת הציבור בלבד בשל בריאותו הלקויה

בית משפט השלום ברמלה גז לאחרונה עונש קל יחסית על אדם שגידל בביתו 40 שתילי קנאביס, וגזר עליו עבודות לתועלת הציבור בלבד. השיקול המכריע בהחלטה היה מצבו הבריאותי, שהפך אותו לבלתי כשיר למאסר.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הנאשם (48), הודה והורשע בגידול והחזקת כ-40 שתילי קנביס במשקל 1.8 ק"ג נטו. בדירתו נמצא ציוד גידול שכלל גופי תאורה, תרמוסטט, חומר דישון וציוד אלקטרוני. הצדדים הגיעו להסדר ובמסגרתו הצהירה המדינה כי אם שירות המבחן יתרשם מהנאשם לחיוב, היא תגביל את עתירתה לעבודות שירות. אם לא יימצא כשיר - תעתור למאסר בפועל.

 

שירות המבחן המליץ להשית על הנאשם שירות לתועלת הציבור (של"צ), וזאת אף שהנאשם התקשה לקחת אחריות ו"נעדר כוחות לניהול אורח חיים יצרני ותקין".

 

לפיכך ביקשה המדינה להטיל עליו כמה חודשי מאסר בפועל, בין היתר כיוון שכתב האישום לימד על תכנון ומחשבה, וייצור כמות שמסכנת את ביטחון הציבור. היא הפנתה לכך שמתסקיר שירות המבחן נוצר הרושם שהנאשם אינו רואה את הבעייתיות שבמעשיו. "קיים פער ממשי בין הצהרותיו שמדובר בשימוש עצמי לבין כמות הסם שנתפסה", נטען.

 

סנגורו של הנאשם טען מנגד כי הוא אדם נורמטיבי ששירת בצבא, תרם למדינה, ניהל עסק והביא לעולם שתי בנות. לפני שלוש שנים התגלו אצלו שלל בעיות בריאותיות. המדינה אישרה לו להחזיק ולהשתמש ב-30 גרם קנביס, וכיום ישנה המלצה להגדיל לו את הכמות ל-50 גרם. הוא הוסיף שהנאשם לקה לאחרונה בהתקף לב ואינו כשיר לעבודות שירות. לטענתו, עתירת המדינה לשלוח אותו לכלא משום שמצבו הבריאותי מונע ממנו לבצע עבודות שירות - אינה מידתית.

 

למנוע עיוות דין

סגן הנשיאה, השופט ד"ר עמי קובו, השתכנע שהנאשם לא גידל את הסם לצורכי סחר או רווח, אלא לצריכתו העצמית, ולכן החליט על עונש קל יחסית. השיקול המרכזי היה מצבו הבריאותי: "סבורני כי שליחתו של הנאשם למאסר מאחורי סורג ובריח רק משום שלא נמצא כשיר לבצע עבודות שירות... אינה עולה בקנה אחד עם שיקולי צדק ועם איזון ראוי בין שיקולי הענישה בתיק זה".

 

השופט הסביר כי לעיתים יש מקום לסטות ממתחם העונש ההולם, וזאת משיקולי צדק כאשר ישנן נסיבות חריגות, במיוחד במקרה שבו בשל מצב בריאותו של נאשם, התוצאה עלולה לגרום לעיוות דין.

 

בהקשר זה הביא השופט כדוגמה את המקרה של ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, שהורשע במספר עבירות של לקיחת שוחד בפרשת הולילנד, ולנוכח מצבו הבריאותי החליט בית המשפט העליון להקל בעונשו באופן משמעותי, אפילו מתחת ל"רצפת" העונש ההולם.

 

בסופו של דבר גזר השופט על הנאשם של"צ בהיקף של 400 שעות, שישה חודשי מאסר על תנאי, וכן קנס בסך 5,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד מאור לונדנר
  • ב"כ הנאשם: עו"ד אדטו
  • עו"ד אורי פלדמן עוסק בתחום הפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים