שתף קטע נבחר

קתולי סירב לשלם מזונות: "בתי לא חוקית"

תושב ירושלים, שבדיקה גנטית קבעה שהוא אביה של ילדה שנולדה מחוץ לנישואים, גייס את דתו כדי להתחמק מתשלום. ביהמ"ש העמיד אותו במקומו

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים דחה לאחרונה קתולי תושב העיר שלא רצה לשלם מזונות לבת שנולדה לו מחוץ לנישואים. הוא טען שלפי דתו הבת אינה חוקית, אבל השופט איתי כץ לא קיבל את ההתחמקות, וחייב אותו לשלם לאמה מדי חודש 1,150 שקל והוצאות נוספות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הגבר, נשוי ואב לילדים, ניהל לפני כמה שנים רומן עם אישה אחרת, גם היא קתולית, וב-2013 נולדה להם בת. במסגרת הליך משפטי שהתנהל בין השניים, ועל סמך בדיקה גנטית, נקבע בבית משפט שהוא אבי הילדה.

 

לפני כשנתיים הגישה האם – שאינה אזרחית ישראלית - תביעת מזונות וסיפרה שהיא מתגוררת עם הילדה בדירת חדר בירושלים, עובדת בניקיון בבתים ללא תלושי משכורת, ולא מקבלת קצבאות כלשהן, אפילו לא קצבת ילדים מביטוח לאומי. היא ביקשה לחייב את הגבר במזונות בסך כ-4,000 שקל לחודש – סכום שלשיטתה כולל הוצאות שכירות, מדור, והוצאות בריאות וחינוך חריגות שיהיו לילדה בעתיד.

 

הנתבע, שלדבריו עובד למחייתו כספר וגר עם משפחתו בדירה שקיבל מהכנסייה, טען מנגד שהוא מרוויח 4,000 שקל לחודש שאינם מדווחים לרשויות המס, וכל הכנסתו משמשת לפרנסת משפחתו.

 

הוא גם הפנה לדין הנוצרי שבחוק הנישואין, וטען כי לפי הנצרות הקתולית – ילד שנולד מחוץ לנישואין נחשב ילד "לא חוקי", ואין כלפיו חובת מזונות. על כן, לשיטתו, יש להשית את המזונות על שני ההורים מכוח חוק המזונות.

 

גם אם "לא חוקית"

השופט איתי כץ הבהיר שהסעיף שאליו הפנה הגבר בחוק הנישואין כלל לא דן בהשלכות שיש מבחינה דתית להגדרתו של ילד כ"בלתי חוקי" בכלל, ולעניין מזונותיו – בפרט. מעבר לכך הסביר השופט שגם אם הקטינה לא הייתה נחשבת ילדה חוקית על פי הדת הנוצרית, הרי שהאב הודה באבהותו כלפיה, ובית המשפט גם הכיר כבר באבהותו – והכרה זו מקנה זכות למזונות.

 

"למותר לציין, למען הסרת הספק", הדגיש השופט, "כי אף אם הייתה נשללת חבותו מכוח הדין הנוצרי האישי החל עליו, עדיין הייתה מוטלת עליו חבות במזונות הקטינה מכוח חוק המזונות עצמו".

 

עם זאת, השופט סבר שמדובר בתביעה מופרזת. הוא הצביע על כך ששני הצדדים לא הציגו ראיות לטענותיהם: האישה לא הציגה כל מסמך לביסוס הוצאות הקטינה, והגבר לא הציג כל מסמך לביסוס טענותיו בדבר מצבו הכלכלי הרעוע. לצורך העניין העריך השופט שהכנסתו עומדת סביב שכר מינימום או מעט יותר – כ-5,000 שקל לחודש.

 

משכך, בסיכומו של דבר, קבע השופט כץ שהאב ישלם לבתו מזונות בסך 1,150 שקל לחודש, בתוספת הוצאות בריאות חריגות, וכולל יישור שיניים, טיפול רגשי ועדשות מגע או משקפיים במקרה הצורך. השופט הוסיף כי "סכום זה אינו כולל השתתפות בהוצאת המדור של הקטינה, מאחר שלא הוצגו לגבי רכיב זה כל ראיות".

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד אלברט פרץ
  • ב"כ הנתבע: עו"ד סייף כנעאן
  • עו"ד מירה רום פלאי עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים