שתף קטע נבחר

נבחרו הילדים שייצגו את ישראל בסין

תלמידים מבית הספר "נווה מדבר" ביישוב אבו קווידר שבנגב, החליטו ליצור שינוי בבית ספרם ולהנהיג מסורת של ארוחות צהריים חמות ובריאות שיחולקו לכל התלמידים מדי יום. יוזמה זו זיכתה אותם במקום הראשון בתכנית החינוכית הבינלאומית, "יוצרים שינוי", שמטרתה לטפח דור של אזרחים פעילים ומעורבים

בית הספר היסודי מהישוב אבו קווידר בנגב ייצג את ישראל בכנס בינלאומי בסין לאחר שזכה במקום ראשון בפרויקט "יוצרים שינוי" של עמותת רוח טובה הפועלת תחת הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון ועמותת מלאכי יום הולדת. בכנס, שנערך ביום רביעי שעבר בתל אביב, השתתפו כ-400 ילדים מכל קשת החברה הישראלית, אשר יזמו, תכננו והובילו פרויקטים מעוררי השראה במטרה ליצור שינוי חיובי בסביבתם. בסה"כ השתתפו בפרוייקט 200 קבוצות ו-6,000 ילדים.

 

תלמידים מבית הספר "נווה מדבר" ביישוב אבו קווידר שבנגב, החליטו ליצור שינוי בבית ספרם ולהנהיג מסורת של ארוחות צהריים חמות ובריאות שיחולקו לכל התלמידים מדי יום. יוזמה זו זיכתה אותם במקום הראשון בתכנית החינוכית הבינלאומית, "יוצרים שינוי", שמטרתה לטפח דור של אזרחים פעילים ומעורבים.

 

צפו בסרטון המציג את הפרויקט הנבחר:

 

הפרויקט שיזמו התלמידים, שינה את הדרך בה מתייחסים ילדי בית הספר לארוחות החמות, הוביל לחיסכון ולמניעת זריקה מאסיבית של מזון מדי יום והעלה את המודעות לחשיבות ארוחה חמה ומזינה בקרב ההורים והתלמידים, במקום צריכה של חטיפים וממתקים.

 

כדי להגשים את תוכניתם – התייעצו התלמידים עם אנשי דת, צוות רפואי ודיאטיקאנים ויחד יצרו תוכנית במסגרתה מקבלים כל התלמידים מדי יום ארוחה בריאה ומזינה אותה הם אוכלים ביחד. בנוסף, הצליחו התלמידים לסגור את הקיוסק בזמן ארוחת הצהריים במטרה לעודד אכילה מזינה ולצמצם אכילת חטיפים במקום ארוחה חמה. התלמידים גם תורמים את עודף הארוחות החמות למשפחות נזקקות, והציבו מכלים ליצירת קומפוסט במטרה לעודד מחזור ושימוש בשאריות המזון.

 


"רציתי תמיד לנסוע לסין עם חברים ועכשיו אני גם יכול לייצג את המדינה"

 

שרה, תלמידה מבית הספר שזכה בפרס מסבירה: "אנחנו ערבים ואתם יהודים אבל אנחנו מדינה אחת ונשמח מאוד לייצג את ישראל בסין כדי להראות שאפשר גם אחרת ואפשר לחולל שינוי אמיתי בחברה שלנו".

 

ג'יהאן אבו הדובה, המורה שליוותה את הפרוייקט מספרת: "החלטנו להפוך את הארוחות החמות לאטרקטיביות יותר בקרב התלמידים וכמובן שמנו דגש על נושא הבריאות. התלמידים עכשיו, בסיוע ההורים, נהנים מארוחה חמה ומזינה ומצליחים לשמור על ריכוז במהלך יום הלימודים הארוך. הצלחנו להפחית את אכילת הג'אנק פוד בקרב התלמידים ואני חושבת שכולם יצאו נשכרים: ההורים, המורים, אבל בעיקר התלמידים שיזמו את המהלך".

 

מוחמד, תלמיד מהפרוייקט שזכה מסכם: "רציתי תמיד לנסוע לסין עם חברים ועכשיו אני גם יכול לייצג את המדינה".

 

פתרונות יצירתיים כדי להביא לשיפור באיכות החיים

תכנית "יוצרים שינוי" מיושמת על ידי תלמידים בכל הגילאים ומכל קשת החברה הישראלית. בתי ספר מכל הארץ לוקחים בה חלק, והיא כוללת תלמידים חילוניים, דתיים, ערביים, בדואים ותלמידי חינוך מיוחד. מעצם היותה גלובלית היא מעניקה פלטפורמה לשיתוף, היכרות והידברות של ילדים יוצרי שינוי גם ברחבי הארץ וגם בעולם. במהלך השנה החולפת יזמו אלפי ילדים מבתי ספר בכל הארץ עשרות פרויקטים חשובים אשר נצפו ונשפטו על ידי חבר שופטים רחב ומגוון, המורכב מאנשי תקשורת, ייעוץ, עיצוב וחינוך מובילים.

 


קבוצת הזוכים

 

התכנית מעניקה למשתתפים בה דרך מובנית ליצירת שינוי בתהליך בן ארבעה שלבים פשוטים: להרגיש מה באמת חשוב ומפריע להם, לדמיין ולהגדיר כיצד הם היו רוצים לראות את הדברים אחרת, ליישם את הפתרונות שהם חשבו עליהם ולשתף אחרים בעשייה באמצעות תיעוד המעשה. התוצרים הם פרויקטים חברתיים-קהילתיים מחוללי שינוי.

 

תחומי העשייה שבהם עוסקים הפרויקטים שיזמו הילדים השנה נוגעים באיכות סביבה, בריאות, עוני, אלימות, ניקיון, תזונה, מרחבים ירוקים בעיר, שילוב תלמידים לקויי למידה בקהילה, ועוד. בין הפרויקטים הבולטים: שיפור תדמית ישראל בעולם, מניעת בריונות על כל גווניה, חיזוק קשרים חברתיים עם ילדים עם מוגבלויות, שיפור תשתיות עירוניות, העלאת מודעות לספורט הנכים בארץ, הנעמת הנסיעות בהסעות לבית הספר ועוד.

 

שרון טל, מנהלת עמותת רוח טובה: "הרעיון העומד מאחורי תוכנית "יוצרים שינוי" הוא לאפשר לתלמידים, בכל מקום בעולם, לסמן נושאים שחשובים להם ולחשוב על פתרונות יצירתיים כדי להביא לשיפור באיכות חייהם, בסביבתם ובחברה בה הם חיים. במהלך השנה נחשפנו לעשרות רעיונות יצירתיים שהגיעו מתלמידים בישראל. אנו מאמינים כי שיתוף הרעיונות הללו בעולם יסייע ביצירת סביבת חיים טובה יותר לנו ולילדינו".

 


מתחרים נוספים

 

תנועת "יוצרים שינוי" התפשטה ומופעלת היום בכ-40 מדינות נוספות ברחבי העולם ועל ידי מיליוני ילדים בלמעלה מ-300,000 בתי ספר. התכנית אומצה בישראל על ידי עמותת "רוח טובה"- מקבוצת אריסון ועמותת "מלאכי יום הולדת", במטרה להעצים ילדים ונוער ולתת להם כלים שיאפשרו להם לחולל שינוי לטובה בחברה ובסביבה.

 

יוזמת התכנית היא קיראן ביר-סת'י, שזכתה בפרסי חינוך יוקרתיים רבים, ביניהם Rockefeller Youth Innovation Award, Lego Reimagine Play award of 260k והfinalist for the Global Teachers Prize.

 

אם גם אתם מעוניינים שתלמידכם יהפכו ליזמים אכפתיים ומעורבים, "יוצרים שינוי" היא תכנית חינוכית בינלאומית שמטרתה לטפח דור של ילדים פעילים ומעורבים חברתית. התכנית הייחודית מעניקה לילדים את הכלים להקשיב לעצמם ולסביבתם ולהתבונן בעולם בצורה אמפתית וביקורתית כאחד.

 

"יוצרים שינוי" מאפשרת לילדים ונוער להאמין ביכולתם לשנות, מנחה אותם כיצד לממש זאת ומעניקה להם במה לשיתוף השינוי שיצרו עם אחרים. התכנית היא תרגום פרקטי לעקרון ה"למידה המשמעותית" שהנחיל בשנה שעברה משרד החינוך ואף נותנת מענה להתנדבות הקבוצתית, ביום מעשים טובים ובכלל.

 

אתגר "יוצרים שינוי", מזמין את הילדים להשתתף בפרויקט בינלאומי שבסיומו תבחר קבוצה אחת שתייצג את ישראל בכנס הבינלאומי. לפרטים נוספים מוזמנים להיכנס לאתר  ולפייסבוק או ליצור קשר עם עינה בטלפון: 054-4703197 03-5436874 או במייל dfcisrael@gmail.com

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים