שתף קטע נבחר

אחרי 15 שנה: 1.2 מיליון ש' על מעשים מגונים

במשך שנה תקף גבר את גיסתו בת ה-12 עד שהדבר נחשף. התיק הפלילי נסגר, אבל בבגרותה הגישה הקורבן תביעה אזרחית נגדו

בית משפט השלום בירושלים חייב לאחרונה גבר לפצות ב-1.2 מיליון שקל את גיסתו , בת 27 ממשפחה חרדית, שבה נהג לבצע מעשים מגונים בהיותה ילדה. אף שהתיק הפלילי בעניינו נסגר מזמן, בהליך האזרחי השתכנעה השופטת שושנה ליבוביץ שהמקרים אכן התרחשו.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הפגיעה המינית נמשכה לאורך כשנה בתחילת העשור שעבר, כשהתובעת נהגה לישון בחדר עם אחותה וילדיה. לבסוף, לילה אחד היא בעטה באחותה שהתעוררה. העניין התגלה, אך משפחתה העדיפה לא לחשוף את הפרשה ברבים. רק כשהייתה בת 15 היא הגישה תלונה במשטרה וגיסה נעצר לשבועיים, אולם בתום חקירה התיק נסגר מבלי שהוגש נגדו כתב אישום.

 

ב-2004, ובהסכמת משפחתה, הכיר בה בית המשפט כ"קטינה נזקקת", והיא הועברה למשפחת אומנה. לקראת גיל 17 היא שבה לבית הוריה ומצבה הנפשי החמיר. מאז היא מטופלת במסגרות של בריאות הנפש. בסוף 2011 היא הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כנכה הזכאית לגמלת נכות כללית.

 

ב-2011 היא הגישה נגד גיסה תביעת פיצויים וצירפה חוות דעת פסיכיאטר, שקבע כי היא סובלת מפוסט-טראומה ובעיות נפשיות נוספות.

 

הגיס הכחיש שאי פעם פגע בה מינית, ושבעיותיה אינן קשורות אליו. לטענתו היא בדתה סיפורים מלבה. לראייה טען שהוא ואחותה חזרו לחיות יחד אחרי המקרה, והתגרשו רק ב-2010 מטעמים אחרים.

 

"יצר רע חזק מאוד"

אבל השופטת שושנה ליבוביץ קבעה שהצעירה הוכיחה את תביעתה ברמה הנדרשת. היא השתכנעה בין היתר על סמך עדות התובעת, העדויות תומכות מצד אחותה ובת דודתה, התיעוד הרפואי, וכן התיעוד המשפטי מהתיק במסגרתו הוכרזה כקטינה נזקקת. "התובעת תיארה את המעשים באופן אמין ולא ניסתה להאדירם", נכתב בפסק הדין. "אף התנהגותה במהלך ביצועם אינה חריגה להתנהגות נפגעי עבירות מין".

 

ממצא חשוב היה תיעוד שיחה סוערת שהקליטה האחות – גרושתו של הנתבע – כששוחחה איתו אחרי שהדברים התגלו. בחלקים מהשיחה הוא הכחיש, אולם בחלקים אחרים הודה לפחות בפעם אחת, ואמר "היה לי יצר רע חזק מאוד".

 

לגבי המישור הפלילי, ציינה השופטת ליבוביץ כי "ההחלטה לסגור את התיק לא הוגשה ולפיכך לא הובררו הטעמים לכך. מכל מקום די לדעתי בראיות המהימנות שבאו לפני כדי להשתכנע שניתן לקבל את גרסת התובעת בדבר המעשים המגונים שעשה בה הנתבע".

 

לצעירה נקבע פיצוי כ-1.2 מיליון שקל, בין היתר עבור גריעה מכושר השתכרות וכאב וסבל, בתוספת שכ"ט עו"ד בשיעור 23.6%.

 

התובעת הגישה מסמכי ביטוח לאומי שלפיהם טרם נקבע לה שיעור נכות קבועה. "בנסיבות אלה", הבהירה השופטת", מתוך סכום הפיצויים יוקפאו תגמולי הביטוח הלאומי לפי גובה הנכות הזמנית שנקבעה (46%) עד להכרעה סופית בתביעתה". אם סכום הניכוי יהיה נמוך מהסכום שהוקפא, תהיה התובעת זכאית לקבל את ההפרש, בתוספת ריביות והצמדות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד ד' בר שליט
  • ב"כ הנתבע: עו"ד א' אוחיון, עו"ד צ' זינגר
  • עו"ד אבי שינדלר עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים